Што би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?

Што Би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?


  • Вкупно гласачи
    238

aerodromka

Hiena
Член од
11 март 2007
Мислења
2.752
Поени од реакции
8
posto moja drugarka bese navlezena asalno vo tie vodi, dzabe bea sitemuabeti i vetuvanja itn itn , jas ja kazav na tatko i doma i da cuknam vo drvo eve ja veke 4 god e cista i e ziva i zdrava
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Би го однел во викендицата во собата што нема прозори а има челична врата. БИ го оставил 2-3 недели само храна и вода би му давал. Ако и тогаш не се одалечи бар малце, би му ја отворил вратата и што сака нека прави бидејќи тогаш не би го познавал не би бил истата личност што некогаш сум ја знаел.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
...Имав двоумење во врска со оваа тема, затоа ќе ги пишам и двете страни...
...Нормално, ќе сакам да му/и помогнам, пошто нели, ми е приајтел/ка и се грижам за него/неа...
...но од друга страна, не се ли они доволно свесни да знаат во што се впуштаат?...Бидејќи сигурно, ај првиот пат од љубопитност, ај вториот пат...Али мислам дека ако он/она не е доволно свесна и доволен карактер да спречи сама, никој нема да може да му/и помогне...
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Среќна сум што сум опкружена со луѓе што ниту користат дрога, ниту пак имаат желба да почнат...баш напротив мн. се против тоа.
Сметам дека по дрога посегнуваат личности со слаб карактер, кои сакаат да избегаат од овој свет и од неговите проблеми, несфаќајќи дека кога тогаш ќе мора да се соочат со нив.
Но, доколку, некој од моето друштво почне да конзумира дрога, би направила се за да го оттргнам од тоа. Најпрво би седнала и би направила еден муабет со него, очи во очи и би го прашала само дали мисли дека има слаб карактер, и дека единствен начин да ги избегне проблемите е да користи дрога? А понатака како ќе се одвиваат работите, зависи од тоа што тој/таа ќе каже. Како и да е... би направила се за да му/и помогнам!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Користеле, валда и сеуште користат.

Сум пробувал да ги оттргнам, не бивало. Само ги изгубив како другари, т.е. мене ме отфрлија, почнаа да ме избегнуваат, а јас неможев да имам контрола над нив. Се разидовме целосно.

Животот и не е така розев.
 

Mag_sk

••• dreamer •••
Член од
8 октомври 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Тргајќи од фактот дека сигурно многу свесно е влезен пријателот во таа ситуација...(мислам сите многу добро ги знаат последиците од дрога уште пред да земат)...очигледно е дека така си одлучил....а со тоа аста ла виста бејбе од мојот живот :helou:
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
не е се така....сите знаат за последиците али пуста љубопитност...и не само дрогата исто и коцката....свесен си дека одиш да го правиш тоа што не треба..али што знам како размислуваат..тоа не се они него потсвеста во нив
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Користеле, валда и сеуште користат.

Сум пробувал да ги оттргнам, не бивало. Само ги изгубив како другари, т.е. мене ме отфрлија, почнаа да ме избегнуваат, а јас неможев да имам контрола над нив. Се разидовме целосно.

Животот и не е така розев.
да да до некаде си у право али во таа дружина само ти си бил исклучок затоа така...сите други се дрогирале
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Ќе помогнам ама незнам колку со зборување можи да му се помогни на некој наркоман:) Ќе одам ќе го заврзам во некоја викендица на планина и ќе го хранам месец-два..подруго на наркоман помаање незнам како :)
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
ќе му речам...: Брат размисли убаво..со тебе сум. Ова шо го правиш е глупо...размисли што е поубаво...да се боцкаш и да шмркаш?..или да уживаш у шмекањето на цури заедно со мене?...
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Ќе се трудам што повеќе да му помогнам. Би дала за некои личности се од себе... Зошто се иначе другарите...
 
П

Паган-др

Гостин
Ке се обидам јас на некој начин да му помогнам. Знам имав во друштво еден што посегна по марихуаната ама мислевме ај еднаш колку да проба, ама после се поише и поише почна. Тоа лично ни сметаше на сите пошто цело време сакаше уште. Почнавме да збориме со него да му даваме услови за што побрзо да се откаже од тоа, и на крај успеавме. Остана на обични цигари. Едноставно несакам мој другар да подпадне на дрогата.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Негова работа, шо сака нека си прај. Јас не ќе изигравам сеа психолог.
 

Ред хот!

***candy girl***
Член од
6 март 2007
Мислења
593
Поени од реакции
12
Додека бев во средно поединци од моето друштво користеа дрога,а сега веќе не се ни гледаме толку често па не ни знам кој до каде стасал со дрогата:toe:Инаку не се замарам баш со таквите луѓе,иако ми беа добро другари,ми беше криво за нив,да,но сепак сметам дека тоа си е нивен живот и што одлучиле тоа ќе се прават.Јас само можам како другарка со нив да напраам муабет и некој совет да им дадам,ама ништо повеќе,се останува на нив.А уште помалку па да земам и да кажам на нивните родители,нема шанса,колку шо можеш да направиш добро со тоа,толку можеш и лошо.Од една страна ќе ти се наљутат другарите а од друга па родителите може да речат која си па ти така да збориш за моето дете така да не би се мешала у такви работи.Ако они сами не си свесни шо прават со својот живот никој друг нема да може ништо да напраи:toe:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
зависи од дрогата, пошо ганџа пуши секој втор... нешо потешко ако е = првото од анкетата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom