Што би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?

Што Би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?


  • Вкупно гласачи
    238

`Jomero

Jomi =)
Член од
26 февруари 2007
Мислења
241
Поени од реакции
8
Kako Prvo marihuanata 90% od svetot ja koristat kako nie sto pusime cigari ne bas tolku mnogu ali sepak dovolno mnogu ... a da vidam drugar kaj so zema droga " Kir4e` says:
ce go gledam kaj so me strvi heheheh:baeh::baeh::baeh::baeh::pos2::pos2:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Најпрво здраво на сите..овој е мој прв пост на овој форум.
Што би направил јас?.Зависно од тоа во кој стадиум на зависност(ако воопшто во некој) се наоѓа корисникот.ако е на почеток,би сторил се да го спречам,но би го чувал тоа во тајна,бидејќи во нашето "модерно" општество лицата кои имаат проблем со наркотици попрво се сметаат како деликвенти,отколу жртви.Доколку би се нашол во состојба каде што не можам да помогнам,не би се двоумел да ги известам неговите/нејзините родители.Дали би било недругарски ако работите ги правиме за нивно добро?.За крај..има една група на луѓе кај кои борбата со зависноста е невозможна,кои веќе се имаат обидено по неколку пати.Единствено што можам да направам кај нив е да ги прифатам такви какви што се....без дискриминација.
 

GoGo*

LSS
Член од
10 јуни 2008
Мислења
564
Поени од реакции
18
Ќе го одбегнувам.Ако некој сака да си го уништи својот живот негово право :toe:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ќе го одбегнувам.Ако некој сака да си го уништи својот живот негово право :toe:
Да..тоа е најлесно што можеме да направиме..Но што кога ти би се нашол во ситуација да ти треба помош?..било во каква..не мора да е проблем со дрога..Какво би било чувството да бидеш одбегнуван?
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Да..тоа е најлесно што можеме да направиме..Но што кога ти би се нашол во ситуација да ти треба помош?..било во каква..не мора да е проблем со дрога..Какво би било чувството да бидеш одбегнуван?
не сум бил во таква ситуација а не би ни сакал да бидам...многу би било лошо некој да ти го прави тоа па каков и да си
 
Член од
28 август 2008
Мислења
189
Поени од реакции
5
ќе се обидам да помогнам.у никој случај у таква ситуација нема да го/ја оставам сам.тоа доколку е нели ногу заглавен.ако почеток,ќе глеам да го одвратам од таа намера да зема дрога....
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
па ке се обидам да му помогнам ако неќат тогаш нема да бидат дел од моето друштво ама па пошто од моето друштво се стабилни нема да се случи такво нешто
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Nivna rabota. Ne mozam da ubedam nekoj da ne pravi nesto, ako toj saka da go pravi istoto.
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
Ако е трева би му се придружил,за другото би го остаил да си врши работата.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ако е трева би му се придружил,за другото би го остаил да си врши работата.
Weed,mushrooms,salvia-good things,i`ll do it with him:).
За останатите ствари,не знам шо би напраил.
Можам да зборувам со денови и денови,ама на крајот секогаш ќе се испостави дека ако некој решил да прави нешто што е штетно за него...тоа е негов избор.
И ако морам да бирам меѓу прифаќање неговата навика(зависност) и растурање на нашето другарство(само за да бидам подалеку од него,као безбеден),тогаш без размислување би го одбрал првото(иако најверојатно и тоа поради себични причини,пошто знам дека ако одберам да го прекинам другарството,совеста ќе ме изеде знаејќи дека сум го оставил сам во тешка ситуација).
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
пеер еве да почнеме од трева па екстази па незнам што па да завршиме со хероин....
па да речеме од трева не се станува зависен...али на некој му здосадило трева да пуши па има желба за нешто друго...да речеме лесно

Целата фора е во тоа! Секој човек е љубопитен..Ќе си рече: ,,Пушев грас-ништо не ми е,па ај табли ќе јадам''..После табли следува друго и друго..Тоа е во човечката психа,само е прашање на време..


Иначе јас би го советувал другарот,ако реши да не ме слуша и да оди по тој пат немоќен сум?! Да го кажеш на неговите не знам дали е паметна работа..Ако ,,изиграш'' така можеш комотно да заборавиш на неговото другарство ама ќе знаеш дека е за негово добро..Ама чисто сумљам дека неговите можат нешто да направат..Тоа е негов живот,он одлучува и КРАЈ!
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Немам ништо со тоа. Нема сеедно да ми е, можам да се обидам да помогнам, но не верувам дека би имало било каков ефект. Сум пробала, и мене тешко дека ќе ме слуша. ...А пошто јас не, има кој знае подобро, иако ни шес иљади пати постручни лица не успеваат, ама океј, поарно тоа. Не дружам глупи луѓе, доволно имаат во глава да знаат што и како прават.

Немам наркомани во најтесниот круг на пријатели моментално, верувам дека нема ни да имам. Познавам, сум комуницирала и сум се дружела и со такви што биле на трева само, имам и другарка која забега апла во текот на последниве 2 - 3 години, и знам дека не сум никаков фактор во туѓ живот по ова прашање. Не сум воодушевена од изборот, во секој случај, сеедно за каква дрога се работи. Сега немам такви покрај себе, али првиот момент кога ќе ми се избаци другар/ка со изјава од типот "само марихуана е де/само понекогаш/не е дека сум зависник/па и на болни се дава...", знам колку е саат. Затоа ми е страв, дури и да е само 2 - 3 пати. Доволно сум видела, и доволно сум загубила од тоа ѓубре.

Башка што посељачки муабет од тоа дека дрогата како лек се користи и здрава е, амин. Тачно, у болница со трева ги кљукаат, и они одма оздравуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom