Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Зависи мојот беше во Голден Арт зградата, имам доста искуство со голем дел инвеститори, никој како нив, пажливо, квалитетно, професионално. За разлика од рецимо Дабар, Порта, Елена Лука. Несомнено најдобар инвеститор со своја машинерија и работници. Имам искуство со Хантер исто, не споредливо е, изгребан под, лепак по под, ковани лајсни, лош квалитет плочки итн итн.
За Дабар мислам дека грешиш. Одлично гради од тоа што сум видел.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2023
Мислења
26
Поени од реакции
63
За Дабар мислам дека грешиш. Одлично гради од тоа што сум видел.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Дабар, Елена Лука се добри али директна споредба со Голден Арт... Сум имал искуство со сите тие фирми, ГА без конкуренција.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.270
Поени од реакции
973
Класичен меур кој не продаде ќе се заебе кој ќе купи ќе се заебе.
Еве 12 години како е темава и само нагоре идат. Значи тие што слушале порано такви како тебе сега им поскапел дупло скоро квадратот. Како го замислуваш меурот, и како ќе биде кога ќе пукне? На колку ќе се смалат цените за 2-3 години? На 1000 евра квадрат? на 500??

Еве ти мое предвидување на кое исто се онесвестувавте и исто меури тракатанции а отиде далеку погоре.
1677769657688.png
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Мене ми е јако све ова, еве човеков има стан на боље локација/Мичурин на 300 метра од меѓуградска автобуска, исто невселуван. Веќе пола година пробува да го продаде, го огласува секој ден скоро, за цена од 2000 евра и не може да го продаде. Ама сеа некој ме убедува иделе ко алва за 2000 евра кај Американ Колеџ. Кај што од предна страна имаш само булевар, од задна страна имаш улица и ЈП Железници. И тоа е се што имаш, евентуално супер тинексот ако се рачуна.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Еве 12 години како е темава и само нагоре идат. Значи тие што слушале порано такви како тебе сега им поскапел дупло скоро квадратот. Како го замислуваш меурот, и како ќе биде кога ќе пукне? На колку ќе се смалат цените за 2-3 години? На 1000 евра квадрат? на 500??

Еве ти мое предвидување на кое исто се онесвестувавте и исто меури тракатанции а отиде далеку погоре.
Прегледај го приврзокот 369801
Слободно купи се стан...ќе ги јадеш циглите.
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Еве 12 години како е темава и само нагоре идат. Значи тие што слушале порано такви како тебе сега им поскапел дупло скоро квадратот. Како го замислуваш меурот, и како ќе биде кога ќе пукне? На колку ќе се смалат цените за 2-3 години? На 1000 евра квадрат? на 500??

Еве ти мое предвидување на кое исто се онесвестувавте и исто меури тракатанции а отиде далеку погоре.
Прегледај го приврзокот 369801

Епа работите се сменија.
Каматните стапки се кренаа и ќе продолжат да растат додека инфлацијата не падне до просекот пред короната кој што е негде околу 1.5 проценти а тоа нема да биде за брзо време.
Тоа во превод значи помалце пари во оптек и поскапи кредити.
Е сеа рачунај со плативе во Македонија и со цениве на становите дали ти се исплати воопшто да купиш недвижнина.
Одговорот е не повеќе ми се исплаќа под кирија, а со тоа ја намалуваш побарувачката.
Од друга страна имаш црни пари, затворени пари на печалбари и луѓе кои не знаат што со парите кои се влезени во недвижнина кои вештачки ја одржуваат цената и прашање на време е кога ќе уновчат и ќе направат домино ефект.
Паниката ќе си го направи останатото.
Дали ова ќе се деси и дали ќе паднат цените драстично и кога тоа не знам, ама веројатноста според економската околина е дека нема да идат нагоре наредните години.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.270
Поени од реакции
973
Епа работите се сменија.
Каматните стапки се кренаа и ќе продолжат да растат додека инфлацијата не падне до просекот пред короната кој што е негде околу 1.5 проценти а тоа нема да биде за брзо време.
Тоа во превод значи помалце пари во оптек и поскапи кредити.
Е сеа рачунај со плативе во Македонија и со цениве на становите дали ти се исплати воопшто да купиш недвижнина.
Одговорот е не повеќе ми се исплаќа под кирија, а со тоа ја намалуваш побарувачката.
Од друга страна имаш црни пари, затворени пари на печалбари и луѓе кои не знаат што со парите кои се влезени во недвижнина кои вештачки ја одржуваат цената и прашање на време е кога ќе уновчат и ќе направат домино ефект.
Паниката ќе си го направи останатото.
Дали ова ќе се деси и дали ќе паднат цените драстично и кога тоа не знам, ама веројатноста според економската околина е дека нема да идат нагоре наредните години.
Стискам палци. Искрено ја сакам да паднат на 1200 Центар....
Од друга страна имаш градоначалник кој доаѓа од стопанска комора која е конгломерат со најголем процент на градежна индустрија.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Приметив последниве 2-3 месеци не се продаваат становите толку брзо пред/во градба како претходно.
И приметувам многу помалку станови во оптег по огласиве (70-100кв).

Претпоставувам високите камати и не реалните цени веќе имаат ефект и влијаат на пазарот.

Веќе со месеци можеби година дена барам некој солиден стан со локација, површина и барем да не е не реална цената ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Тешко на Водно за тие пари, евентуално ако е зграда на свлечиште, што е голема веројатноста. Се занимавам со тие работи, најглупа работа што можеш да направиш е да купиш стан на таква земја.

Инаку локацијата на Урбан можеби не е атрактивна сега, но за 5,6 години ќе биде. Али вреди добра градба, одличен проект, широко, паркинг места, мирно, блиску до Центар, на булевар.

Али не на водно боље е да си купиш од некој бог знае каков инвеститор што му е прва зграда на ризично земјиште, али брат кога ќе те прашаат кај живееш ти, ќе бидеш најголем мангуп у друштво, брат ја ваму бе на водно седам знаеш.
dzabe na bulevar koga na kraj imas ulicka za do centar da pominesh. Koga ke se napravat site zgradi i koga ke se vselat, po 2h na den so kolata kje gubish vo guzvi da pomines do centar i nazad - ako rabotis vo drugata strana..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
АКо опадне инфлацијата ќе опаднат и цените. Се зголемуваат камати ќе има нефункционални кредити и принудни продажби. Кириите не се високи. Иде рецесија и помалку пари за инвестирање лошо ќе биде за овој пазар не само скоро туку и со години.
 
Член од
13 февруари 2023
Мислења
26
Поени од реакции
63
АКо опадне инфлацијата ќе опаднат и цените. Се зголемуваат камати ќе има нефункционални кредити и принудни продажби. Кириите не се високи. Иде рецесија и помалку пари за инвестирање лошо ќе биде за овој пазар не само скоро туку и со години.
Незнам дали не се високи, станови што не се со черги од турско на солидни локации со 1 спална одат по 300, јас пред 7,8 години кога седев под кирија плаќав 180.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.007
Поени од реакции
4.176
Urban Garden, цела јужна страна има влага, бојата е падната. Претпоставувам од фамозната градина, патем градината е три дрвца и кал.
Одозгора капе на повеќе места, претпоставувам дека е од системот за пожар.

Поглед на вагони, перални и магацини. Само на север имаш поглед кон гужвата на булеварот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Urban Garden, цела јужна страна има влага, бојата е падната. Претпоставувам од фамозната градина, патем градината е три дрвца и кал.
Одозгора капе на повеќе места, претпоставувам дека е од системот за пожар.

Поглед на вагони, перални и магацини. Само на север имаш поглед кон гужвата на булеварот.
Така и мене ми делуе. Алал на тој што дал 2к за таму.
Автоматски споено мислење:

Епа работите се сменија.
Каматните стапки се кренаа и ќе продолжат да растат додека инфлацијата не падне до просекот пред короната кој што е негде околу 1.5 проценти а тоа нема да биде за брзо време.
Тоа во превод значи помалце пари во оптек и поскапи кредити.
Е сеа рачунај со плативе во Македонија и со цениве на становите дали ти се исплати воопшто да купиш недвижнина.
Одговорот е не повеќе ми се исплаќа под кирија, а со тоа ја намалуваш побарувачката.
Од друга страна имаш црни пари, затворени пари на печалбари и луѓе кои не знаат што со парите кои се влезени во недвижнина кои вештачки ја одржуваат цената и прашање на време е кога ќе уновчат и ќе направат домино ефект.
Паниката ќе си го направи останатото.
Дали ова ќе се деси и дали ќе паднат цените драстично и кога тоа не знам, ама веројатноста според економската околина е дека нема да идат нагоре наредните години.
Истиве муабети секоја година, и потоа следи нов раст :D Нема појака тема на форумов. Скролнете назад, темата е од 2010.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom