Шинтерница, стационар и инфестација на здивени кучиња

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мислам дека ги префериам твоите црева
Автоматски споено мислење:


Да извадам 100 евра секој пат кога куче ќе ме нападне?
И после се чудите зошто плукам по брисел и анима мунди....
Za 100 evra ke kastriras 3 kucinja.... E sea ako si ti nekoj magnet pa da edvaj cekaat da te griznat tebe, togas ti nema spas.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Во цивилизирани општества имаат шинтери. Ние имаме масовни собрајќни проблеми во најоглемата пандермија во последните 100 години. Го согледуваш проблемот овде?
Ја НЕ сум за труење кучиња по населба...ама сум тврдо ЗА остранување кучиња што напаѓаат луѓе перманенто. Анима мунди го има заборавено тој дел, а Брисел фрла пари кон тој проблем, пари од кои ја не сум направен......
Анимa мунди се никoј и ништo,ниту мoжaт нештo дa нaпрaвaт,безглaснa жицa.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.432
Поени од реакции
4.260
Анимa мунди се никoј и ништo,ниту мoжaт нештo дa нaпрaвaт,безглaснa жицa.
Освен што лупнаа тип у затвор што убил куче со секира. Не што труел по населба, не што бркал луѓе со секира, туку оти утепал куче што му се заканувало на внуката. Дури и да се бранам, не постои клазула за самоодбрана...
Нема трета опција. Кога више ќе те нападне, толку е....
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Освен што лупнаа тип у затвор што убил куче со секира. Не што труел по населба, не што бркал луѓе со секира, туку оти утепал куче што му се заканувало на внуката.
Пa дoбрo штo гo стaвиле у зaтвoр aнимa мунди,зaмисли шетaш сo децa и пред тебе чoвек сo секирa убивa куче? Рaчкaтa oд секирaтa у г'з ке му јa нaпикaм дур не му излезе oд устa
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.432
Поени од реакции
4.260
Za 100 evra ke kastriras 3 kucinja.... E sea ako si ti nekoj magnet pa da edvaj cekaat da te griznat tebe, togas ti nema spas.
Тоа е убаво...и што сега, за 100 евра ветеринарот како бодигард ќе ме следи?
Автоматски споено мислење:

Пa дoбрo штo гo стaвиле у зaтвoр aнимa мунди,зaмисли шетaш сo децa и пред тебе чoвек сo секирa убивa куче? Рaчкaтa oд секирaтa у г'з ке му јa нaпикaм дур не му излезе oд устa
Трагично. Замисли да се шеташ и кучиња јадат човечки труп.Тоа поубава глетка е? На кого потоа ќе напикаш нешто ? На трупот?
Автоматски споено мислење:

Јaс сегa гледaм декa сме фaтиле дa реплицирaме нa бoлен чoвек,глуп пo прирoдa бaшкa.
Да да болен. Да те потсетам дека кучиња убија дете во кичевско. Лесно е другите да ти бидат криви
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Тоа е убаво...и што сега, за 100 евра ветеринарот како бодигард ќе ме следи?
Автоматски споено мислење:


Трагично. Замисли да се шеташ и кучиња јадат човечки труп.Тоа поубава глетка е? На кого потоа ќе напикаш нешто ? На трупот?
Нaмaли сo хoрoр филмoви гледaње,лaпни си еднa Зaлaстa пред спиење
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.432
Поени од реакции
4.260
Ne, za 100 evra veterinarot ke ti kastrira kucinja. Za obezbeduvanje baraj si drugi lugje.
И после сум бил болен.... тоа е проблемот. Не ни постои обезбедување од животни... не постои ништо. Има или да ти го изедат џигерот или да идеш во затвор....
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Во цивилизирани општества имаат шинтери. Ние имаме масовни собрајќни проблеми во најоглемата пандермија во последните 100 години. Го согледуваш проблемот овде?
Ја НЕ сум за труење кучиња по населба...ама сум тврдо ЗА остранување кучиња што напаѓаат луѓе перманенто. Анима мунди го има заборавено тој дел, а Брисел фрла пари кон тој проблем, пари од кои ја не сум направен......
Тоа е проблемот. Нема опција измеѓу. Нема стационар, нема шинтери...нема ништо.
Има само здружениа кои ОДМАГААТ на луѓето, тригерирани сопственици на кучиња кои ја ВЛОШУВААТ состојбата со дружбата со споменатите здружениа, какои и не владини организации кои уценуваат државата да го реши чисто и СКАПО....
Па не градеше Шилегов некаков си стационар таму кај вас? Лајка чинам се викаше или така нешто.
Инаку решението е тоа што другите ти го посочиле погоре. Чипирање, стерилизација, казни за несовесни сопственици и ете стационар. Не е возможно решение преку ноќ за проблем што се туркал под тепих со децении наназад.

Инаку, што е со трендов на скапи расни кучиња? Мене ми делува како некој моден аксесоар за покажување на општествен статус. Ако имаш мешанче тогаш си ниска класа, но ако купиш расно куче тогаш си од висок сталеж, европски граѓанин или што е форава?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Мене ми делува како некој моден аксесоар за покажување на општествен статус.
Па не дека само така ти делува, туку најчесто е така. Сепак, некои луѓе земаат расно куче а не мешанец, затоа што познати се карактеристиките на расните кучиња, па најчесто знаат што добиваат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Па не дека само така ти делува, туку најчесто е така. Сепак, некои луѓе земаат расно куче а не мешанец, затоа што познати се карактеристиките на расните кучиња, па најчесто знаат што добиваат.
Кои се карактеристиките на расните кучиња? Што добиваат од расните кучиња?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Па не дека само така ти делува, туку најчесто е така. Сепак, некои луѓе земаат расно куче а не мешанец, затоа што познати се карактеристиките на расните кучиња, па најчесто знаат што добиваат.
Можеби. Сепак на толку бездомни кучиња на вистински вљубеник во животните нема да му прави многу разлика расата. Со соодветна дресура и нега секој миленик си е приказна за себе. Иако се разбира дека некои раси се разликуваат по нивниот темперамент и карактер, сепак имам чувство дека при изборот, барем кај нас, тој фактор не е пресуден, повеќе е важно да е звучна расата и веројатно големината, за оние што живеат во згради.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Кои се карактеристиките на расните кучиња? Што добиваат од расните кучиња?
Секоја раса си има своја карактеристика, сега сите посебно да ги редиме?
Кус пример: ако сакам мало куче, чивава, знам дека нема да порасне ако е расно, ако е мешано, може да порасне, не се знае големината како наследно од кого ќе ја земе. Мислам доволно објаснив.
повеќе е важно да е звучна расата
Па пишав и јас, најчесто е така.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.398
Поени од реакции
28.564
А да те линчуваат можда попаметно ќе биде?
Kako moze volku da si zabegas so muabetov...
Zosto se ponasas kako tikje?

Lugevo ti davaat dobronamerni soveti ti im posakuvas linchuvanje.
Clenot na svoj trosok sterilizira ulicni kucinja, pravi zrtva i usluga na opstestvoto i takvite kako tebe, ti cekas od neboto da ti padne resenieto.
Zatoa si ogorcen i kisel. I prestani da trubis za levichari, nekolku youtube videa ne te pravat politicki ekspert.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.432
Поени од реакции
4.260
I prestani da trubis za levichari, nekolku youtube videa ne te pravat politicki ekspert.
Да беа јутјуб видеа....не не не.... јутјуб видеата само ги подврдија симптомите дека познавав такви.... буквално само откако ги слушнав тие демагогии на интернет свати што ти значеле тие демагогии IRL
И дефинивно не е добронамерно. Патот до пеколот е изграден со добри намери.
На нивните одговори им фали солидна доза прагматика...
Без таа доза прагматика.... па...
ја ли сум крив што предложуваат да инвестирам пари за во “иднина„ се можда решел проблемот, наместо непосредната вистинска физичка закана на лице место?
Тоа е како да бараш леб а да ти нудат нива и бунар на лицитација...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom