Што би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?

Што Би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?


  • Вкупно гласачи
    238

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ќе си се повлечам, ќе го игнорирам, зошто кај што има дрога, има и други работи кои одат паралелно со тоа така да може ни крив ни должен да бидеш жртва:toe:
Еј многу детски муабет сврте сеа. Ако знаеш ти да се тргнуваш од некои работи ке си се тргнеш. Што има везе ако се дрогира? Мислиш дека со тоа тој е веќе убиец, психопат, крадец или нешто слично? Свати тие што го прават тоа под дрога тие тоа и го мислеле пред тоа а тие што се дрогираат а имаат добра мисла нема ништо да прават од твоите "други работи".

Инаку што има да се дистанцирам до другарот. Мене секако ке ми смета али сигурно нема он цело време да биде стониран па да бегам од него или слично. Сепак е човек и е негов избор. Јас ги бирам луѓето по карактерот а многу малце по постапките со кои само себе си штетат.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
да дознаам дека најблиските другари а тие ги знам цел е**н живот и стварно несакам ништо лошо за нив прво што би направил би отишол кај нивните дома и би ги кажал ... нека ме мрзи цел живот ако треба и нека плука по мене али да биде ок и здрав и прав
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
да дознаам дека најблиските другари а тие ги знам цел е**н живот и стварно несакам ништо лошо за нив прво што би направил би отишол кај нивните дома и би ги кажал ... нека ме мрзи цел живот ако треба и нека плука по мене али да биде ок и здрав и прав
кога ке дојдеш во таква ситуација нема да ти биде сеедно и нема да можеш толку брзо да одлучиш што ке правиш.И ја вака мислев ко тебе до пред некоја време кога ми се случи таква ситуација :tapp:и да ти кажам воопшто не е лесно и тоа е ептен гадна ситуација:tapp:.Навистина најдобро е да се постапи како ти што велиш мегутоа тука постојат многу многу други фактори и не дај боже на некого тоа да му се случи затоа шшто човек може да полуди :nerv:
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
ke go ostavam neka krsi glava po sevo ova so go kazuvaat na tv za droga i da stani zavisen od toa le le ke go otepam.
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Ќе ги кажам на родителите и ке ги избегнам и нема да се дружам со них.....:drk:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.797
Поени од реакции
18.434
Ќе им се придружам:vozbud:, се зезам, највероватно би разговарал прво со него/неа и потоа би го/ја убедувал да отидеме заедно на лекар а потоа би се обидел да разговарам и со неговите/нејзините, се разбира доколку се работи за некој посериозен случај, и не мора да биде само дрога, може да биде све и свашта.
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Јас најпрво би ги известила неговите родители, ќе разговарам со нив и со него/неа и ќе се трудам ако можам да помогнам нешто. :toe:
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Еј многу детски муабет сврте сеа. Ако знаеш ти да се тргнуваш од некои работи ке си се тргнеш. Што има везе ако се дрогира? Мислиш дека со тоа тој е веќе убиец, психопат, крадец или нешто слично? Свати тие што го прават тоа под дрога тие тоа и го мислеле пред тоа а тие што се дрогираат а имаат добра мисла нема ништо да прават од твоите "други работи".

Инаку што има да се дистанцирам до другарот. Мене секако ке ми смета али сигурно нема он цело време да биде стониран па да бегам од него или слично. Сепак е човек и е негов избор. Јас ги бирам луѓето по карактерот а многу малце по постапките со кои само себе си штетат.
Вака сеа у право си...ама се зависи до кој степен станува збор нормално дека човек кој се дрогира не е психопат,убиец или слично ако е повеќе забеган тоа ти е жив ѓавол ке се вовлекува(а и тебе) во секакви работи за да стигне до хорс , но може и да те намести за некоја работа позз
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Во догледен период би го одбегнувал...
Не би сакал да го советувам да престане бидејќи знам дека ништо нема да постигнам со тоа, само за џабе би си трошел зборови.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Па најпрво би разговарал со него/неа, ама со оглед на се тоа што го кажуваат на телевизија за дрогата, мислам дека ќе биде џабе разговорот. После тоа правец кај неговите/нејзините ќе го кажам, па што сака нека биде. Нека ми се лути слободно, ама поарно да ми се лути одколку не дај боже после само на слика да го/ја гледам.
 
С

Спенсер

Гостин
еден другар,пуши цигари, ми вика тебе ако те видам со цигара,ке те утепам од мавање.... така и ја ке напраам:vozbud:
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
ок бе супер ако он мисли дека така треба ја му викам само напред значи нема да го одбегнувам нема да го кажам на родителите нема да му кажувам во никој случај па ти знаеш ли што може да ти се деси бла бла (да солам памет како да не) .....он така си одлучил тоа си е негово право негов живот :toe: ајт
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ако ми е некој од поблиските другари, ќе направам се’ што е во моја моќ за да му помогнам - дури и да кажам кај неговите дома дека користи дрога, за да му помогнам, па и нека не ми зборува засекогаш ако така милува.
Ако е некој од подалечните, т.е. само познаник - чао пријатно, it was nice knowing you.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom