Што антивирус користите?

Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Есет Нод 4 за 64бит оперативен систем,не е можно колку побрзо работи,врши сканови и колку ефективно чисти,го користам 3 месеци некаде и сум презадоволен,за разлика пак од Нортонот кој го имав предходно и Касперски кој претерано ресурси имаа и ми го кочеа цел компјутер Есет е закон,не се ни осеќа дека имаш антивирус(во поглед на брзината на ОС секако) само ме нервира шо морам секој месец да менувам јузер и пас од некојси кинески сајт за кој предходно треба скрос да го исклучам Есетот бидејќи го јавува вебот како опасен!
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
KIS 09...дефинитивно е најдобар (според мене нормално)....прередовни аптдејти, висока real-time заштита, скенирање на секое бајтче од веб страните, добар firewall итн.. ако на мене некогаш од досада не ми текне да правам формат(чисто онака од досада) никогаш нема да има потреба од него :). Нормално секој AV си има недостатоци....на КИС мислам дека се клучовите кој редовно ги блокираат но и за тоа има решение (Trial REseteri, чепкање по регистри итн...)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
KIS 09...дефинитивно е најдобар (според мене нормално)....прередовни аптдејти, висока real-time заштита, скенирање на секое бајтче од веб страните, добар firewall итн.. ако на мене некогаш од досада не ми текне да правам формат(чисто онака од досада) никогаш нема да има потреба од него :). Нормално секој AV си има недостатоци....на КИС мислам дека се клучовите кој редовно ги блокираат но и за тоа има решение (Trial REseteri, чепкање по регистри итн...)
Наједноставно решение за ова ти е да исклучиш update и да правиш еднаш месечно (јас на пример не праам воопшто). Зошто? Затоа што не посетувам сомнителни сајтови. Ако и ти не посетуваш сомнителни сајтови немаш потреба од update.

On-topic: користам KIS(че) 2010 :)
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
Наједноставно решение за ова ти е да исклучиш update и да правиш еднаш месечно (јас на пример не праам воопшто). Зошто? Затоа што не посетувам сомнителни сајтови. Ако и ти не посетуваш сомнителни сајтови немаш потреба од update.

On-topic: користам KIS(че) 2010 :)
Фала за сугестијата......ќе пробам, сигурно толку редововниот аптдејт е само заради блокирање и ставање у Black List позз

--- надополнето ---

Како што напишав имам КИС 09, па го бива за ногу работоти ама незнам дали е добар за spayware и cookies tracking....имам две anti spyware програми (Super AntiSpayware i Spywere Terminator) па која е подобра или па препорачајте трета...или да продолжам само со КИС-от позз.....
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Некој си Nod32

Ми се појавуваше едно прозорче одкока ќе симнам нешто од интернет и се чудев што е тоа но не обрнував внимание. Дојде еден другар се појави прозорот и стегна карантин , и го прашувам што е ова ? -Он еми да не бега вирусот стегнуваш карантин и безбедно е...тоа го дознав пред 4-5 месеци а компјутеров го имам 4-5 години , бау тоа се многу ВИРУСИ !
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
AVG 9 Internet Security.

Досега не ми направил некаков проблем и вируси немам фатено
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
моментално терам со авира слободната верзија и ептен сум задоволен.. фаќа СЕ И СВАШТА !!!

порено користев и нод и касперски и мекафи и шо ти не... али авирава стварно е добра....
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
моментално терам со авира слободната верзија и ептен сум задоволен.. фаќа СЕ И СВАШТА !!!

порено користев и нод и касперски и мекафи и шо ти не... али авирава стварно е добра....

барем од нодот (срањет невидено) е дупло подобра авирата :).....но како што и сите знаеме...комплетен антивирус шо може се да детектира, нема :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom