Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Физичката болка може да те забави...
Психичката може да те уништи!
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
дефинитивно психичка...од нејзе и потешко се опоравуваш и секогаш може да ти текне на таа болка....физичката поминува брзо...
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Физичката болка когаш тогаш ке помине..има со што и како да се лечи,додека психичката поминува многу потешко.
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
Јас мислам психичката.Затоа што физичката болка е пожестока но трае одреден период а потоа заздравува,физичката болка со исклучоци неможе да не острани од темпото на секојдневниот живот,а и ако се случи тоа,тоа ќе трае додека постои болката,повредата.Од друга страна психичката болка е перманентна и ние долг период живееме со неа,влијае на нашиот живот и коренито може да го измени може да произведе нови карактерни црти кај човекот позитивни или негативни,да ги смени неговите ставови и мисли за животот и некогаш целосно да го острани од нормалниот живот.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Психичката дефинитивно. Физичката може да биде во моментот посилно но многу брзо таа исчезнува, додека пак психичката трае многу подолго, всушност не сум сигурна дали воопшто некогаш престанува?
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Две брадавици и брадавицата на комшијата на тостер...
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Definitivno psihickata bolka ubiva i boli poveke. Go imam oseteno toa i nesakam poveke nikogas da se povtori. Ne bilo toa licna navreda ili zborovi padnati pod afekt, znaat i tie nekogas da bolat, no soocena sum so faktot so toa sto sum i toa sto go pravam.
Tuku toa e ona koga ke te povredi prijatel koj si go smetal kako brat i raka vo ogan si staval, toa boli najveke od se i nema zborovi da se opise toa.
Znaci suma sumarum, pazi se od psihickite udari, dokolku oze das e pazis, zasto sekogas ako ne, negokas ke go dobies.
 

Таа

Утро
Член од
22 јуни 2008
Мислења
118
Поени од реакции
6
Што е повеќе, еден километар или еден килограм?
Исто и тука, не се споредуваат психичката и физичката болка. И двете болат на свој начин.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Нема споредба, зошто не се работи за иста болка. Едната е во буквална смисла, другата во фигуративна. Душата не боли, нематеријална е, не можеш да и ставиш лед, да ја зашиеш, да ја намачкаш со крема за изгореници, да ја подложиш на оперативен зафат.

Душа не може да боли, мислите можат да ти предизвикаат мачнина. Понекогаш толку тешка и сурова, што боли до „болка“. Ама ништо од тоа не е физичко. Затоа и не ретко е толку тешко да се справиш со „непостоечка“ болка...

Ама физичката болка, зависно од степенот, може да ти ја убие и психата. Тек тогаш нема да знаеш која од болкиве повеќе боли. Не знам зошто сите под физичка болка подразбирате гребаница, скршена рака или болка у зглобовите ради промаја. Не се работи секогаш за паѓање од точак. Има физичка болка каква човекот ретко може да издржи. Таква што полека те убива, и физички и психички, па после напрај си ја споредбата. Некоја ќе трае еден миг на кој што нема да сакаш никогаш повеќе да помислиш... (како брадавициве на Јове :icon_lol: ) Некоја може ќе нема ни последици... Ама некоја ќе трае со години (разни болести, тешки повреди итн.), што евентуално ќе те доведе и до психички крах... И ете ти спој на двете најлоши состојби на човекот.
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Психата е присутна и во двете ситуации. И двете знаат да болат. И те како.
И ова е мојот прв пост :p. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom