Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

Член од
28 јуни 2011
Мислења
52
Поени од реакции
5
Каква и да е болка си е болка.
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
Боли и психичката но сепак ако те шибне некој некоја тупаница..ќе се сеќаваш на тоа цел живот. Пример: Дедо ми. :D Кога бил дете некој си човек го удрил само шлаканица бидејќи му ги вознемирувал кокошките. Дедо ми моментално има 74 години ама уште се сеќава на тоа :D
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Боли и психичката но сепак ако те шибне некој некоја тупаница..ќе се сеќаваш на тоа цел живот. Пример: Дедо ми. :D Кога бил дете некој си човек го удрил само шлаканица бидејќи му ги вознемирувал кокошките. Дедо ми моментално има 74 години ама уште се сеќава на тоа :D
Очигледно дедо ти немал многу такви ситуации па затоа се сеќава.Очигледно му дошло памет после тоа па затоа ја памти.Има луѓе што и секој пат така да го тепаш нема да му светне во глава и нема да се опамети.Тоа се луѓе што со ништо во животот не се замараат и не размислуваат за последици.

Иначе јас сум за тоа дека повеќе боли психичката зошто мислам дека поголем е ,,ефектот"коа ќе повредиш некој психички него ли физички или па коа тебе ќе те повредат.
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
Очигледно дедо ти немал многу такви ситуации па затоа се сеќава.Очигледно му дошло памет после тоа па затоа ја памти.Има луѓе што и секој пат така да го тепаш нема да му светне во глава и нема да се опамети.Тоа се луѓе што со ништо во животот не се замараат и не размислуваат за последици.

Иначе јас сум за тоа дека повеќе боли психичката зошто мислам дека поголем е ,,ефектот"коа ќе повредиш некој психички него ли физички или па коа тебе ќе те повредат.
Немал многу ситуации такви. Оваа му е единствена ваква. Сепак дедо бил примерно момче :D
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
24
Мене повеќе ме боле психичката,иако сум по природа оптимист но за некои работи неможам да преминам,мислам ми треба повеќе време ! :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Највеќе боли психичката остава трауми по тебе за цел живот.
Додека физичката ќе помине... ( зависи каква сила е применета).. :S
Но за жал овие две нешта идат во комбинација. : ((
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
И двете многу болат, но не е исто кога боли повреден дел од телото и кога боли повреден дел од душата. Физичката болка или некако ќе се спречи или со тек нна време ќе помине, а психичката болка го јаде човека.
 
Член од
13 јуни 2015
Мислења
42
Поени од реакции
122
Двете си носат своја тежина, но дефинитивно болата од збор, психичката болка, боли повеќе, не за џабе рекле: ,, јазикот нема коски, ама коски крши''.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Многу длабока тема за размислување.

Се повлекувам во едномесечна медитација. Се надевам дека ќе се вратам со вистинскиот одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom