Шинтерница, стационар и инфестација на здивени кучиња

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.797
Поени од реакции
26.763
Без таа доза прагматика.... па...
ја ли сум крив што предложуваат да инвестирам пари за во “иднина„ се можда решел проблемот, наместо непосредната вистинска физичка закана на лице место?
Тоа е како да бараш леб а да ти нудат нива и бунар на лицитација...
Kriv si zatoa sho ne sakas da go prifatis resenieto, "prelevicharsko" e za tebe.
Mnogu nesigurno i fragilno delivas so muabetive.
Toj nacin e veke isproban i na zapad.
I ne ti se sviga oti funkcionira oti e od zapad.
Treba licenca i strogo da se reguliraat razmnozuvacite na sortni kucinja.
Kaj nas sopstvenite kucki ne gi vakciniraat a ne pa da gi steriliziraat pa posle koa ke im se okuchi u vardar gi frlaat.
Toj stacionar, kolku kapacitet ke ima 100? 500? 1000 kucinja skitnici? I koja razlika ke napravi toa koga denes 10 novi kucinja ke gi frlat, tie do nareden mesec ke se razmnozat i nisto ne si resil. I sega imas stacionari, prepolni se, oti nekoj saka pitbul a ne dzukela.
Zatoa na zapad nema kucinja skitnici. Site kuchinja se chipirani, odi frli nekoe na ulica utre sabajle po posta ke ti stasa kaznata, nema ni policija da se machi da doaga.
Ako te interesira kako zavrsilo masovno ubivanje zivotni, izguglaj za Emu war vo avstralija.
Ili mozes da odis po kineski pat, da gi jades pa da se spremame za Covid20

Na kraj kraeva, otvori si gofundme pisi za kastriranje skitnici i cekaj donacii. Za 100 eur nekoj bot slucajno ke ti gi pusti.
Ama ke ti se vidat pari, ke gi lupnes u kafana i posle pak sistemot e kriv oti imalo skitnici :)
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.665
Мислам дека непотребно се ствара проблем кај што го нема. Постојат различити методи кои се ефективни и допринесуваат кон намалување на кучиња, мачки, стаорци, луѓе, лебарки, гулаби и други створови. Проблемот е у ствари што човекот пропушта да ја зграби шансата и од многу дрва не ја гледа грмушката, или шумата, не е битно сега тоа.
Месото на кучињата, според Кинезите, Корејците, Бугарите, Виетнамците и другите дрвени цивилизации, било здраво, богато со протеини, масти и други витамини. За заинтересираните тука има цела една индустрија во која амбициозните поединци или здруженија можат да остварат завиден профит, да се прехранат себеси и своите најмили и истовремено да ги олеснат маките на животно загрозените од животните. Можеби не е далеку времето кога онаа екс Алачки ќе свршува врз сарми од лозов лист со кучешко месо и ќе се онесвестува кога ќе проба чорба од мачкини црева.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Па не градеше Шилегов некаков си стационар таму кај вас? Лајка чинам се викаше или така нешто.
Инаку решението е тоа што другите ти го посочиле погоре. Чипирање, стерилизација, казни за несовесни сопственици и ете стационар. Не е возможно решение преку ноќ за проблем што се туркал под тепих со децении наназад.
Ако го чекаме Пеце да стори нешто за животните, пајажина ќе фатиме. Не знам зошто невладините не вршат притисок на општинските власти да преземат конкретни акции за стационари и да притиснат за законски решенија и измени за чувањето и негата на домашни животни. Од бележење, водење матична книга, обврзна стерилизација, собирање измет до годишна такса за домашен миленик (како што беше предложено пред неколку години).
Со децении само зборат, никогаш не делуваат и нго и институциите.
Na kraj kraeva, otvori si gofundme pisi za kastriranje skitnici i cekaj donacii. Za 100 eur nekoj bot slucajno ke ti gi pusti.
Ama ke ti se vidat pari, ke gi lupnes u kafana i posle pak sistemot e kriv oti imalo skitnici :)
За сето она што го наброја, токму системот е крив, институциите. Тоа лице, кој и да е, плаќа едночудо даноци кон државните и локалните институции. Ете ги тие 100-тици евра што ги споменувате. Како што институциите пред 15-20 години воведоа бележење и матична книга на добиток, можеле да воведат и бележење и контрола на домашни миленици. Не знам дали треба сами да менуваме улични сијалици, сами да носиме ѓубре до Дрисла, да плаќаме чистачи да ни ги чистат улиците оти тие пари ќе оделе во кафеани. Ете ни тие сектори не функционираат, улично осветлување, чистење улици...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.017
Поени од реакции
27.826
Добро зарем сеуште некој бара "шинтерница"?
Пред зграда имам 4 кучиња и 7 мачки. Ме испраќаат на работа до кола, и ме пречекуваат пред зграда.
Јас и еден комшија се грижиме за нив. Редовно им даваме храна, вода....исто така им направивме и неколку куќарки за зимо (лани ни ги урнаа). Кога некое од нив не е добро, го носиме на ветеринар. Женките ни се стерилизирани, мажјакот кастриран. Вакцинирани, редовно третирани со ампула за против крлежи и болви.....чисти и здрави се. Мирни и гостопримливи за секого. Има идиоти што ги клоцаат....еден таков го начекав и за гуша го фатив....како човек сум многу мирен, сакам да помогнам на секого......но не и кога ќе ми згази некој на жуљ.
Секогаш кога го шетам моето куче ме дружат и другите.....така да шетам со голем "чопор". Мојата Лабрадорка плус четири маалски. И кога ќе се собереме на куп со други сопственици на кучиња од маало плус нивните од пред зграда.....па ние сме навистина "голем опасен чопор".
Ниту едно улично куче до сега не сум слушнал да нападнало така без причина. Ако ги клоцате или фрлате по нив со камења....тоа е друга работа. Кај вас е грешката.
Пробајте со мирно, дадете им понекогаш храна, погалете ги, помогнете им. Љубов бараат.

ПС Не се гадете од нивните лиги (и тоа го прочитав)....почиста уста имаат од нас луѓето.


*ЕДИТ
Пред еден месец најдов напуштен Вучјак. Расен, со ремче околу вратот.....душичка се тресеше од страв. Некој идиот го чувал и го фрлил како ѓубре. Го вдомив, мислев дека е изгубен. Пуштив оглас со слики по сите можни групи. Никој не се јави. На крај успеав да му најдам соодветен дом, каде што ќе си го продолжи животот.
Е ова е нешто што не ми влегува во глава....мислам на тие монструми што ги фрлаат на улица нивните миленици. Им здосадиле или не знам што и така го "решаваат" проблемот.
За тие би вовел такви санкции, што да не помислат на такво нешто. Нека мислат пред да се одлучат да земат домашен миленик, дали се способни, дали имаат време и се по ред.
Затоа кога се продава или поклонува куче, многу е важно да се знае во чиви раце ќе заврши, како и дали ќе се грижат за него и се по ред.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.928
Поени од реакции
12.030
Добро зарем сеуште некој бара "шинтерница"?
Пред зграда имам 4 кучиња и 7 мачки. Ме испраќаат на работа до кола, и ме пречекуваат пред зграда.
Јас и еден комшија се грижиме за нив. Редовно им даваме храна, вода....исто така им направивме и неколку куќарки за зимо (лани ни ги урнаа). Кога некое од нив не е добро, го носиме на ветеринар. Женките ни се стерилизирани, мажјакот кастриран. Вакцинирани, редовно третирани со ампула за против крлежи и болви.....чисти и здрави се. Мирни и гостопримливи за секого. Има идиоти што ги клоцаат....еден таков го начекав и за гуша го фатив....како човек сум многу мирен, сакам да помогнам на секого......но не и кога ќе ми згази некој на жуљ.
Секогаш кога го шетам моето куче ме дружат и другите.....така да шетам со голем "чопор". Мојата Лабрадорка плус четири маалски. И кога ќе се собереме на куп со други сопственици на кучиња од маало плус нивните од пред зграда.....па ние сме навистина "голем опасен чопор".
Ниту едно улично куче до сега не сум слушнал да нападнало така без причина. Ако ги клоцате или фрлате по нив со камења....тоа е друга работа. Кај вас е грешката.
Пробајте со мирно, дадете им понекогаш храна, погалете ги, помогнете им. Љубов бараат.

ПС Не се гадете од нивните лиги (и тоа го прочитав)....почиста уста имаат од нас луѓето.
Ова е се убаво напишано ама верувај дека во пракса и не е секогаш така... Има глутници по маала кои едноставно напаѓаат. Постојат и такви кои се плашат од кучиња без посебна причина и тоа е посилно од нив. Како и да е, тоа е уште една од работиве кои кај нас не се средени и некако е без силен приоритет покрај милион други несредени работи...
Јас колку што знам некаков стационар е направен ама нашиот мил градоначалник има поважни инвестиции. Според мене ова прашање е идеално да се спои со некоја организација за заштита на животни. Нека биде контролирано од градот ама нека имаат помош од Анима мунди нпр.
Секаде во светот ваквите служби имаат волонтери.
Шинтерница може лошо звучи ама мора да постои служба кај што можеш да се јавиш ако се појават агресивни кучиња по детски игралишта нпр..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.797
Поени од реакции
26.763
За сето она што го наброја, токму системот е крив, институциите. Тоа лице, кој и да е, плаќа едночудо даноци кон државните и локалните институции. Ете ги тие 100-тици евра што ги споменувате. Како што институциите пред 15-20 години воведоа бележење и матична книга на добиток, можеле да воведат и бележење и контрола на домашни миленици. Не знам дали треба сами да менуваме улични сијалици, сами да носиме ѓубре до Дрисла, да плаќаме чистачи да ни ги чистат улиците оти тие пари ќе оделе во кафеани. Ете ни тие сектори не функционираат, улично осветлување, чистење улици...
Koga sistemot ne funkcionira, togas e nasa dolznost da gi popravime problemite. Inaku nemalo covestvoto da evoluira.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.017
Поени од реакции
27.826
Ова е се убаво напишано ама верувај дека во пракса и не е секогаш така... Има глутници по маала кои едноставно напаѓаат. Постојат и такви кои се плашат од кучиња без посебна причина и тоа е посилно од нив. Како и да е, тоа е уште една од работиве кои кај нас не се средени и некако е без силен приоритет покрај милион други несредени работи...
Јас колку што знам некаков стационар е направен ама нашиот мил градоначалник има поважни инвестиции. Според мене ова прашање е идеално да се спои со некоја организација за заштита на животни. Нека биде контролирано од градот ама нека имаат помош од Анима мунди нпр.
Секаде во светот ваквите служби имаат волонтери.
Шинтерница може лошо звучи ама мора да постои служба кај што можеш да се јавиш ако се појават агресивни кучиња по детски игралишта нпр..
Не сум против нормален стационар, како што има во цел свет. Ама во светот постои друг систем....ги вдомуваат тие кучиња и истите вистински се грижат за нив.
Шилегов не го спомињај, цел град го раскопа (што можеше да го ора кога имавме полициски часови и бевме дома) патувам по саат време од работа до дома, а камоли да направи нешто креативно во однос на ова прашање.....Лајка.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.928
Поени од реакции
12.030
Не сум против нормален стационар, како што има во цел свет. Ама во светот постои друг систем....ги вдомуваат тие кучиња и истите вистински се грижат за нив.
Шилегов не го спомињај, цел град го раскопа (што можеше да го ора кога имавме полициски часови и бевме дома) патувам по саат време од работа до дома, а камоли да направи нешто креативно во однос на ова прашање.....Лајка.
Па затоа и велам дека треба да има вклучена организација/волонтери кои би се грижеле за хуманиот аспект инаку ќе се претвори во дувло на зараза и хаос...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Koga sistemot ne funkcionira, togas e nasa dolznost da gi popravime problemite. Inaku nemalo covestvoto da evoluira.
да ги поправиме проблемите на системот, а не да правиме лепеници со -еве го хранам кучето пред зграда. И тоа не ние да го поправиме системот туку тие невладини и владини институции каде се слеваат прилично големи пари токму за тоа.
Автоматски споено мислење:

Не сум против нормален стационар, како што има во цел свет. Ама во светот постои друг систем....ги вдомуваат тие кучиња и истите вистински се грижат за нив.
Шилегов не го спомињај, цел град го раскопа (што можеше да го ора кога имавме полициски часови и бевме дома) патувам по саат време од работа до дома, а камоли да направи нешто креативно во однос на ова прашање.....Лајка.
Примери како твојот со мачки и кучиња пред влез има многу. Што да кажам, едно куче со мене е супер пријателско (патем како питбул во лик само дупло поголемо и поснажно, не знам што раса е, мргуд) ама има скоро задавено 2 други кучиња и му се има пуштено на еден прилично крупен бато. Среќа беше на ланец со газдата.
Сега, замисли да одиш секој ден на работа со точак. Им газиш во територија.
Значи ако од хуманост или хоби сакаш да храниш животни, ок. Ама збориме за друг проблем.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.099
Какви психопати излегоа на темава....

Не знам шо е нејасно, има милион начини да се среди ова, најголем виновник тука според мене се институциите. Ништо не функционира, иако има закони за се. Има закон за чипирање на домашни миленици, има закон за благосостојба на домашни миленици, се е за џабе кога никој не го спроведува.
Уличните кучиња се производ на неодговорноста на сопствениците на домашни кучиња. Јас моето куче го кастрирав на 1 година, знаете колку коментари добив од типот, а го спари еднаш барем? Да осети бе малце, да боцне хехе. Па ако не се најде вдомувач за кучињата, најлесно е остави ги во пакет покрај некој контињер, идеално ако е зима, да измрзнат за 2 саати. Дно дна.
Ти се здосадило од кучето? Па пикни го во кола, остави го на некој автопат, замини си. Најлесно.
Јас не знам зошо имаме ветеринарни инспектори, за што земаат плата? Дали некогаш ветеринарен инспектор постапил по некое барање, жалба, што било? Дали некогаш сте виделе ветеринарен инспектор да врши инспекција дали кучето ви е чипирано и дали има добри услови за живот? Пред некоја година во зградата спроти мене чуваа куче, го чуваа на ФРАНЦУСКИ балкон, 50цм простор имаше. Лето, зима, си седи надвор кучето и лае цел ден. Јави се во инспекторат на Град Скопје, не сме одговорни. Јави се во полиција, не сме одговорни.
Не може додека не се средат овие работи, кои се коренот на проблемот со уличните кучиња, да зборуваме за некои краткорочни решенија од типот на стационари.

Моментално живеам во земја кај шо проблемов е среден многу едноставно. Сакаш куче? Топ, оди во локалниот стационар, избери си. Ако стационарот е празен, тогаш може да си купиш куче. Си го земаш кучето, се чипира, ти добиваш сертификат. Доколку работиш 8 часа во денот, имаш обврска да му обезбедиш на кучето прошетка два пати дневно ( си најмуваш dog walker ) или го носиш во dog kindergarten. Кој навистина сака куче, бујрум. Ама институциите функционираат перфектно, има animal control police, па ела остави го миленикот врзан во двор 10 саати, ќе те репне по џеб така добро па вечерта ќе си го земеш со тебе во кревет да спие.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.017
Поени од реакции
27.826
Примери како твојот со мачки и кучиња пред влез има многу. Што да кажам, едно куче со мене е супер пријателско (патем како питбул во лик само дупло поголемо и поснажно, не знам што раса е, мргуд) ама има скоро задавено 2 други кучиња и му се има пуштено на еден прилично крупен бато. Среќа беше на ланец со газдата.
Сега, замисли да одиш секој ден на работа со точак. Им газиш во територија.
Значи ако од хуманост или хоби сакаш да храниш животни, ок. Ама збориме за друг проблем.
Со мене сите се пријателски расположени каде и да сум. Ако некое куче лае и слично, почнувам да му зборувам, да го сакам....ме чуствува и се смирува во момент. Верувај дека кучињата ги чуствуваат длабоко луѓето како никој.
Државата нема да помогне, а решението е едноставно. Како што плаќате секој месец куќен совет, така соберете пари (не е скапо) однесете ги на ветеринар, стерилизирајте/кастрирајте ги и после кучето е многу мирно....се менува.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Државата нема да помогне, а решението е едноставно. Како што плаќате секој месец куќен совет, така соберете пари (не е скапо) однесете ги на ветеринар, стерилизирајте/кастрирајте ги и после кучето е многу мирно....се менува.
Секогаш е проблем спроведувањето на законите. Како со ифтарот, дивите градби и ред поредум. Ако прочиташ погорниот пост, токму државата е таа, не да помогне туку која треба да спроведе закони, вклучително и за благосостојба на животните.
Со мене сите се пријателски расположени каде и да сум. Ако некое куче лае и слично, почнувам да му зборувам, да го сакам....ме чуствува и се смирува во момент. Верувај дека кучињата ги чуствуваат длабоко луѓето како никој.
и кога возиш точак или тротинет? Рано наутро, навечер...? Немој, вакви муабети сум се изнаслушал. Ама оди брани се од 5-6 кучиња, ќе те кутнат, ќе те одерат.

после кучето е многу мирно....се менува.
и така неколку илјади кучиња кога ќе стерилизираш, ќе може да се движиш слободно. И за некој месец, некој пак ќе донесе нови тури.
Како што плаќате секој месец куќен совет, така соберете пари (не е скапо) однесете ги на ветеринар, стерилизирајте/кастрирајте ги и после кучето е многу мирно....се менува.
друг муабет е тоа. Прво, не е муабетот само кастрирање (или да го нараниш, што многу луѓе го прават) туку постепено тргање од улица на сите кучиња скутници и нивна контрола на приплод и чување. И второ, дали ти учествуваш во асфалтирање на твоја уличка или собирате пари за некој да ви ја чисти улицата? Од кај испадна тоа некој/физичко лице да троши пари, покрај големите даноци, да трча да стерилизира кучиња кога за тоа постојат тие институции.
Автоматски споено мислење:

Јас не знам зошо имаме ветеринарни инспектори, за што земаат плата? Дали некогаш ветеринарен инспектор постапил по некое барање, жалба, што било? Дали некогаш сте виделе ветеринарен инспектор да врши инспекција дали кучето ви е чипирано и дали има добри услови за живот?
и ветеринарни станици се должни да ги пријавуваат. Ама од лично искуство на еден ветеринар, не го прават тоа. Накратко, муштерии, пари, промет.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.297
Поени од реакции
26.872
Секогаш е проблем спроведувањето на законите. Како со ифтарот, дивите градби и ред поредум. Ако прочиташ погорниот пост, токму државата е таа, не да помогне туку која треба да спроведе закони, вклучително и за благосостојба на животните.
и кога возиш точак или тротинет? Рано наутро, навечер...? Немој, вакви муабети сум се изнаслушал. Ама оди брани се од 5-6 кучиња, ќе те кутнат, ќе те одерат.

и така неколку илјади кучиња кога ќе стерилизираш, ќе може да се движиш слободно. И за некој месец, некој пак ќе донесе нови тури.
друг муабет е тоа. Прво, не е муабетот само кастрирање (или да го нараниш, што многу луѓе го прават) туку постепено тргање од улица на сите кучиња скутници и нивна контрола на приплод и чување. И второ, дали ти учествуваш во асфалтирање на твоја уличка или собирате пари за некој да ви ја чисти улицата? Од кај испадна тоа некој/физичко лице да троши пари, покрај големите даноци, да трча да стерилизира кучиња кога за тоа постојат тие институции.
Автоматски споено мислење:

и ветеринарни станици се должни да ги пријавуваат. Ама од лично искуство на еден ветеринар, не го прават тоа. Накратко, муштерии, пари, промет.
За какво пријавивање збориш? 30.000 кучиња бездомни има.Тоа требало пред 30 години.Сега решение е само и само стерилизација.За 5 години ке се проретчат,за 10-12 скоро ке ги нема
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.930
Поени од реакции
2.521
и така неколку илјади кучиња кога ќе стерилизираш, ќе може да се движиш слободно. И за некој месец, некој пак ќе донесе нови тури.
Pa toa e usrvari problemot- neodgovornoto sopstvenistvo. Imase godina i pol besplatno cipiranje, znaes kolku malku potrosivme? Zakonski, vakcina za besnilo NE SMEE da se aplicira bez cip. Jas su nenormalna sto se karam deka ne bockam ako ne e cipirano. Ama skapo bilo, epa jebiga, koga bese besplatno ne vi se idese.

Se srekjavam so sekakvi sopstvenici, koi ocekuvaat usluga psr ekselans a ne se spremni da ja platat. Klinikata ni e na 7 km od gradot, a oni baraat doma da im ides. Okej, ama doma cenata e druga i odma imas problem.

A inspektorite, toa ti e posebna vrsta na lugje, za niv i ne sakam da otvaram usta, i onaka mi kvacat sekoj bozji den u klinika, oti ,,nemaat kancelarii, nemaat kompjuteri, nemaat hartija,,. Ovaa godina firmata samo na hartija i toneri ne moze da im navaksa.

Na kraj, da ne zboram za neprofesionalnosta sto vladee vo felata. Toa e pa drugo nivo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom