Што ви е најчудно во сонот?

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Да, ми се има случено да сонувам сон и утредента да ми се оствари на ист или сличен начин. Така еднаш сонував пред едно 2-3 години како се удирам во школо во тој што ми се допаѓаше, затоа што и двајцата бевме свртени со грб еден кон друг,и како на него му паѓаат книгите што ги држи во рака...Утредента само што и го раскажав сонот на една другарка, ѕвонеше за одмор, и тргнавме да смениме кабинет и сонот ми се оствари исто како што го сонував:)
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Многу пати...е сега не мора баш исто како шо си го сонувал,на пример можи според преносното значење.Велат дека најмногу ти се остварува она што го сонуваш од Недела кон Понеделник.. е сега не знам.Јас имам сонувано од недела кон понеделник дека сум си купувала патики-тоа значи дечко.И во Петокот си фатив дечко и носеше исти такви патики какви шо сонував дека сум си купила.Смешки... :vozbud:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Мене ми се случува исто како што ќе го сонам истата сцена ама до детал да ми се повтори дури многу ме чуде тоа :nesvest: ја па си мислав некоа моќ имам даа :nesum: :wink:
 
D

DeviL_32`

Гостин
Мене ми се случува исто како што ќе го сонам истата сцена ама до детал да ми се повтори дури многу ме чуде тоа :nesvest: ја па си мислав некоа моќ имам даа :nesum: :wink:
А бе преку сонот можам да предвидам нешто (некоа случка од иднина), па тоа ми се дешава дури и кога сум буден особено кога сум завеслан негде сепак мислам на нешто во иднината (СКРОС ИСТО :tapp:) и после се чудам кога ќе се деси таа случка и си викам ова го имам предвидено??? Особено во хороскопот шкорпиите (Јас сум шкорпија) можат да предвидуват некако...Со тоа се уверив кога кажа Драгче (Онаа што предвидува за хороскоп) Кажа што е посебно кај нивните хороскопски знаци...Чудно нели? :toe:
 
К

*Каталонец*

Гостин
Да повеќе пати ама баш истата случка што сум ја сонувал се имаше случено после сонот :toe:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
73
Поени од реакции
0
Сонував како јас и другарките ми(4), се бркаме на Исарот- Штип, во сокачињата меѓу куќите, каде никогаш не сум била и на крај дојдовме до пред една црква со балкон, а на балконот св.Јован Крстител во фармерки и црвена блуза на него, стои и со насмевка на лицето ни вели одозгора, застанете на плочава да ви кажам уште колку години ќе живеете.Плочата на која бевме почна да се клати и крши во броеви. Јас стоев помеѓу кецот и двојката, а десно од мене другите.Едно време во стравот да не пропаднам, сите до мене се најдоа во црквата внатре, се свртев и видов вратата беше отворена, свеќи запалени и ми мавтаат со рака како да ме повикуваат да дојдам таму. Не се мрднав од плочата- неможев и се разбудив. Мајка ми ми кажа дека таму имало црква Св.Јован Крстител и тргнавме натаму. И реков да ме остави јас да водам и по истите тие сокачиња кои ги сонував навистина стигнавме пред црквата, но таа беше подолу и не изгледаше исто како на сонот. Зборувавме со попот и замислете, ми кажа дека порано таму каде што покажав била црквата св.Јован, но разрушена. Се фрапирав начисто! А за броевите на плочата или годините како што кажа светецот, попот само ми кажа дека не се овдешните броеви исти како на "небесата" -кај светците.
Дали не е сонот дека од претходноста иднината сторила- направила нешто друго- идно ?!? Мислам, да.
А за дежа ву ? - има колку сакаме слични сокачиња, куќи, ридчиња кои навистина си личат едни со други, па да си помислиме дека е веќе видено и тоа без разлика дали на јаве или тв., а не се сеќаваме, па да индетификуваме.Но не сите тие сличности водат до конкретен детал како што ете сонот ни го покажал и сведочи за тоа.
Има нешто, верувам!
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
многу пати порано повеќе сеа слабо
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не дај боже,многу гревови сонувам.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
мене ми се случи еднаш, ама доста вредно:pos2:
шо беше работата. имав една комшивка која е некои 5 години постара од мене, ама се имавме онака ко пријатели и неколку пати се случуваше пред да си иде од диско она, да ме праша дали ќе си одам и да си одиме заедно т.е. да ја испратам. и се случуваше тоа така 3-4 пати без да се случи ништо повеќе, со едно чао и бакнеж во образ за добра ноќ. потоа една вечер сонував, како се случува истото т.е. ја испраќам јас неа, но кога стигнавме пред нејзината куќа, јас и викам као, може ќе ми се лутиш, ама ова морам да го направам и после страсно ја залапувам. и Што се случи? следниот викенд или по 2 недели не е битно, доаѓа она во диското до мене и ми вика, ајде не си одиме? и јас и викам, па ајде. и си одиме и мене ми се враќа сонот во главата и се двоумам дали да го направам тоа. и стигнуваме пред нејзината куќа, и таа ми вика ајде чао, ќе се видиме, и да ме бакне...ама наместо во образ, ме залапува...уфф шо се не поминавме после заедно...битно, на темава, ми се има ова случено, можда не е идентично сонот со случката, ама главниот дел е ист.
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Да! Еве доказ...

Инаку натпреварот заврши нерешено и на крајот победија Фени - не го памнам резултатот, а постот го пишав пред 7-8 дена пред натпреварот :nesum:
 
Член од
9 јули 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
За оваа појава има научно објаснување.
Имено, под одредени услови (замор, недоволна наспаност - кошмар, лоша исхрана итн) доаѓа до непрецизна перцепција (зборувам за тоа кога човекот е свесен), т.е. перцепцијата (информацијата) која преку нашите очи стигнува до мозокот не е синхронизирана. Едното око побрзо ја пренесува и потоа доаѓа до преклопување со информацијата од другото око која доцни. Бидејќи нашата меморија работи и по аналогија (ги поврзува старите искуства со новите), ни се причинува дека ни се случува deja vu. Веруваме во она што сакаме да веруваме, а не во тоа што навистина е. Преку тој филтер работи нашата перцепција и ум, затоа ни се случува тоа.
Ова е еден начин на објаснување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom