Часовници

Член од
5 февруари 2013
Мислења
364
Поени од реакции
475
Било што од G-Shock е супер,све зависи каков стил имаш,неможеш да погрешиш.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.386
Поени од реакции
9.048
Знам дека тука има луѓе што стварно се разбираат од часовници, па да прашам. Дали може некој да ми предложи неколку часовници до максимум 10 илјади, кежуал со метално ремче од MY::TIME? Или евентуално да ми посочи кои брендови да ги имам во предвид, а кои да ги избегнувам.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
360
Поени од реакции
257
Знам дека тука има луѓе што стварно се разбираат од часовници, па да прашам. Дали може некој да ми предложи неколку часовници до максимум 10 илјади, кежуал со метално ремче од MY::TIME? Или евентуално да ми посочи кои брендови да ги имам во предвид, а кои да ги избегнувам.
Од таму гледај Casio,Ediface, Skagen можда и Jacques Lemans а ако не мора да е од таму види и CItizen или Seico.

Јас би избрал вакво нешто (титаниум значи прелесен, класичен дизајн ама интересен,) кварцен(ама Скаген имаат ок movement) за тие пари е супер ако зголемиш малце буџет можеш и аутоматик да земеш.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
5
Само што ми престана часовник ситизен купен од б вач
Каде е најубаво т.е најсигурно да му се смене батерија?
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
360
Поени од реакции
257
Само што ми престана часовник ситизен купен од б вач
Каде е најубаво т.е најсигурно да му се смене батерија?
ај пробај да го оставиш на директна сончева светлина неколку дена пошто ако е Citizen најверојано е еко драјв па доколку не е оштетен панелот би требало да ја наполни батеријата ;)
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
5
ај пробај да го оставиш на директна сончева светлина неколку дена пошто ако е Citizen најверојано е еко драјв па доколку не е оштетен панелот би требало да ја наполни батеријата ;)
Не е еко драјв.
Мислам 2 год батерија има а јас го имам веќе 2 години и 3-4 месеци
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.442
Поени од реакции
4.862
Јас досега на 2 саати менував батерии на почетокот на улица Македонија, и долго траеја.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
5
Прашувам зошто еднаш саатчија ми смени батерија и траеше само неколку месеци
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.157
Поени од реакции
9.672
Tи увалил стара батерија, требало да рекламираш.
Уште подобро, сам да си менуваш батерии (зависно од часовникот, не треба којзнае каков алат).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.157
Поени од реакции
9.672
Најсигурно кај би било да ми сменат батерија?
Навистина не знам кај би требало да имаат „посвежи“ батерии. Ваљда таму каде што даваат барем една година гаранција на батеријата? Ако има такво нешто.
Јас сам си ги менувам батериите.Инаку пазете ги новитетите од Восток: :eek:

17 К NEW


Амфибија 170862


Амфибија 170863


Амфибија 170864


Амфибија 170865


Амфибија 170548


Амфибија 170549


Амфибија 170600


Амфибија 170805


Амфибија 170891


Амфибија 170894


Амфибија 170893


Амфибија 170962


Амфибија 170964
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
3.153
Навистина не знам кај би требало да имаат „посвежи“ батерии. Ваљда таму каде што даваат барем една година гаранција на батеријата? Ако има такво нешто.
Јас сам си ги менувам батериите.Инаку пазете ги новитетите од Восток: :eek:

17 К NEW


Амфибија 170862


Амфибија 170863


Амфибија 170864


Амфибија 170865


Амфибија 170548


Амфибија 170549


Амфибија 170600


Амфибија 170805


Амфибија 170891


Амфибија 170894


Амфибија 170893


Амфибија 170962


Амфибија 170964
Знаеш каков механизам носат овие восток?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.213
Поени од реакции
13.972
Знаеш каков механизам носат овие восток?
Восток механизам, амфибијата е развиена во шеесетите за потребите на нуркачите во советската морнарица. Може да издржи до 400 метри длабина
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.157
Поени од реакции
9.672
Знаеш каков механизам носат овие восток?
Стандардни Восток механизми, само Русите конечно учат што бара народот па сега во старт нудат убави бејзели и пофини бројчаници. Луѓето што разбираат какви добри часовници се, плаќаа и повеќе од часовниците за бејзели/бројчаници/итн.

Инаку ете првиот од листата е: Vostok 2426 movement (2416 with added 24h hand)
Овој наводно датира од 1980, робусен докажан добар механизам. :)

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
3.153
Стандардни Восток механизми, само Русите конечно учат што бара народот па сега во старт нудат убави бејзели и пофини бројчаници. Луѓето што разбираат какви добри часовници се, плаќаа и повеќе од часовниците за бејзели/бројчаници/итн.

Инаку ете првиот од листата е: Vostok 2426 movement (2416 with added 24h hand)
Овој наводно датира од 1980, робусен докажан добар механизам. :)

Некако од карактеристиките кои се наведени не сум убеден дека се работи за квалитетни часовници.

1. Органско стакло (што и тоа да значи, ми изгледа и како под класа од минерално кое е и онака податливо на гребење)
2. Автоматски механизам "сделано в роосија" со животен век од десет години некако не ми кажува дека се работи за механизам кој е висококвалитетен плус со 30 до 60 секунди да бега дневно сметам дека е премногу за еден часовник. Швајцарските автоматици "бегаат" 60 секунди на месец.

3. Дизајнот е склоп лд копија на "мејнстрим часовниците" и класичен ретро дизајн од 80 тите.

4. Па коа ќе го ставам името восток како бренд не знам кој разбирач на часовник ќе те свати озбилно.
 
На врв Bottom