Што мислите за Жан Митрев?

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Пред малку го слушав Жан Митрев во една емисија на Канал 5, и направи едно чудо стручни..прилично елементарни грешки...
на пример омега 3 аминокиселини (a треба масни киселини)
жената го прашува за зејтинот да каже нешто повеќе и за пржењето...а тој не знае..или не помти....да ги спомне транс-масните киселини и слично....

Освен тоа, на интернет нема ништо за него...на англиски..на германски...го има во некои именици....
и научните работи не му се ништо друго, а обични описи на клинички случаи...благодарение на тоа што има болница...

според мене Жан е еден обичен барем...просечен кардиохирург...

а луѓето го воздигнуваат во Македонија затоа што е прв македонец, и затоа што тој ги викаше камерите во германија да го снимаат и да прават емисии за него.

А исто за тоа академик, каква е таа светска академија Платон? Што нема ништо за неа на интернет.

Од горе на све, и брат му е Ректор на Штипскиот Универзитет, а пред тоа беше персона нон рекогнита...

Според мене...хирургијата практикувана во Македонија од Жан е ризична. Освен тоа, тој немаше ниту постар лекар да го нагледува кога започна да оперира (Oberarzt), туку започна само как специалист Fachrarzt
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам за другите ама мене многу ми помогна за срцевите проблеми што ги имав :smir:
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Нема што да мислиме, само да те прашам: Што ти е поводот? нешто лично против него?

Неговата биографија
Поводот ми е дека се претставува од секогаш, таков каков што не е. И многу кратно ја навредува македонската интелегенција.
Автобиографијата 30% е смешна, а 30% представена таква каква што не е.
На пример, тој кога отишол во Германија, работел како Асистенцарцт, како и секој друг што оди во Германија. Што е веќе чекор назад, знаејќи дека тој бил спец. по општа хирургија во Македонија.
Тој во Германија започнува од 0.
И што постигнува?! Исто како и секој друг Асистенцарцт во Германија, станува спец. кардиохирург. Што повеќе? Ништо!

Благодарение на среќата и врските со акад. Кљусев, како и себе-промоцијата пред камерите, се покажува пред лицето на другите, она што не е.

Тој е обичен кардиохирург, ништо посебно.
Такви во Германија во моментот работат 1500 доктори.

И секој што сака може, не бил тој ништо посебно.

Можеби единственото нешто што му го признавам, е самодисциплинираноста и постојаноста.

Инаку Германија е гладна за лекари, може да иде било кој и ќе биде исто тоа што бил и Жан Митрев, асистенцарцт и автоматски ќе започне специализација, и за 5 години ќе биде специалист. Не му требат никакви други екстраординарни квалитети.

А тоа, што процентот на самоубиство во Германија, поради незадоволството од наплатениот труд, е најголем кај хирурзите, и особено кардиохирурзите, исто така му е за признание. Кардиохирурзите од Германија или одат да работат во Англија/Швајцарија, или се самоубиваат.
Или во поретките случаи, во посткомунистичките земји, си фаќаат врски, обеќаат пари, даваат мито, и отвараат приватна кардиохирургија.

Тоа е реалноста, нема ништо повеќе од тоа.
Колку што Д-р Петко е добар ортопед, толку и Д-р Митрев е добар кардиохирург.
 
T

Tetro

Гостин
Поводот ми е дека се претставува од секогаш, таков каков што не е. И многу кратно ја навредува македонската интелегенција.
Автобиографијата 30% е смешна, а 30% представена таква каква што не е.
На пример, тој кога отишол во Германија, работел како Асистенцарцт, како и секој друг што оди во Германија. Што е веќе чекор назад, знаејќи дека тој бил спец. по општа хирургија во Македонија.
Тој во Германија започнува од 0.
И што постигнува?! Исто како и секој друг Асистенцарцт во Германија, станува спец. кардиохирург. Што повеќе? Ништо!

Благодарение на среќата и врските со акад. Кљусев, како и себе-промоцијата пред камерите, се покажува пред лицето на другите, она што не е.

Тој е обичен кардиохирург, ништо посебно.
Такви во Германија во моментот работат 1500 доктори.

И секој што сака може, не бил тој ништо посебно.

Можеби единственото нешто што му го признавам, е самодисциплинираноста и постојаноста.

Инаку Германија е гладна за лекари, може да иде било кој и ќе биде исто тоа што бил и Жан Митрев, асистенцарцт и автоматски ќе започне специализација, и за 5 години ќе биде специалист. Не му требат никакви други екстраординарни квалитети.
Читам љубоморни постови.
А и така е, да умре козата на комшијата, упс... Нека умре комшијата, да му ја земам козата...
пу... завид`лк, ако не можеме ние, ќе плукаме по друѓите... :jaj:
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Не знам што имаш против човекот.
За него немам зборови.Едноставно секој збор ке биде излишан.
Автобиографијата не мора да ја читам.Не ми е потребна.Доволно е тоа што неговите операции се успешни.
Сега ако си љубоморен тоа е нешто друго:toe:
Лично мене една жена многу го пофали заради нејзините срцеви болести и многу и помогнал како што напомена и Џену Грл.http://forum.kajgana.com/member.php?5205-%D0%8F%D0%B5%D0%BD%D1%83-%D0%93%D1%80%D0%BB
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
"Поводот ми е дека се претставува од секогаш, таков каков што не е. И многу кратно ја навредува македонската интелегенција."

Море поводот ќе е подлабок за тебе како што изгледа. Да не си барал работа во неговата болница, па фино лепо те измарширале од таму? :)
Туку така испади за некоја личност каква е што е, не е само заради тоа што тој ја навредува македонската интелегенција.

Насловот вели што мислите за Жан Митрев, а одеднаш ти испукуваш мисла во стилот: "Од горе на све, и брат му е Ректор на Штипскиот Универзитет, а пред тоа беше персона нон рекогнита...".
Глупости. Што е битно тоа?
Жан Митрев е одличен хирург, кој успеал на ова парче земја да направи нешто корисно, додека други доктори, заминаа во Швајцарија, Германија, само не останаа овде.
А ако мислиш дека тој е некадарен хирург, прашај ги оние што тој ги оперирал, за сместувањето во болницата какво е и слично.
А ти непознат, си имаш мувата на капата со докторот, па сега дриблаш во место. :)
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Ајдееее....
Не ми е целта да се натпреварувам со никој, а најмалку со акад. Жан (академик на светската академија Платон, да се чита "светски академик").
Едноставно...прашав што мислат луѓето во Македонија за него?! Не сум јас темата за да пишам за мене.
А за работа, 10.000 евра да ми дава жан на месец не одам кај него :) шеф не ми треба, фала, а тој сака да шефува, во емисијата кажа и "Уште не е дошло времето кога други ќе работат за мене".
кој нон-сенс е овој за еден професионалец, или за еден бизнисмет и предприемач!
Едноставно..прашав за искуство и мислење...

Емисијата кој сака нека ја гледа сабајле во недела во 9.00 на канал 5. ако разбирате нешто повеќе од медицината, ќе се смеете.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Жан го оперираше дедо ми пред 5 години. 4 бајпаса му се направени и откако помина операцијата е како нов. Редовно оди кај него на контроли и фала му на Бога нема никакви проблеми.
Најопремената кардиохируршка ординација во државата со најуспешни операции не може да биде водена од обичен хирург.

Линкови од неколку места на интернет каде е споменат...
линк 1

линк 2
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.339
Поени од реакции
6.261
еден комшија пред умирачка беше, го оперирал сабајлето попладнето го пратил дома за велес. Еве го човекот 2 години после тоа мака нема никаква си работи се и сешто си оди на пазар како да има 20 а не 75 години.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Најопремената кардиохируршка ординација во државата со најуспешни операции не може да биде водена од обичен хирург.
Ама некој тоа не може да го сфати.
Непознат нам ни изгледа дека не си воодушевен од неговата работа.А другите што мислат се најдобро за него испага дека не се во право:toe:Оф леле.Секој кардиохирург сака да биде како него успешен.ФАКТ.Не велам дека не постојат и други како него но тој мене лично ме воодушевува со работата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во споредба какви доктори има денес најмалце озбилни во работата па за другото да не правиме муабет, Митрев е врвот.
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Жан го оперираше дедо ми пред 5 години. 4 бајпаса му се направени и откако помина операцијата е како нов. Редовно оди кај него на контроли и фала му на Бога нема никакви проблеми.
Најопремената кардиохируршка ординација во државата со најуспешни операции не може да биде водена од обичен хирург.

Линкови од неколку места на интернет каде е споменат...
линк 1

линк 2
Јас не викам дека Жан е лош хирург. Викам дека е просечен, или како секој друг. А не таков каков што се претставува!
И јас сум многу задоволен од матичниот лекар кога ми излечи една алергија кога бев прво одделение, и мислев дека е бог. Но не е, си го знаел занаетот просечно, ми ставил инекција и алергијата ми помина.
Истото е и со Жан, го прави она што го прават кардиохирурзите, и ништо повеќе. Нема ништо посебно што тој допринел во кардиохирургијата што денес има место во науката.

Left atrial dissection after mitral operation mimicking severe mitral regurgitation - Опишува операција што направил. Ништо особено во самата операција. Може да се каже дека пациентот бил од поредок тип.

Controlled limb reperfusion in patients having cardiac operations - Што има тука? Јас кога одам во болницата, знаеш ли колку вакви приказки можам да напишам?
Тоа не е допринес за науката, а едно искуство повеќе. И поради тоа се објавува во научните списанија.

Нема специалист во Македонија (а да не зборувам во странство), што не објавува вакви статии, на искуства со пациенти. Тоа го диктира работното место, а не иновативноста и екстраординарноста на специалистот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom