Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

Член од
18 март 2007
Мислења
33
Поени од реакции
0
Епа морал некој да му се спротиставил на господ мора да има рамнотежа и меѓу доброто и злото. Не може да има само добро ама не може да има и само зло:zlo:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Lucifer bil svetlonosec,i eden od najubavite, najinteligentnite i njamoknite nebesni knezovi na koi Bog im doveril del od Univerzumot na upravuvanje.Toj bil mnogu blisko do Bog, poradi sto i posakal da bide ramen na Bog.Togas izbuvnal bunt i harmonicniot Univerzum se podelil pri sto gavolot se spustil na poniskoto nebo kade soopstil deka ke bide najmoken bog.Iako vo srednovekoviteo toj se ismejuval so cel lugeto da go namalat svojot strav od nego, toj e licnost so golema inteligencija, moken i talentiran duh, so izvonredno golemi sposobnosti, razmisluvanjata mu se genijalni,planovite dobro osmisleni, logikata recisi nesoborliva.Toj e knez so dostoinstven lik, golema sposobnost i lukastvo,a ne smesno sustestvo so rogovi i opaska.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Зависта на Луцифер кој Господ ја почувствувал во него го уништила. Бил проколнат на вечност помината во Пеколот (тогаш свежо отворен) како казна и како лекција на сите други што би пробале да го сторат истото. Инаку Луцифер успеал да излезе од пеколот и да ги убеди Адам и Ева да пробаат овошје од забранетото дрво. And the rest is history.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Еј, ај по ПП, да не ја дозабегуваме темата, ОК. Или на друго место. бива?

Инаку, дали некој ќе објасни конечно, зошто оној кој сеуште се нарекува: Доносител на светлина, Осветлувач, според рисјанската догма е лош и неранимајко? Дали тоа значи дека рисјанството и догмата на рисјанството сакаат народот да биде во темнина?
 
T

trilobite

Гостин
Бива.
Неранимајкото се претставува лажно под друго име.И уште лаже.
Луцифер му е името(титула)која ја носеше пред да испадне мајмун.
Светлоносец.Најубав и најсветол од сите созданија.
Сега таа титула му е одземена откако е шутнат у гз и исфрлен од таму кај што некогаш беше.Сега си (му) наденуваат секакви имиња,титули...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
И како му е сега името т.е називот?
Чисто онака, и тој да го разбијам етимолошки и да му најдам паралела со друга религија или култ, со што повторно ќе се покаже вистината, а таа е дека има основни грешки во догмата, која е преземена, прекопирана и не носи ништо ново.

Оти можам и сам сето тоа, ама ете, дајте име, после ќе продискутираме.

Не за друго, интересно ми е.

Нели форумот е поле, за културен натпревар меѓу форумџиите.
 
T

trilobite

Гостин
Сега не е интересен и може да го викаш како сакаш.
У народов е познат како "натемаго"

Директна паралела можеш да најдеш едино култот или следбениците на The church of satan.Индиректна у било која друга религија
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Натемаго, едноногиот, лажливиот, Сотона, сатана, Белзебуб.....

Туку, дали знаете кое му е модерното име, во Македонија, во изминативе 17 години од независноста?

Молам да не се избега од темата, ама морам да го кажам.

Сатаната на/во Македонија во независна, од 1991 година навака е лицето Бранко Црвенковски!

И сега, да продолжиме.

Трилијан, в ред, ајде, да бидеме широкогради (т.е јас, да не почнам веднаш во мој стил), да продискутираме, ама сериозно, зошто навистина сметаш дека се случила кавга во која Луцифер, од завист, се бунтувал против, нели, семочниот, седобриот Севишен?
дане се случило, како пример давам, варијантава, каде оној, семоќнмиот, го испратил својот најмил, да однесе светлина на земјата, да им ги отвори очите на луѓето, да им ја оттргне темнината и опревезот, за да прогледаат, но, луѓето, какви што се, не се возљубиле со оној кој наредил, ами во оној кој им ја донел светлината, за потоа, семоќниот, а заеме дека е горделив и не баш најмилозлив (Аврам и Исак, поморот, суши, потоп, итн), се налутил и за вјеки вјеков го прогнал в темнина оној кој носи светлина (го екнал у пекол), каде ос сонцето кое го има во себе, се развила таква топлина, светлина, која се пред себе гори???

Интересна размисла нели?!
 
T

trilobite

Гостин
Интересна,ама неточна.
Како што ти познато ваљда,он ги имал сите привилегии,целокупната мудрост,лепота,сила, од сите створенија во небесата.Никакво ограничување немал,баш поради можноста,изборот да биде свој.
Слободна воља е терминот што често се (зло)употребува,но тоа е тоа.
Се возгордеал,и му се јавила сулуда идеја,"да се вивнам до Тронот,да бидам како Севишниот",така некако идеше текстот од Исаија 14:12(парафразирам,не е така буквалниот текст,ова дека набрзина )
Остатокот е познат.
Баниран е.Вечито.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Cifrudine, legal text, regal text, ama sepak, Tirlobite i ti nikako da se dogovorite koj poveke, a koj pomalku ke propagira nesto koe e nevistinito, oti vistinitosta ne moze da postoi vo nesto koe e stvoreno samo za potrebite na edno ne tolku elitno drustvence, kako crkvata.

Vasite najsilni dokazi za postoenjeto na bog se od Tomas Aquinus, koj ne dal dokazi za postoenje, tuku protiv-dokazi.

Mislam, neli, citiranjeto na biblijata ne znaci dokaz, oti, neli, taa kako sto znaeme ne e bezgresna i setocna, ami man made, a hartija trpi se.

P.S. navredi nema, kade vide?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
trilobite напиша:
Интересна,ама неточна.
Како што ти познато ваљда,он ги имал сите привилегии,целокупната мудрост,лепота,сила, од сите створенија во небесата.Никакво ограничување немал,баш поради можноста,изборот да биде свој.
Слободна воља е терминот што често се (зло)употребува,но тоа е тоа.
Се возгордеал,и му се јавила сулуда идеја,"да се вивнам до Тронот,да бидам како Севишниот",така некако идеше текстот од Исаија 14:12(парафразирам,не е така буквалниот текст,ова дека набрзина )
Остатокот е познат.
Баниран е.Вечито.
Bas go procitav Isaija 14. Tamu ne zbori za Satanata, nego za Vavilon i osloboduvanjeto na Izrael
 
Член од
5 март 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
RealGirL напиша:
И јас имам слушнато за ова!Иако не верувам во вакви работи,на страната на Лицифер сум!
Исто е и во животот..додека му го лижеш гзот на претпоставениот ти си добар..ако му се спротивставиш или имаш поголеми апетити те гази и те фрла на дното-се е тоа метафора!:wink:
Ако претпоставениот цени вредности и знае правилно да размислува,ти ако добро работиш ќе те унапредуба до највисока степен и ти ако се докажиш дека заслужуваш да имаш своја сопствена компанија и не си зависна и љубоморна на претпоставениот и работиш чесно,тој ќе ти помогни да ја основаш истата оти ќе знае дека ја заслужуваш.Но ако си зависен и љубоморен и правиш валкани работи се ќе ти оди наназад и ништо нема да ти биде аир во животот=ЛУЦИФЕР П.С согласен сум дека има гадни шефови и не ти ја ценат работата ама на таквите брзо му пропаѓа фирмата или се несреќни во животот ПОЗДРАВ
 
T

trilobite

Гостин
short1 напиша:
Bas go procitav Isaija 14. Tamu ne zbori za Satanata, nego za Vavilon i osloboduvanjeto na Izrael
Овој текст(Исаија) и оној во Езекиел 28:12-18 всушност даваат паралела со кралот на Вавилон и кралот на Тир,но исто така реферираат и за духовната заднина зад овие кралеви,која стои иста личност,а тоа е шејтан.Забележи ги бројните (пошто читаш од америчка Библија):"I will..."изјави кои ги опишуваат сипмтомите пред падот на сатаната-гордоста.[FONT=Arial, Arial, Helvetica][/FONT]
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
trilobite напиша:
Овој текст(Исаија) и оној во Езекиел 28:12-18 всушност даваат паралела со кралот на Вавилон и кралот на Тир,но исто така реферираат и за духовната заднина зад овие кралеви,која стои иста личност,а тоа е шејтан.Забележи ги бројните (пошто читаш од америчка Библија):"I will..."изјави кои ги опишуваат сипмтомите пред падот на сатаната-гордоста.
Biblijata mi e makedonska. Ostanatite knigi mi se americki. Vo Isaija 14.12-14.14, zar ne zbori fakticki za Vavilonskata kula?

Inaku, bilo kako i da e, ne zbori za toa kako padnal Lucifer, sejtan ili Satana
 

Kajgana Shop

На врв Bottom