Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

?

..........

Гостин
јака ти е споредбава ..нема што :/ .. ја заборави пепелашка ..бетмен ..ајрон-мен .. што спомнувате бог .кога ни сами не го знаете значењето на тој поим ..или го замислувате како карактер од стрип
Не за мене тој бог што го веруваат верниците е лик од приказната библија
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Господ не е ништо од се она што мислиме дека е. Тој е надсвест, моќно присуство што го остава посматрачот без текст. Секогаш е над нас, само треба да го видиме, а вака не можеме не затоа што него го нема туку затоа што ние сме заспани. Кога ја постигнав таа свест еднаш, сфатив дека до тогаш сум се молел на своите замисли за Бог, а и пцуел истотака. :)
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Нц нц нц... мизерно,глупаво,патетично,смешно ... е тоа како сите наметнати програми успеале да ве заслепат, успешно перење на мозок и програмирање,(ислам,христијанство,јудеизам,хинду,итн ...) се само програми,кои ве програмираат,и уште нешто ... -БОГ- изгледа ве ПРОГРАМИРАЛ. Сите атеисти,агностици,теисти,итн...,се само -неутралци-,кои имаат интелегенција за да ја ВИДАТ,ПОЧУВСТВУВААТ ВИСТИНАТА И МОКТА НА СЕБИЧНИТЕ !!!
 
S

smexy

Гостин
Нц нц нц... мизерно,глупаво,патетично,смешно ... е тоа како сите наметнати програми успеале да ве заслепат, успешно перење на мозок и програмирање,(ислам,христијанство,јудеизам,хинду,итн ...) се само програми,кои ве програмираат,и уште нешто ... -БОГ- изгледа ве ПРОГРАМИРАЛ. Сите атеисти,агностици,теисти,итн...,се само -неутралци-,кои имаат интелегенција за да ја ВИДАТ,ПОЧУВСТВУВААТ ВИСТИНАТА И МОКТА НА СЕБИЧНИТЕ !!!
А ти си?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Никој никогаш нема да дознае за сигурно како и зошто паднал. Ако тој се свртел против неговиот создавач и се стреми да го уништи, тоа само по себе значи сигурно уништување на сите што се создадени од него, вклучувајќи го и Луцифер. Сеа, кој е будала доволно да си посакува сопствена смрт?
Многу добра поента! Што посочува на друг мотив, како на пример стремежот за самостојност и непокорност.
Ако го погледнеме карактерот на богот од библијата ќе видиме дека е суетен, љубоморен, нарцисоиден и садистички настроен.
Мотивот за бунт е многу пологично да бил поради несогласувањето, одколку поради зависта и желбата да се уништи бог.
Во библијата сите уништувања, убивања и страдање се причинети од страна на бог, а не од страна на Луцифер. Со оглед на тоа дека бог е прикажан како семоќен, префрлањето на вината на други е смешна и апсурдна!
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Многу добра поента! Што посочува на друг мотив, како на пример стремежот за самостојност и непокорност.
Ако го погледнеме карактерот на богот од библијата ќе видиме дека е суетен, љубоморен, нарцисоиден и садистички настроен.
Мотивот за бунт е многу пологично да бил поради несогласувањето, одколку поради зависта и желбата да се уништи бог.
Во библијата сите уништувања, убивања и страдање се причинети од страна на бог, а не од страна на Луцифер. Со оглед на тоа дека бог е прикажан како семоќен, префрлањето на вината на други е смешна и апсурдна!
Не е проблемот во тој лик(луцифер) од библијата.
Туку проблем е во жртвите што се принесуваат во негово име.
Или пак можеби овој е малку подобар од другиов, па само жртви бара индивидуално.
Не групно како овој другиов :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не е проблемот во тој лик(луцифер) од библијата.
Туку проблем е во жртвите што се принесуваат во негово име.
Или пак можеби овој е малку подобар од другиов, па само жртви бара индивидуално.
Не групно како овој другиов :)
Јас не сум сретнал библиски текст каде Луцифер бара да му се принесуваат жртви.....
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Јас не сум сретнал библиски текст каде Луцифер бара да му се принесуваат жртви.....
Ама си сретнал случаи каде во негово име се принесувааат жртви...така?
Инаку убаво си пишав, не е проблемот во Луцифер од библијата....таму се е топ.:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ама си сретнал случаи каде во негово име се принесувааат жртви...така?
Инаку убаво си пишав, не е проблемот во Луцифер од библијата....таму се е топ.:)
Е такви случаи има, но тоа е до недокваканите абдали кој потпаѓаат на религискиот "маркетинг", кој го претставува Луцифер како главниот и најголем негативец.
Таквите поединци всушност само бараат етикета или симбол со кој на другите ќе им кажат колку се лоши и зли, нив не им е битно како ќе се вика таа "етикета", се додека им ја носи репутацијата што ја посакуваат.....патетично и дебилно во секој случај.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Е такви случаи има, но тоа е до недокваканите абдали кој потпаѓаат на религискиот "маркетинг", кој го претставува Луцифер како главниот и најголем негативец.
Е добро тогаш, кој е негативецот ?
Ако имаш некаква идеја баш би сакал да чујам :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Што тогаш со Исус?
Инаку јас незнам кој е лошиот(лукавиот де :))
Е што со него? Ако ме прашуваш мене лично, Исус е еден од многуте митови за луѓе со божествена природа, бајка која некој ја користи за манипулација.
Што се однесува до лукавиот, добриот и лошиот....тие се различни категории за различни луѓе. Тоа што за мене е добро, незначи дека е и за тебе и обратно. "Добро" и "Зло" се субјективни дефиниции а не апсолутни категории.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Е што со него? Ако ме прашуваш мене лично, Исус е еден од многуте митови за луѓе со божествена природа, бајка која некој ја користи за манипулација.
Што се однесува до лукавиот, добриот и лошиот....тие се различни категории за различни луѓе. Тоа што за мене е добро, незначи дека е и за тебе и обратно. "Добро" и "Зло" се субјективни дефиниции а не апсолутни категории.
Апсолутни можат да бидат затоа што е апсолутен(еден ист кај сите) погледот на оваа проблематика.
Или подобро да објаснам сите на најдлабоко ниво сме "делчиња" од едно исто.
Затоа може да кажеме дека постои "апсолутна вистинa".
Значи апсолутна во холограмски рамки ако ме разбираш што мислам :)
Умот и разумот секако немаат врска со ова, нештото е многу подлабоко.
Инаку не мислев на лошо и добро како категории, туку како ентитети(или евентуално архитипови).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Апсолутни можат да бидат затоа што е апсолутен(еден ист кај сите) погледот на оваа проблематика.
Или подобро да објаснам сите на најдлабоко ниво сме "делчиња" од едно исто.
Затоа може да кажеме дека постои "апсолутна вистинa".
Значи апсолутна во холограмски рамки ако ме разбираш што мислам :)
Умот и разумот секако немаат врска со ова, нештото е многу подлабоко.
Инаку не мислев на лошо и добро како категории, туку како ентитети(или евентуално архитипови).
Јас не зборував за апсолутна вистина, туку за концептот што е "добро" а што "зло". Се слагам со тебе дека на најосновното ниво на постоењето, постои апсолутна вистина, но ние не сме на тоа ниво и различно ги перцепираме нештата, поради тоа и концептот за добро зло е различен кај секого. Друга работа е фактот што дури и ако го достигнеш нивото на кое ќе осознаеш дека се е "едно", автоматски ќе го исклучиш принципот на дуалноста со што повторно доброто и злото, нема да можат да постојат како вонвременски категории.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom