Шеријат, Талион, Лек Дукаѓини...

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Во Римското право, во некоја расправа се случувало следново- ако има недоразбирање помеѓу соседи, ќе дошол судијата и ќе ги распрашувал. Ако и така не сакале да се сложат, ги врзувале до предметот на спорот(пр. ако се карале за куќа, ги врзувале до куќата) и им оставале 3 дена меѓусебе да се договорат. По истекот на 3те дена, идел судијата во проверка, ако и така не се договориле, биле сецкани на парчиња.
Ај не се договори за една нива после:helou:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Имам учено за овие права по предметот Историја на правото.
Но она што веднаш се сетив е дека на едни вежби по предметот Семејно и наследно право асистентот имаше една скрипта со законите од овие права во минатото и значи какви брутални закони имаа тоа е невидено. Нема теоретски шанси да се сетиш на неверство а камо ли да го извршиш:)
А посебно колку биле сурови кон жените ц ц ц:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ти ко Рамбо си. Некој на пазар да ти продаде скапана пиперка и него ќе го убиеш така :pos2: Многу е лесно да се курчиме со убиствена моќ :)
Sum Bogami...

A ako mi dadat skapana piperka, ke mu vratam edna vreka skapani piperki... Da go "zaebam" :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ке ти дадам еден пример.

Господ да не даде, ама некој ти убива дете, ама зборувам ти убива не зборувам за некоја собраќајка, ти ке се помириш само со затвор за човекот? (искрен одговор чекам).
Тогаш имало убивања на секој ќош, е да не дојде после до војни со цели фамилии, Дукаѓини го направил канунот, кој според него може да му убиеш и ти член од фамилијата (да види како е) или да му простиш.
Не сакам да влегувам во детали оти малку знам за ова освен работи од муабети кој сум ги слушнал. Ете, ти објаснив.

Едит:

И плус се ставело на знаење дека ако убиеш некој, некој близок ке ти биде убиен. Што знам јас така мислам и со сите албанци кој што сум зборел така мислат.
Аха...јасно...има граница...сепак, останувам на своето мислење дека државата преку своите институции треба да се справува со криминалот, и со споровите меѓу граѓаните.
Таквите драстични облици на кодификација ги сметам за анахрони.
Инаку, искрениот одговор на прашањето, е ДА! Би го убил!! Т.е. би сакал да го убијам, но, немам храброст за такво нешто, а би лежел затвор заради одмазда...и затоа би му оставил на судот да пресуди.
Сепак...не дај Боже такво нешто.

Si go procital li Kanunot(Kanonot)?
Не...само некои извадоци баш за кривичните норми.
Ако знаеш и можеш да постираш нешто околу имотните норми?
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ти ко Рамбо си. Некој на пазар да ти продаде скапана пиперка и него ќе го убиеш така :pos2: Многу е лесно да се курчиме со убиствена моќ :)

Како што сум слушнал за крвна одмазда, ако член од една фамилија е убиен, од истата таа се бира машко(или ако нема машко тогаш женско) кој ќе биде убиец т.е да ја одмазди загубата. На некој начин се создава двојна загуба со еден мртов во фамилија и еден во затвор(избраниот уназаден Чарлс Бронсон)и плус години немир и страв од одмазда.
Абе види, и јас можам да зборувам ко тебе, дека не чини, глупо е, старо е примитивно е. Ама реалноста не е така, ти што би направил? Би седел? Судот нека ми даде казна? :nesvest:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Абе види, и јас можам да зборувам ко тебе, дека не чини, глупо е, старо е примитивно е. Ама реалноста не е така, ти што би направил? Би седел? Судот нека ми даде казна? :nesvest:
Не педер, гарант би убил се што му шета по куќа на другиов :))
Многу на место беше прашањето зошто би ја убил ќерката на оној кој ја убил неговата ќерка. И мене не ми е особено јасно на кој начин се оправдува тоа што некоја личност е казнета на смрт само затоа што во неа има нечија крв. Мислев дека секаде се надминати тие моменти на примитивизам и поистоветување на личност со неговото семејство.. Оу уел..
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Абе види, и јас можам да зборувам ко тебе, дека не чини, глупо е, старо е примитивно е. Ама реалноста не е така, ти што би направил? Би седел? Судот нека ми даде казна? :nesvest:
Епа ако има одмазда така два члена од семејствотосе губат, едниот што е убиен и одмаздникот кој ќе лежи затвор или цел живот ќе се крие.
А вака ако постои нормален суд, во нормална земја ќе си одлежи 15-20 години и решен проблемот.

Ова го имам слушнато па не знам дали е вистина. Ако дојде до крвна одмазда, таа да се одбегне фамилијата на убиецот ако има бебе во фамилија го остава пред врата на "оштетената" фамилија(после не знам како беше делот :) ) и може да се смилуваат на бебето или да го остават да умре :icon_neut Така некако одеше...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Аха...јасно...има граница...сепак, останувам на своето мислење дека државата преку своите институции треба да се справува со криминалот, и со споровите меѓу граѓаните.
Таквите драстични облици на кодификација ги сметам за анахрони.
Инаку, искрениот одговор на прашањето, е ДА! Би го убил!! Т.е. би сакал да го убијам, но, немам храброст за такво нешто, а би лежел затвор заради одмазда...и затоа би му оставил на судот да пресуди.
Сепак...не дај Боже такво нешто.
Ja nacna sustinata.
Sega razmisli kako bi bilo koga bi nemalo drzava so izgradeni institucii kako sto e vo segasno vreme, koga seuste se nemalo praven sistem kako denesniot, koga vlijanieto na "drzavata" i na drzavnite mehanizmi koi treba da sprovedat pravdina bilo ograniceno ( ne bilo na celata teritorija ), od togas prakticni pricini, recimo na povisokite kraista. Vo takva edna situacija na takvi mesta bi vladeele bezzakonie.
Radi tie pricini Kanunot na Lek Dugagjini dava dobro resenie kade sto voopsto ne e potrebno da postoi treta stranka vo resavanje na nekoj spor ( vo slucaj drzavata ). Treba i da se zapazi na momentot deka Kanunot bil prifaten i pocituvan od celiot narod, bez isklucok. Taka da sekoj ke znael koi bi bile posledicite na sekoja negova postapka, i ko takov go prifakal.
Nikoj ne te tera ti da se odmazdis, tuku ti se dava doznaenje deka imas pravo da se odmazdis, a toa go znae i sprotivniot, koj sto ti duzi krv. Sepak na kraj se se ostava na licen izbor.

Што цениш?
Или да ја силуваш жена му?
Што е она крива?
Како што сум слушнал за крвна одмазда, ако член од една фамилија е убиен, од истата таа се бира машко(или ако нема машко тогаш женско) кој ќе биде убиец т.е да ја одмазди загубата.
Ne moze.
Zensko ne se dira pod nikakov slucaj.
Isto taka ne smees i vo kuka da mu vlezes.

Isto taka toj ima pravo da bara od tebe sloboda za da se dvizi, za da raboti ili nesto slicno, ti imas pravo da odlucuvas dali ke mu dozvolis t.e. mu davas besa ( od tamu i slavnata albanska besa ) deka nema da go cepkas, no isto taka mozes da mu dades rok. Na pr. 6 meseci nema da te cepnam, posle toa cuvaj se... :)
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Neznam dali e po kanunot na dukajini ili ne megjutoa sigurno znam deka imas pravo do 3 pati da se obides da go ubies.Dokolku toa neti uspeee doagja ogjata i ti velat deka tolku si se obidel 3 pati, nesi uspeal i ednostavno gospod mu dal pravo da zivi.Tuku me interesirase za sherijatskoto pravo i kako toa vlija e vrz imotnite sporovi.Mislam deka albancite den denes go koristat toa , koga stanuva zbor za imotot.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Neznam dali e po kanunot na dukajini ili ne megjutoa sigurno znam deka imas pravo do 3 pati da se obides da go ubies.Dokolku toa neti uspeee doagja ogjata i ti velat deka tolku si se obidel 3 pati, nesi uspeal i ednostavno gospod mu dal pravo da zivi.Tuku me interesirase za sherijatskoto pravo i kako toa vlija e vrz imotnite sporovi.Mislam deka albancite den denes go koristat toa , koga stanuva zbor za imotot.
Ova nema vrska so Dukagjini. Togash Odzite bile nepoznat term za Albancite... Bile site hristijani. Koj procital toj znae. A ti ne znaesh, oti ne si procital.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Ако си го прочитал Коранот,значи дека си запознаен со Шеријатот.Целата суштина излегува од Коранот.На некој начин Шеријатот е правно-политичко уредување на едно исламско општество.Јас го немам прочитано Коранот и неможам да ти кажам многу околу практичниот елемент освен она веќе познатото камшикување за неверство итн итн...
Малку историја:
Шеријатското учење или како сакаш наречи го е тесно сврзано со поимот Шеријатска Држава или Шеријатски Поредок.
Она што претставува ЕУ за Европските Христијани,тоа претставува овој Поредок за Муслиманите.
Оригинално и полноправно муслимански,овој поредок за првпат е “тестиран“ во Иранската Револуција...неупешно.Главниот проблем се јавува помеѓу различните толкувања (верзии) на Шеријатот.Сунити и Шиити.
Едните (незнам точно кои) Шеријатот го гледаат како Монархија со која ќе управува Калифот.Калифот е неограничен владетел (кај другите не е неограничен,ами има посебна група од луѓе-екперти за шеријат кои ќе го контролираат,на некој начин Сенат или Собрание).
Калифот(sura-al-Bakara-ajet) е пратеник од Алах (Al-malik-al-mulk) владетелот на светот и како таков Калифот треба да се придржува до Коранот.
Шеријатот во основа е демократски затоа што и во сунитскиот и во шиитскиот кодекс Калифот не е наследна титула.
Калифатот или Имаматот (верзиите за Шеријатска Муслиманска Унија) треба да бидат водени од Калифот или (незнам ако се вика лидерот на Имаматот,мислам Ајатолах ама не сум сигурен) ,а нив власта треба да им ја дава народот.
Типична Шеријатска држава е Сауди Арабија (барем така си се декларира официјално) каде во целост се почитува Коранот.Оној дел каде се зборува за должностите и правата на жените се вика Хиџаб и тој во целост се почитува.Имаат и специјална полиција за тие работи.
Ако јас се прашам,ова “учење“ како и секое друго учење каде како основа се земени правото,љубовта,одговорноста и искреноста е добро учење.
Меѓутоа,некои луѓе едноставно одбиваат да прифатат дека технократијата не однесе во 21 век и треба да се соочуваме со нови предизвици,а не жените да носат шамии и да седат на задно седиште во кола.
Секој со своето,најпрактичниот ќе победи на крајот:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
.Јас го немам прочитано Коранот и неможам да ти кажам многу околу практичниот елемент освен она веќе познатото камшикување за неверство итн итн...
Kade si go procital ova?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Ја гледав Жаде на А1 и оттаму кога и се закануваше овој мажот и дека ќе ја камшикувал ако му избегала кај Лукас.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Една од поинтересните изреки од времињата кога овие законици се почитувале, ми е Unus testis, nullum testis, или во превод еден сведок како ниеден сведок.Притоа секој кој сакал да докаже некој факт, морал да донесе најмалку 2 сведока, кои додека се заколнувале, се држеле за тестисите (демек фамилијата идна) дека ја зборуваат вистината.
Исто интересен факт е дека ако има сомнеж дека жената извршила неверство, ја фрлале во реката, ако се удави, значи крива била, ако не, оние кои ја обвиниле биле казнувани.Финтата е кој знае да плива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom