Чакри

Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
:nesvest:

Те знаат од дома дека медитираш по три сати секој ден?
Ме знаат ама каква врска има тоа тоа ти е најнормална работа ,ја се занимавам со умствени техники уште од мал,еднаш иам погодено 4 бројки на лото по ред хахаххахаха а у одредени моменти можам да читам и мисли и ова најсериозно го кажувам незнам може и некој друг има вакви способности развиено .
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Медитација на љубов правев а дали може и спонтано не знам, во секој случај многу е ретко да е спонтано. Си бара секојдневна пракса и не е шала воопшто :).

Медитирај по 5 мин на ден за почеток и не мисли на ништо посебно, пушти мозокот да ти лета каде сака и ќе се навикнеш да не ти смета само не испуштај ден :smir:.

добро како медитираш преку клипчиња од нет или само се опушташ и не мислиш на ништо посебно, не седнуваш со рацете наколена и затвараш очи? просторот мора да биде затемнет, отворен затворен?

ај дај некои упатсва или видеа со кои ти се служиш?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
добро како медитираш преку клипчиња од нет или само се опушташ и не мислиш на ништо посебно, не седнуваш со рацете наколена и затвараш очи? просторот мора да биде затемнет, отворен затворен?

ај дај некои упатсва или видеа со кои ти се служиш?
Има повеќе типови медитација, зависи што ќе одбереш и која највеќе ти лежи.

Секако не медитирам на клипчиња од нет, тоа би ми било нешто ново :).

Можеш да медитираш на ништо (празна глава и мисли не мислиш баш на ништо), на одреден предмет или личност што ти е мила или ти значи, одреден архетип, љубов итн. Сама одреди си што највеќе ти лежи за почеток.

Битно е да не се испушта ден за да се навикне организмот на медитацијата бидејќи отпочеток може да те чеша цело тело и се ќе ти иде да станеш ако си немирна душа (или те тера инерција) ама со тек на време ќе ти стане пријатно и ќе ти биде како прекрасен одмор и доживување.

Потоа ќе дојдат и одредени искуства и веќе нема да ти биде тешкотија туку напротив ќе имаш и корист :smir:.

Собата нека ти биде чиста и смирена, може со тивка пријатна музика со полуотоворени или затворени очи во седечка положба. Лотос или западно седење не е толку битно. Мора да си опуштена инаку нема да има добар ефект. Ако имаш грижи од денот најдобро размисли ги и отфрли ги па почни со медитација.

Почни со само 5 мин и ќе биде :smir:.

Пс. Можеш да медитираш дека чиста бела енергија влегува во тебе и те чисти и исполнува а се негативно излегува од тебе и оди во космосот, еден конкретен пример.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Има повеќе типови медитација, зависи што ќе одбереш и која највеќе ти лежи.

Секако не медитирам на клипчиња од нет, тоа би ми било нешто ново :).

Можеш да медитираш на ништо (празна глава и мисли не мислиш баш на ништо), на одреден предмет или личност што ти е мила или ти значи, одреден архетип, љубов итн. Сама одреди си што највеќе ти лежи за почеток.

Битно е да не се испушта ден за да се навикне организмот на медитацијата бидејќи отпочеток може да те чеша цело тело и се ќе ти иде да станеш ако си немирна душа (или те тера инерција) ама со тек на време ќе ти стане пријатно и ќе ти биде како прекрасен одмор и доживување.

Потоа ќе дојдат и одредени искуства и веќе нема да ти биде тешкотија туку напротив ќе имаш и корист :smir:.

Собата нека ти биде чиста и смирена, може со тивка пријатна музика со полуотоворени или затворени очи во седечка положба. Лотос или западно седење не е толку битно. Мора да си опуштена инаку нема да има добар ефект. Ако имаш грижи од денот најдобро размисли ги и отфрли ги па почни со медитација.

Почни со само 5 мин и ќе биде :smir:.

Пс. Можеш да медитираш дека чиста бела енергија влегува во тебе и те чисти и исполнува а се негативно излегува од тебе и оди во космосот, еден конкретен пример.

и секогаш кога медитираш на една иста работа мислиш или не мора може секогаш различно нели?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
и секогаш кога медитираш на една иста работа мислиш или не мора може секогаш различно нели?
Зависи од медитацијата и за која цел ја правиш. Ако почнеш со некоја базична можеш да не мислиш ништо туку да го смириш умот и да чувствуваш празнина или ширина нешто што на повеќето почетници им е тешко. Потоа ако сакаш можеш да медитираш на нешто поконкретно ако имаш потреба но медитација на љубов е ефикасна и конкретно носи позитивни ефекти. Дури откога се смирува умот одредени искуства излегуваат на виделина.

Можеш неколку месеци да медитираш за празнење на умот а потоа да прејдеш на медитација за љубов.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Мислам дека фино е медитација на свеќа... бидејќи се работи за осеќање топлина која навлегува во тебе и ја заменува негативната енергија. Фората со медитацијата е што ако веќе имаш услови да си овозможиш една мирна просторија само за тебе, веќе се осеќаш порелаксирано и со себе... Како што рече некој од вас, не мора да се медитира за човек да се осеќа смирено и in touch with self, едноставно е поентата да си знаете што ве опушта и како да си овозможите "своја" атмосфера. Понекогаш и 10 мин сам со себе на вистински начин е делотворно. И понекогаш е подобро наместо да гледаш да ги напуштиш мислите, да ги уловиш и да ги фатиш у ќош. Веројатно интензивното размислување за некои работи во некој период ќе ти овозможи поголема сконцентрираност потоа. Или така се тешиме ние што не медитираме.;)
 

JohnWayne

Master
Член од
10 мај 2007
Мислења
194
Поени од реакции
16
Муабетов шо го прајме е заебан :) Кој шо е сериозен во врска со медитација можи на youtube да побара Guided meditation и да види која него му одговара и таја да ја практикува.... Јас за почетници налетав на ..... не тврдаМ ДЕКА овие се добитни ама мене ми помогнаа да почнам со медитирање... од кога ќе добиете дисциплина за медитација од 2 часа тогаш сте ја совладале целта на ова сето... До тогаш поздрав :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Муабетов шо го прајме е заебан :) Кој шо е сериозен во врска со медитација можи на youtube да побара Guided meditation и да види која него му одговара и таја да ја практикува.... Јас за почетници налетав на ..... не тврдаМ ДЕКА овие се добитни ама мене ми помогнаа да почнам со медитирање... од кога ќе добиете дисциплина за медитација од 2 часа тогаш сте ја совладале целта на ова сето... До тогаш поздрав :)
А, по твое целта е да медитираш што можеш најдолго? Тотално си ја утнал тогаш, ама ај....и шо со она - поздрав додека некој не може да медитира по 2 саата? Квантитет не е квалитет. Побитно е пример по пола саат што повеќе денови него ли по 2 саата еден ден у неделата.

Мислам дека фино е медитација на свеќа... бидејќи се работи за осеќање топлина која навлегува во тебе и ја заменува негативната енергија. Фората со медитацијата е што ако веќе имаш услови да си овозможиш една мирна просторија само за тебе, веќе се осеќаш порелаксирано и со себе... Како што рече некој од вас, не мора да се медитира за човек да се осеќа смирено и in touch with self, едноставно е поентата да си знаете што ве опушта и како да си овозможите "своја" атмосфера. Понекогаш и 10 мин сам со себе на вистински начин е делотворно. И понекогаш е подобро наместо да гледаш да ги напуштиш мислите, да ги уловиш и да ги фатиш у ќош. Веројатно интензивното размислување за некои работи во некој период ќе ти овозможи поголема сконцентрираност потоа. Или така се тешиме ние што не медитираме.;)
Така си се тешите вие што не медитирате :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Кога човек ќе го смири умот тоа популарно се нарекува медитација, го има и под други поими кои не се доволно познати па затоа го употребувам овај. Значи смиреност на умот во било каква ситуација и било каков момент, нема потреба од свеќи глупости ритуали можи и минус 20 да биде самото одење по крцкавиот снег ако ти го смирува умот и се соживуваш во тој момент тоа е медитација.


Чакри....
Чакрите се систем на верување во кој секој си има право да верува или не, ако човек верува дека има чакри или вортекси тогаш тоа за него е реалност, ако не верува исто така е реалност, секој си има право на сопствено верување или неверување кое исто така е верување.
 

JohnWayne

Master
Член од
10 мај 2007
Мислења
194
Поени од реакции
16
А, по твое целта е да медитираш што можеш најдолго? Тотално си ја утнал тогаш, ама ај....и шо со она - поздрав додека некој не може да медитира по 2 саата? Квантитет не е квалитет. Побитно е пример по пола саат што повеќе денови него ли по 2 саата еден ден у неделата.
Не се разбравме :) мислев за целта на тие две медитации бидејќи се ефективни но се само за релаксирање, додека има многу други добри медитации кои траат подолго време, а зголемуваат фокус, концентрација и најверојатно се донекаде ефективни за селф хилинг. А сеуште не сум научил да медитирам без слушалки и guidance :)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
ми кажаа дека само 5 чакри ми се отворени, а затоворени ми се 1 и 2 чакра, на нет најдов и тест истото ми го потврди, ми кажаа дека тоа не е добро дури кога се затворени некои од чакрите може да предизвика некоја болест :eek:, ме извадија од памет.

и тоа првата ми е под 0, а втората наводно ми била 0.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom