Што ве натера да се иселите од Македонија?

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Xibalba, 5 јануари 2019.

?

Што ве натера да се иселите од Македонија?

 1. Економски причини/финансии

  34,9%
 2. Персонални причини (брак)

  3,2%
 3. Можност за професионално усовршување

  7,9%
 4. Загадена животна средина

  6,3%
 5. Малограѓанштина

  31,7%
 6. Судска (не)правда

  1,6%
 7. Корумпирана и неефикасна јавна администрација

  14,3%
 1. раднаскела

  раднаскела Wubba lubba dub duuuub

  Член од:
  7 февруари 2011
  Мислења:
  1.622
  Допаѓања:
  1.919
  Извини вака што ти влегувам со клизачи, ако не е тајна, што конкретно е таа твоја струка и специјализација што според тебе ти не би имала никаква шанса да добиеш работа во која било друга држава, пошо во секој пост ја спомена твојата струка :) Ништо лично, стварно не те дирам, чисто ако не е тајна, ме интересира :)
   
 2. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.057
  Допаѓања:
  6.703
  Хаха, далеку од тоа дека јас се мислам, во постапка сум одамна, чекам да ми ја дадат визата и да ја збришам, не дека тука малку заработувам или не напредувам на професионално ниво, баш напротив финансиите се најмалиот проблем. Едноставно од тука заминувам оти ми е преку нос дојдено од се, умрено здравство, судството е мизерија, образованието ретардирано (кога ќе видам кои школски ми станаа образовни лица не ми се помислува ни куче да му дадам да школуваат, а не пак дете), циркузите што се случуваат од 2001ва наваму со брачата едноставно од такт ме вадат и уште еден тон ситници на дневно ниво.
  Надвор ми се 90% од друштвото со кое израснав и јасно ми е каква е ситуацијата, не е сјајно никаде, али од тука е многу подобро, особено ако се земе во предвид и сигурноста која ја имаш, тука живееме во држава со над 30% невработеност, а таму се тапкаат ако се приближат до 10%, така да овде ако те избркаат од работа голема е веројатноста да седиш со месеци без работа или да работиш за многу помала плата, а таму изборот е далеку поголем и сигурноста од страна на државата за периодот додека си невработен е каде каде подобра.
   
  На Igorcemk, Tutor, Наќо Скопски и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.046
  Допаѓања:
  1.758
  :icon_lol:

  Јас не знам за странски скап факултет каде можеш да купиш диплома. Тоа што ти и другарите работите иста работа е пред се затоа што најверојатно тоа и ви е струката па е ОК, ама утре да треба меѓу тебе и некој од нив да се бира, знаеш кого ќе изберат бар во 90% од случаевите и струките.
  --- Споено дупло мислење, 10 јануари 2019 ---
  Како архитект или фарацевт од МКД тешко дека дипломата би ти била призната низ светот без притоа да мора да полагаш некој работи. Да, може да биде слична работата ама дефинитивно нема да е иста, овде има други стандарди кој мора да се почитуваат. Од пред 2 години Нов Зеланд на пример веќе не го признава искуството стекнато во МКД фирма како адекватно и затоа веќе речиси нема никаква шанса некој од МКД да добие виза на НЗ.
   
  Последно уредено: 10 јануари 2019
  На snatch му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.482
  Допаѓања:
  12.086
  Како ги пресмета 400 евра?
   
 5. Macedon1um

  Macedon1um

  Член од:
  4 октомври 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  274
  Е ако де ќе полага нешто ополнително, битно ќе успее ако сака и ќе живее подобро

  Ќе го избере тој што повеќе му одговара, има повеќе искуство и покажува подобри резултати во работата сигурно нема дипломата да биде пресудна
  Иако веројатно има случаеви на домашен vs доселеник каде предност ќе даде на нивниот, ама и така ние и во Македонија стануваме граѓани од втор ред така да исто ни се фаќа.. таму барем невработеноста е многу помала и шансите да најдеш нова работа многу поголеми, за разлика од овие тука.

  Кога зима 200е овие 400е му се гледаат добра сума, а кога ќе земе 400е ќе види дека за фамилијарен човек тие 400 се далеку од доволни
   
 6. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.884
  Допаѓања:
  1.791
  Настаните со брачата ќе ти бидат уште потешко сварливи откога ќе отидеш одовде, верувај ми!
  За останатото веќе имаме зборено, да не се повторувам!
   
  На пунтер му/ѝ се допаѓа ова.
 7. KaWa

  KaWa

  Член од:
  12 јануари 2015
  Мислења:
  817
  Допаѓања:
  679
  Добро де, ете 600 евра може? Ако некој има плата пониска од 600 евра, треба да оди на запад и да си ја проба среќата :D Aма некој што имал 500-600 евра тука, не треба да оди во германија на минималец, треба да оди на плата соодветна за германија. :D На пример ако во македонија најмала плата е 200 евра (ДА РЕЧЕМЕ), во германија најмала е барем 1200. Така да некој ако во МКД зима 400 евра, во Германија да зима барем 2400-2500. Е 2400 во германија е МНОГУ ПОДОБРО од 400 евра во МКД :)
   
 8. Turtle

  Turtle

  Член од:
  13 јуни 2015
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  51
  Секогаш ќе гласам за нешто што треба да биде првенствено ,,Загадена животна средина''.
  Кислород ? Што беше тоа. Клетките полека но сигурно ни се полни карцином( ако не сега - за 20г тврдам). Да појдем од тоа и да ставам крај, пошо за останатото веќе е излишно и да се збори...
   
  На Natural-girl, Krstev и Dr. Wish им се допаѓа ова.
 9. YuZe

  YuZe Amor Vincit Omnia

  Член од:
  22 септември 2005
  Мислења:
  632
  Допаѓања:
  86
  Конкретно правам муабет за IT сектор. Никаде не реков дека им е купена дипломата. Фино лепо го имаат завршено факултетот. Кога ќе дојди за работа, повеќето компании само едно ги интересира, а тоа е колку искуство имаш во работата.

  Кога ќе почнеш да работиш во одредена индустрија во странство, дали IT, економија, финансии, право итн. почнуваш од најдолу па постепено одиш нагоре. Никој не те зема дирек на позиција дека си завршил факултет. Сите можат да завршат факултет, не си буквано ништо посебно.

  Ако те интересираат финансии и имаш завршен економски факултет, почнуваш од шалтер во банка, па консултант во банка, па потоа одиш на коорпорациски левел. Нема да те земат дирек во добра позиција само со факултетска диплома во рака и без никакво искуство.

  Има и доста компании што ќе ти платат за да завршиш и Магистерски ако потпишеш дека ќе останеш кај нив да работиш.
   
 10. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.554
  Допаѓања:
  1.077
  Јас не сакам да одам во странство во принцип. Иако понекогаш знам и за тоа да размислувам. Главна мотивација за да одам во странство ми е престиж. Можам попрестижна работа таму да работам. Ама сум размислил и мислам дека тоа е его и суета. Што не треба да биде мотивација за акција. Материјално сум задоволен од тоа што го имам тука. Социјално ми е подобро во МК од странство, роднини, пријатели итн. Да има сељачизам во МК ама има други полоши срања во странство.
  Бев во странство 5 години и се вратив поради тоа што најдов подобра и попрестижна работа во МК а и платата беше висока за МК стандарди.
  Сега работам нешто лабаво имам пари на страна (инвестиции) и повеќе заработувам од што трошам. А не уживам во луксус и изобилие...дури мислам дека е тоа неморално. Кај и да е за некоја година планирам да откажам и оваа работа што ја работам и да се одмарам и работам само што ми е мерак. Најверојатно и сега неморам да работам ама премногу е лесна работата и платата е ОК за да се откажам.
  Најверојатно за некоја година ќе почнам само уметност, наука и инвестиции да работам само сам за себе и од мерак...тоа мислам дека е боље од да работам во странство.
   
  На snatch му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.046
  Допаѓања:
  1.758

  Тоа полагање во некој струки значи целосно преполагање на факсот, пример медицина во АУС, во ГЕР на пример не е проблем со МКД диплома ама во АУС ниту еден испит нема да ти признаат. Поентата на постот ми беше дека ИМА врска дали е наша или нивна диплома како и тоа дека ИМА врска каде е стекнато искуството. Нов Зеланд е интересна држава затоа што има иселеници од секаде, мала е и изолирана па често се користи за експериментален терен за секакви работи. Мене на пример ме загружува фактот дека таму веќе македонското работно искуство не е признато како соодветно, практично не сметаат ко африканци. Тоа за некоја година може лесно да биде имплементирано во АУС, САД, Британија па и ЕУ.

  За другото си во право, тоа всушност беше замерката на твојот пост.
  --- Споено дупло мислење, 11 јануари 2019 ---

  ИТ секторот е специфичен, дури би рекол повеќето сте во предност од МКД каде можете да фаќате тезги и да си терате фреленс благодарение на ефтината работна рака и нискиот стандард. Во странство на пример би имале големи проблеми да најдете работа во некој сфери на ИТ како веб дизајн да речеме зашто тоа воглавно го работата неколку фирми преку аутсорсинг.

  За финансии нема врска, секаде си има други закони и процедури. Смешно е да споредуваш МКД банкарско искуство со АУС или ЕУ банкарско искуство. За подолните работи пример шалтер ок, може лесно да се ухода ама други работи и те како е различно, и тука се бара локално познавање не само на процедури и закони него и можност за наоѓање странки итн а тоа фаќа месеци што кошта илјадници долари/евра некој да го носи на грб. Не е баш така едноставно како што мислиш така да ДА прави разлика дипломата и факсот. За АУС конкретно баш за финансии можам да ти кажам дека прави разлика и локалниот универзитетот за некој позиции така да во Викторија студенти од Мелбурн, Монаш и RMIT се каде каде поценети него Дикен, Ла Тробе, Викторија и другите универзитети. Ова е затоа што ти универзитети се поспецијализирани за бизнис и правни науки да кажеме во споредба со Дикен каде специјализирани се инжинерските факултети итн. Локално школување и искуство ПРАВИ разлика, во некој струки повеќе во некој помалку.
   
  Последно уредено: 11 јануари 2019
  На Natural-girl, Кеплер и Xibalba им се допаѓа ова.
 12. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.519
  Допаѓања:
  5.558
  Фактот што пола нација би се иселила од државава и радо би работела како чистач во Мекдоналдс кажува многу :D
  Да се разбереме, ја нема таа пара што го заменува чувството на дома. Никој од добро не заминал.
  Не можам да зборувам генерално, ќе ги кажам мојте причини. Работам како програмер, така да финансиите не ми беа проблем дома. Баш напротив, кога ќе се удри математиката тука процентуално помал дел од платата ми останува како заштеда. Далеку од тоа дека немав простор за напредок, значи во поглед на кариера немав никакви препреки. Финансии исто.
  Е сеа зошто се иселив .... Пошо сме најчкарт народ. Пошо нишо не функционира, секој ден се нервирав за такви банални работи што си идав дома секој ден исфрустрирана. Колку за илустрација :
  - почна на плацот спроти мене да се гради зграда, ни празник ни делник од 7 сабајле со булдожерите ајде врррр. Земјотреси во зградата, се бунат сите џабе, кадија те тужи кадија те суди
  - се раскопа улицата цела заради некој дефект, живеев во центар на Скопје а како да живеев во зафрлено село во источна Македонија. Јави се за некоја служба да дојде сите си ја префрлаат одговорноста, никој не е крив, ти цапај си по кал.
  - секој ден со тие протестите оди врати се на работа сите нервозни
  - ни ред знаеме да формираме како што треба, ни да го почитуваме редот, се некој ти дише во врат залепен до тебе, personal space, who dis? Одам на шалтер на банка до мене застанува рандом лик. ЏАБЕ и жолти и црвени линии и машини со бројчиња, кога се нема во главата.
  - здравство ужас, значи ужас ми се гади. Настрана фактот што нема термини, кога ќе стигнеш до термин сто пати ќе зажалиш што си дошол. Влегуваш внатре 5 мин има докторот за тебе, ајде како на лента, како на норма да е, да се иштанцаат што е можно повеќе за денот да се задоволи квотата. Ќе стигнеш до некоја дијагноза некако и се молиш Господ да е точна, одиш да земиш лекарства, НЕМА. Плаќај ти секој месец и здравствено и пензиско и сите курци палци, на крај нема. Почекај си почеток на месец да се ресетира квотата и тоа е тоа.
  - Јавна администрација пренатрупана, никој ниту работи нешто, никој не е одговорен, те шета од еден на друг на трет шалтер, кога ќе ми текне дека дел од платата и данокот ми оди за финансирање за некој петко да дојде на работа во 9 и да си оди во 12 коса ми се крева.
  - политичката ситуација во државата секако, уште стојам на ставот дека вмро беше најголемо зло што и се десило на државава, мада и овие не заостануваат нешо повеќе. Отвори вести само препуцавања, ништо конструктивно, конструктивна критика немам слушнато упатена од една политичка партија кон друга, се е поганство и собирање поени за следните избори
  - загадувањето. Никогаш не мислев дека една од клучните одлуки за заминување ќе ми биде ова, ама почнав да имам здравствени проблеми и алергии така да ....
  - и општо фактот дека немаме култура и свест како народ. Никаква, 0 , море и во минус сме. И се ова се рефлектира во сите сфери на животот. Сите се нервозни, се познава по фацата веќе, и цела таа негативна енергија се пренесува. Едноставно не сакам да водам таков живот. Пример има луѓе што едноставно не се замараат и нив им е топ. Не знам како успеваат, навистина.

  Дојдов во земја каде што се нервирам од тоа што нема што да ме изнервира. Град со 2 милиони, поголем сообраќај од Скопје, абе си лие. Просто се чудам некогаш како може да е толку тивко во најголемиот сообраќаен метеж. Луѓето не се нервозни, кај сите владее некаква опуштеност, релаксираност. Си има правила и си функционира системот. Данокот што го плаќам е голем, но го гледам секој ден.

  Дали би се вратила? Можда, некој ден ако се научам да бидам од тие луѓе што не се замараат за нишо.
   
  На snatch, MAJA 345, AAbrat и уште 18 други им се допаѓа ова.
 13. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  518
  Допаѓања:
  494
  Prakaj garantno pismo ☺
   
 14. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.598
  Допаѓања:
  7.397
  Ако и по ова мислење нашироко опишано, некој го спомене пак МекдоналЦ, платата и тањирите, алаф да му е.
   
  Последно уредено: 11 јануари 2019
  На Наќо Скопски и Krstev им се допаѓа ова.
 15. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.249
  Допаѓања:
  4.278
  Ама чекај, Емка збори за Шведска, не за Германија.

  Sent from my SM-J330F using Tapatalk
   

Сподели преку: