Шинтерница, стационар и инфестација на здивени кучиња

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.430
Поени од реакции
4.260
Kriv si zatoa sho ne sakas da go prifatis resenieto, "prelevicharsko" e za tebe.
Mnogu nesigurno i fragilno delivas so muabetive.
Toj nacin e veke isproban i na zapad.
I ne ti se sviga oti funkcionira oti e od zapad.
Treba licenca i strogo da se reguliraat razmnozuvacite na sortni kucinja.
Kaj nas sopstvenite kucki ne gi vakciniraat a ne pa da gi steriliziraat pa posle koa ke im se okuchi u vardar gi frlaat.
Toj stacionar, kolku kapacitet ke ima 100? 500? 1000 kucinja skitnici? I koja razlika ke napravi toa koga denes 10 novi kucinja ke gi frlat, tie do nareden mesec ke se razmnozat i nisto ne si resil. I sega imas stacionari, prepolni se, oti nekoj saka pitbul a ne dzukela.
Zatoa na zapad nema kucinja skitnici. Site kuchinja se chipirani, odi frli nekoe na ulica utre sabajle po posta ke ti stasa kaznata, nema ni policija da se machi da doaga.
Ako te interesira kako zavrsilo masovno ubivanje zivotni, izguglaj za Emu war vo avstralija.
Ili mozes da odis po kineski pat, da gi jades pa da se spremame za Covid20

Na kraj kraeva, otvori si gofundme pisi za kastriranje skitnici i cekaj donacii. Za 100 eur nekoj bot slucajno ke ti gi pusti.
Ama ke ti se vidat pari, ke gi lupnes u kafana i posle pak sistemot e kriv oti imalo skitnici :)
"Крив сум оти...дрн дрн дрн пре левичарско e"...
1. Пред да имаат решение, гарант, без сенка на сомнеж, куп кучиња ги ловеле и ги “успивале„. И не зборам 1 2 3....зборам илјадници по град. Они немале првично лоша ситуација да ја оправиле. Они имале добра почетна позиција....
2. Нешто што благодарение на “левичарите„ нема ни да имаме. Делот кога испробуваат и што не гарант не бил тукутуа оп и работи. Пошто нели браво запад, браво јунајт јунајт јуроп.....
3.Функционира на запад зашто запад имат пари и функционални институции, барем колку толку. БДП то им е експоненцијално поголемо за да просечен граѓанин да си дозволи...
4.....И ја не работам за да вие спиете со мирна глава. За вашето решение што за жал во вакви услови е апстрактна теорија.
5. Да оди фрли го...ама он бил брат на член на удба, брат во мвр.....
6. И што? Да не имплицираш и пари да потрошуваме за крими одред за кучиња?
7. Денес за денес. Денес те напаѓа куче. Не за 1 месец, не за 12 години туку денес... и што сега? Пак да нападне оти на некој му се глумело буда/ганди?
8. Комично. Не навистина...драго ми е што спомна...навистина мислиш дека неколку луѓе со авион и џип можат држава со големина на македонија да средат?
9. Да да го фунд ме да се кастрираат 3 кучиња...како да магично ќе исчезнат....
за да некој мирно спие. Боље да ги спалам 100те евра наместо да потрошам 1 денар за вашата морална чистота, за “сигналирањето доблести„....
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.430
Поени од реакции
4.260
@Стев sho vika Ben Shapiro za kucinja skitnici?
Не ме брига шо бен шапиро вика. Како кучиња, и однесувањето на луѓето може да се квантифицира и да се сумаризира во неколку основни параметри...
Оти овие здруженија за права на животни како и сите нивни фанови покажуваат идентично однесување(гласни а глупи, фанатичи, сигланизирање на доблест, култ на личност, тригерирање, аутрејџ).... ти направи математика ако не си до целост индоктриниран/а
Автоматски споено мислење:

И пред да кажеш сум тропал глупости...
дали икад си размислил/а зошто толку се инсистира на скап индустријализиран процес?
Зошто здруженија со голем обрт на пари?
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Извини ама продаваш утопии. Пред овие европски градови да бидат либерални утопии, ловеле , јаделе , палеле и што не со кучиња. Твоето "софистицирано" мислење пати од синдром на ЕУ пропаганда. За да стигнеме до тие либерални утопии мора да пројдеме , а не прерипаме кроз сите тие неубави ствари. Парите што они ги имаат, квалитетот што они го имаат е платен со крв. Нивна и на другите. Ти едноставно го негираш тој дел, се гадиш, ама го сакаш бенефитот на тоа. Пред да стигнеме до чипирање и масовна стерлизација, мора СЕГАШНАТА состојба да се среди. Не може од 0 до максимум. Удри му есап, тие твои анима мунди пријатели, сакат од ништо нешто. Тоа така физички не бива.
Како прво не знам зошто мешаш левичари, либерали, ЕУ пропаганда итн.. Темата е друга а јас воопшто ниту спомнав ниту помислив на некоја од овие работи.

Набројав неколку конкретни мерки кои веќе се проверени и се применуваат во земји кои веќе делумно или целосно го имаат решено проблемот. Тоа не е утопија, тоа е реалност и веќе постои. Не е никаква утопија да донесеш пар закони и да ги применуваш. Многу поголем проблем е сељачкиот менталитет на македонецот, кој на пример никогаш не би се согласил со предлогот за задолжителна стерилизација на милениците под класичните заостанати изговори од типот "греота е", "треба барем еднаш да роди" итн..

Не ми е јасно зошто мислиш дека треба да се пројдат некакви "ствари" за да се дојде до решението? Решението веќе го има, треба само да се примени. Зошто би требало да пројдеме низ некоја фаза? И што не бива физички? Треба поубаво да ги образложуваш работите кои сакаш да ги кажеш, остануваш недоречен.

Што се однесува до твоето упорно нагласување дека мора да се среди сегашната состојба, да те потсетам дека таа "сегашна" состојба трае со децении, да не кажам со векови, односно од создавањето на модерниот град и појавата на чување кучиња како домашен миленик. Бидејќи си фан на убивање на кучиња со секира (видов дека се обиде да го оправдаш тој малоумник) еве една статија за тоа како во 19-ти век на Њујорчани не само што им било дозволено, туку и им биле исплаќани награди за убивање на улични кучиња. Во една година биле убиени 8.000 улични кучиња. Ќе ти го цитирам само заклучокот: Despite the slaughter, New York’s stray dog population continued to grow.

Анима Мунди патем не се сеќавам дека некогаш ги спомнав, не ми се никакви пријатели ниту пак имам некаква поврзаност со нив. Едноставно чувам кучиња цел живот и сакал-нејќел имам некое искуство во оваа област. Но зошто ти дискредитираш луѓе и здруженија кои истражуваат, размислуваат и директно се занимаваат со оваа проблематика? Според твоите постови заклучувам дека имаш многу мали познавања на темата, па се прашувам од каде со толкава самодоверба дискутираш за проблем кој всушност не го ни разбираш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.944
Поени од реакции
39.485
Ваква тема да отвориш е исто како да си му го пцуел мајката на љубителите на жувотни. Сабајле баш со кола кога идев една глутница по мене трчаше, сите кучиња беа агресивни, да застанев може по кола ќе ми скокаа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Ваква тема да отвориш е исто како да си му го пцуел мајката на љубителите на жувотни. Сабајле баш со кола кога идев една глутница по мене трчаше, сите кучиња беа агресивни, да застанев може по кола ќе ми скокаа.
Ќути,среќa укoлa штo си бил нa 100 пaрчињaке те рaстргнеле.Абе дуршлус,нaвистинa не знaеш декa имa кучињa им штo ги иритирa звук oд кoлa пa трчaaт пo неa a не пo луѓетo штo се вo кoлaтa?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Дека има скитници низ градов има, никогаш не бил без нив.
Најголем проблем претставуваат глутниците од 4-5 кучиња кои никој не ги "решава". Во Бугарија имаат документирано дека глутница кучиња се способни да нападнат и уловат срна/елен кога се повлекуваат во шумата во близина на градот додека па низ град се буквално како питачи за корка леб.

Комшија беше каснат од таков чопор не тргна да ги "стрела" зашто и самиот чува и едноставно не може да го направи тоа.
Мене три пати ме напаѓа истиот чопор кога го шетам моето и засега решението е со солзавец у џеб.

Решението на проблемот и постапките веќе се кажани и ако некој не знае (институции и слично) имаат начин да земат пример од други држави.

Како најосновен проблем на зголемен број скитници е несовесно чување, расплод т.е. го пуштил неговото да го збрца у некоја "џукела", напуштање на миленици. Кога сето ова би се свело на минимум, односно нула, а за таа цел ни треба функционални институции, здруженија и спроведување на закони е тогаш и само тогаш би можеле да очекуваме некој напредок во намалувањето на бројот на скитници на улиците.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.430
Поени од реакции
4.260
ш луѓе и здруженија кои истражуваат, размислуваат и директно се занимаваат со оваа проблематика? Според твоите постови заклучувам дека имаш многу мали познавања на темата, па се прашувам од каде со толкава самодоверба дискутираш за проблем
Поседувајки куп кучиња автоматски те прави пристрасен. Тоа ти е архе. Затоа што сите до 1 сте пристрастни. Затоа има секое друго решение да го слушам , освен вашето.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.381
Поени од реакции
28.488
Поседувајки куп кучиња автоматски те прави пристрасен. Тоа ти е архе. Затоа што сите до 1 сте пристрастни. Затоа има секое друго решение да го слушам , освен вашето.
Jas ne poseduvam kuce, i milenice voopsto sum nemala vo zivotot osven papagal i riba.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.430
Поени од реакции
4.260
Jas ne poseduvam kuce, i milenice voopsto sum nemala vo zivotot osven papagal i riba.
Ама не значи дека не си член /симпатизер на тие здруженија и или имаш долгорочен контакт со животни.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.381
Поени од реакции
28.488
Ама не значи дека не си член /симпатизер на тие здруженија и или имаш долгорочен контакт со животни.
ne sum clen na niedno zdruzenie.
site luge na ovaa planeta imaat dolgorocen kontakt so zivotni?

Stev a ti da ponudis resenie?
Kako vistinski alfa trad maz, najpameten ovde od potroseni bezbroj casevi gledanje antisjw youtube, sigurna sum deka znaes podobro od site tuka, a i onie zemji koi go resile svojot problem so skitnicite na ist nacin.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.430
Поени од реакции
4.260
Stev a ti da ponudis resenie?
Kako vistinski alfa trad maz, najpameten ovde od potroseni bezbroj casevi gledanje antisjw youtube, sigurna sum deka znaes podobro od site tuka, a i onie zemji koi go resile svojot problem so skitnicite na ist nacin.
Ја знам кога некој продава памет за да ме ошури.
Значи на запад работи...се додека има пари.
Затоа не ви верувам. Зашто фрлањето пари кон проблем работи додека има пари, а после тоа нема решение. Зашто конзенсусот е да се прави нова индустрија.
Исто како со се друго , о еманципирана феминацистко. Да не случјано сакаш и да го донирам и вејџ гепот за да мирно спиеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom