Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Исто и јас...
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Дефинитивното психичката болка...Може да те поремети:wink:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Физичката болка може да те забави...
Психичката може да те уништи!

А да те удри камион?И тогаш само физичката болка ќе те забавит?:smir: И јас мислам дека психичката болка е поголема..Ама во некои работи и физичката може да ја престигне...ама само во некои:)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
зависи колкава е болна физичката болка,ама сигурно не би плачела ако паднам или ако шинам рака нога. Многуу плачев последно ко ми ја редија 13тата инфузија во рок од 6 дена. Тогаш ме изнабоцкаја неможеја вена да ми најдат :S ај то шо неможеја туку нишо не знаеја
а иначе полесно може да се повредиш психички
 

Aston_MartinV12

стажиран почетник со искуство
Член од
2 јануари 2008
Мислења
34
Поени од реакции
0
Според мене психичката болка боли многу повеќе и дури може да те уништи
 
Член од
17 јуни 2008
Мислења
44
Поени од реакции
0
Samata psiha na covekot e mnogu cudna rabota.Ponekogas moze i za nekoj i ne tolku vazni raboti samite da se zamorime i psihicki ubieme.A pak sekoja doziveana trauma,neuspeh ili ponizuvanje ja nosis so sebe dodeka si ziv.Ima denovi koga se zaborava no pri samata pomisla boli.
Ima sekakov vid i na fizicki bolki,zatoa i ne moze da se sporedat i da se odredi koi e pobolni
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Зависи од повредата, то е барем јасно:).
Да те натепа некој, и не би осетил ако си психички попуштен.
Ама да ти се случи асална лоша физичка дешафка, кај и да е ќе си ја ебнеш малку и психата, бидејќи сигурно ќе има огромно влијание доколку не проодиш 4 години.
Не бива споредување на ситници од спектарот на физичките болки и ексклузивно страшни психички трауми, па многу јасно шо ќе биде потрајно.
Но потсвесно сите сакаме да докажуваме дека психичката е поголема болка, за да ни биде трагичноста уште потешка, а и да се оправдаме за некои потклекнувања, нели;).
 
U

UnholY

Гостин
Fizickata bolka ja lecime so aanalgin dodeka za psihickata ne e seuste izmislen lek i zatoa e pogolema.
Како мислиш не е измислен лек?
Девојко, постојат милион лекови за психичка болка. Само поентата е шо треба континуитивно да ги конзумираш, а истото важи за физичката.

Само негативно влијаат на организмот.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
нормално дека психичката,а и многу побавно се лечи,зависи од случајот:wink:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
78
Поени од реакции
2
Мнн Мн Мн Мн Мн Повеќе БоЛи ПсиХичката Болка.
Кога Некој Добар Другар / Другарка Ви Каже Нешто у Моменти На Нервоза , Никогаш Нема Да Го ЗабораВиме Тоа Што Ни Го Кажал , Дури и Да Ни Се Извини И Да И/Му Простите , Секогаш Ке Ви Биде у СекјаваЊе и Секогаш Ке Ве Боли КОга Ке ПомислиТе На Тоа ..

А, Ако Не Удири , Мн Брзо Ке Ни Помине Таа Болка . Па Ако Останете Добри Другари/ Другарки По Некое Време Ќе Се Смеета На Тоа .

Ни Од ДаЛеку Не МоЖат Да Се СпорЕдуВаат Психи4ката и Физи4ката Болка ...

Ај Да Не ФилозОфирам Мн мн :)
 

*Lost_Soul*

I_I 3 I_I
Член од
31 јануари 2008
Мислења
158
Поени од реакции
0
Никако не би им дала исто значење на психичката и на физичката болест.Пред се според мене физичката може да биде моментална или по одреден период да се потсетиш случајно,а психичката е постојано со тебе и како сензор постојано те потсетува.Дефинитивно психичката е ранлива и остава дебели рани што ретко се бришат
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А да те удри камион?И тогаш само физичката болка ќе те забавит?:smir: И јас мислам дека психичката болка е поголема..Ама во некои работи и физичката може да ја престигне...ама само во некои:)
АКо те удри камион,ќе умреш во рок од две секунди.
Збориме со такви аналогии,значи нема да почуствуваш ништо,океј,скоро ништо.

Психичката болка е поголема на долги патеки,односно не мора да значи дека со тек на време ќе заздрави,сето тоа зависи од индивидуата.
Плус,ние имаме одреден степен на толеранција до кој можеме да поднесеме физичка болка,потоа доаѓа една варијанта само,смртта.

Додека психичката може да се зголемува бесконечно,до друг момент,самоубиство.
Нема ништо пострашно и поболно од нашиот ум и тоа што може самиот да си го замисли.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
5
more kakva psihicka bolka da znajte shinat skocen zglob kako boli :cry:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom