Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
16 јули 2021
Мислења
242
Поени од реакции
553
Screenshot 2023-03-26 002806.png
Не му е добро на дечково. Според куповна моќ на Македонија, да толку треба да е стан, ама алчен гз трагедија сме.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
Прегледај го приврзокот 373098
Не му е добро на дечково. Според куповна моќ на Македонија, да толку треба да е стан, ама алчен гз трагедија сме.
+ некултурен народ, 0 хигиена, лидери во канцер воздух, недостаток на паркинг места, гипскартон згради, укање на џамии, сообраќаен хаос, угостителски објекти со напумпани цени и ништо посебно квалитет на тоа што го нудат во споредба со цената, ноќниот живот е непостоечки во споредба со остнатите поголеми балкански градови, несоцијални луѓе со кои си ограничен на неколку теми на муабет и исто ти е ко да разговараш со ботови. Во село барем имаш природа и тишина и можеш да не бидеш барем напнат.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
242
Поени од реакции
553
+ некултурен народ, 0 хигиена, лидери во канцер воздух, недостаток на паркинг места, гипскартон згради, укање на џамии, сообраќаен хаос, угостителски објекти со напумпани цени и ништо посебно квалитет на тоа што го нудат во споредба со цената, ноќниот живот е непостоечки во споредба со остнатите поголеми балкански градови, несоцијални луѓе со кои си ограничен на неколку теми на муабет и исто ти е ко да разговараш со ботови. Во село барем имаш природа и тишина и можеш да не бидеш барем напнат.
Ама еве, настрана такви фактори, зашто на многу луѓе Скопје им е врв, еден бог знае зашто, но и да не навлагаме повеќе во социјални аспекти, еве нека е фокусот на економски аспекти. Не може Далас да има 5 илјади долари просечна плата и 3 илјади долари просечен квадрат (а сум зборел точно со луѓе од Далас и за оваква ситуација се жалат, коа им кажав за СК рекоа тоа е нехумано :D) а Скопје конкретно да има просечна плата (еве од мене нека е и) 600 евра, а да има 1000 евра просечен квадрат, се коси со секоја економска логика.

Еве доказ за Далас за скептици:

 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.365
Поени од реакции
5.121
Јебало те Далас... :) Oј во Мемфис тогаш живеј
4000$ просечна плата 700$ квадратен метар :P
Споредувате различни континенти, нации, култури....
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
523
Поени од реакции
789
Do pred dve-tri godini istite muabeti se vrtea. Deka samo sto ne padnale cenite od 1100-1200 na 500-600 evra kvadrat.
Epa me interesira, tie sto cekaa da padnat cenite, kako se osekaat sega?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
Do pred dve-tri godini istite muabeti se vrtea. Deka samo sto ne padnale cenite od 1100-1200 na 500-600 evra kvadrat.
Epa me interesira, tie sto cekaa da padnat cenite, kako se osekaat sega?
Мене ме интересира колку од тие продале нешто? Пошто годинаипол истите станови ги гледам и упорни се луѓето, ќе бидат уште долго време изгледа.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
523
Поени од реакции
789
Мене ме интересира колку од тие продале нешто? Пошто годинаипол истите станови ги гледам и упорни се луѓето, ќе бидат уште долго време изгледа.
2-3000 stanovi godisno se prodavaat vo Skopje.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
2-3000 stanovi godisno se prodavaat vo Skopje.
Сигурно

Најголемиот притисок за купување станови е во Скопје, посебно на „атрактивни“ локации, односно што поблизу до центарот на градот. Цените се астрономски, и до 2200 евра за квадрат, што веќе почна да влијае на побарувачката, укажува Лидија Смиљкова, од агенцијата за недвижности „Асторија“.

Згради во Скопје
ВИДЕТЕ И ОВА:Кој ќе се грижи за празните станови?

„Во моментов нема интерес, изминативе недели стагнира. Се качија цените, луѓето што мораа да купат купија, сега во моментов е стагнирано бидејќи цените се навистина високи, а за тие (станови) од 2.200 евра, ама баш нема интерес“, вели Смиљкова која е нагласува дека ова поскапување е без основа, па сега сите чекаат поевтинување за кое не знае дали ќе се случи.

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
bez problem, duri mislam deka taa cifra e i konzervativna 5-10k e nekade porealno.
И да се продале, тешко дека се продале по цените (1500+ евра) кои се вртат сега по огласи за понови станови.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.831
Поени од реакции
17.630
И да се продале, тешко дека се продале по цените (1500+ евра) кои се вртат сега по огласи за понови станови.
Во каква заблуда живееш човек :D Растат а никој не ги купува. Немаш некој другар роднина што купувал стан скоро?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
Во каква заблуда живееш човек :D Растат а никој не ги купува. Немаш некој другар роднина што купувал стан скоро?
Имам, за постар стан, во воените згради кај Еквилибриум во Дром 100 квадрата се продадоа за 80.000 евра. А ги гледам и истите станови огласувани секој ден повеќе од година дена, за понови станови зборам од луѓе што пробуваат да препродадат и да заработат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.831
Поени од реакции
17.630
Имам, за постар стан, во воените згради кај Еквилибриум во Дром 100 квадрата се продадоа за 80.000 евра. А ги гледам и истите станови огласувани секој ден повеќе од година дена, за понови станови зборам од луѓе што пробуваат да препродадат и да заработат.
Тие руинираните двокатни згради, тие ти се референтна точка?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.831
Поени од реакции
17.630
Највисоки се во Аеродром (со исклучок на Џеваир), за 20 катниците зборам. Реков постар стан.
Не го знам квалитетот на тир, можда начекал добра понуда. Меѓутоа новите кај екбилибриум се минимум 1400. По накај центар накај 1500. Кај олимписки пример идат и 1600.
Мислам згради у градба во аеродром се 1400, зашто некој со готов стан би продал испод тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom