Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
..само ја сељак размишљам и сањам за некое планинско село, со помалце луѓе по можност.
ја ја надминав таа фаза
више година дена гледам огласи и идам гледам на терен, проверувам цени, услови...
 
M

Macedon1um

Гостин
само ја сељак размишљам и сањам за некое планинско село, со помалце луѓе по можност.
Планинско село само ако си пред пензија во спротивно со деца без разлика на која возраст е комплицирано, ама затоа како опција барем кај нас имаш рурални средини многу блиску до градовите
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако не генерализираме, точно дека има семејства што заработуваат одлично, и двајцата по 500-700 евра. Зборам за мнозинството, од она што го гледам кај луѓево.
За стан од 50.000 цената се качува над 55.000 заради данок, гаража, нотар и по ред што се се плаќа. Со кредитот, цените се качуваат на над 70.000 евра што би дошло скоро 1500 е/м2.
250-300 евра кирија е веќе полуксузна кирија. Обично се 120-180 евра, од Ѓорче до Кисела Вода. И тоа е скапо за едно семејство. Она што мислиме дека сите така купуваат, прашање колку пари им давале старите, колку им е од друга продадена недвижнина, од акции, отпремнини или друг извор. Знам дека дури и на стари години е исклучително тешко, но можеби грешам оти гледам од мој агол, обидете се :)
Од вакво размислување дека станот од 50.000 ќе им фати и 70.000 и м2 1500 евра мои роднини 10 години се под кирија и плаќаат по 200 евра, ама не даваат 300 евра за рата, а приходите им се околу 1000 евра. Плус вработен во УЈП и загарантирана работа. Досега можеа 1/3 да исплатат.

Кој сака ќе купи па макар и еднособен стан. Двајцата заедно ако имаат над 800 евра ќе им остане 300 евра за рата. И тоа домаќинско трошење на останатите 500 евра, а не кафани, скапа облека итн.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Од вакво размислување дека станот од 50.000 ќе им фати и 70.000 и м2 1500 евра мои роднини 10 години се под кирија и плаќаат по 200 евра, ама не даваат 300 евра за рата, а приходите им се околу 1000 евра. Плус вработен во УЈП и загарантирана работа. Досега можеа 1/3 да исплатат.

Кој сака ќе купи па макар и еднособен стан. Двајцата заедно ако имаат над 800 евра ќе им остане 300 евра за рата. И тоа домаќинско трошење на останатите 500 евра, а не кафани, скапа облека итн.
Кај ти е одржување, кај ти е учество? кај ти е приходи на разлика на кирија/рата? Дури и да нема приход само на камата на потрошувачки кредити и кредитни картички од 10+% кој сигурно ќе ги земаат ако имаат 100 евра помалку приходи.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Да симплифицираме, ако си решен да останеш во Мк, и имаш пари за учество, во никој случај кирија не е подобро од стан на кредит.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Да симплифицираме, ако си решен да останеш во Мк, и имаш пари за учество, во никој случај кирија не е подобро од стан на кредит.
Под услов да појма немаш како да добиеш приход над 1% камата на депозит, а овој услов не го исполнуваат 98-99% од луѓето така да тоа е смиплифицирано е точно.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Под услов да појма немаш како да добиеш приход над 1% камата на депозит, а овој услов не го исполнуваат 98-99% од луѓето така да тоа е смиплифицирано е точно.
Па и теоретски не можат 99% од луѓето да добијат над 1% принос и да сакаат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Па и теоретски не можат 99% од луѓето да добијат над 1% принос и да сакаат.
Сакаат, ама им е страв, поради незнаење и недостаток на храброст. Ама ова е сосема друга тема.
Како инвестиција ако не ми нуди над 15% годишно не се нафаќам. Со стан тешко тоа може само ако се загрее пазарот, за вакви приходи не ми се исплати. Би шпекулирал со недвижности ама сега мислам дека нема шанси за добри поврати. Но сето може да се смени...не сум против недвижнини во принцип ама без над да речем +5% годишно раст на цена или над 5-6% рентен принос не ставам пари во цигли.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
ја ја надминав таа фаза
више година дена гледам огласи и идам гледам на терен, проверувам цени, услови...
Од сите што сум ги видел села, Брајчино во Преспа ми има најубав впечаток оставено.[DOUBLEPOST=1540489740][/DOUBLEPOST]
Сакаат, ама им е страв, поради незнаење и недостаток на храброст. Ама ова е сосема друга тема.
Како инвестиција ако не ми нуди над 15% годишно не се нафаќам. Со стан тешко тоа може само ако се загрее пазарот, за вакви приходи не ми се исплати. Би шпекулирал со недвижности ама сега мислам дека нема шанси за добри поврати. Но сето може да се смени...не сум против недвижнини во принцип ама без над да речем +5% годишно раст на цена или над 5-6% рентен принос не ставам пари во цигли.
Само деловен простор на топ локација може да ти ги врати парите за 5-6 години. Стан тешко.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
516
Поени од реакции
755
1. Екстремно загаден воздух и почва.
2. Висок процент на невработеност.
3. Ниски плати.
4. Неквалитетни градби.
5. Политичка нестабилност.
6. Исламизација, гетоизација, албанизација.

Било која од горенаведените точки е доволна причина да човек се евакуира од Скопје, а не пак да плаќа 1000 евра по квадрат за стан.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Од сите што сум ги видел села, Брајчино во Преспа ми има најубав впечаток оставено.[DOUBLEPOST=1540489740][/DOUBLEPOST]
Само деловен простор на топ локација може да ти ги врати парите за 5-6 години. Стан тешко.
Moram da priznam deka slabo gi sledam delovnite prostori. No generalno znam deka imaat podobar renten prinos od stanovi. Sto gi pravi po atraktivni. Neznam kolku bankite gi prifakaat kako hipoteka, neznam dali gi tretiraat razlicno od residualni objekti. Ako znaes pisi...
Nezgodno so niv e sto se poveke promenlivi od residualni, ima moda ovaa onaa lokacija i treba da se sledat. No, bez trud nema zarabotka...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Сакаат, ама им е страв, поради незнаење и недостаток на храброст. Ама ова е сосема друга тема.
.
ја и другар ми еднаш стаивме 80k на Валенсија дека ќе тепа и види ме сега :kruna:

(се зезам, мартингејл беше тоа, за жал)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
ако си решен да останеш во Мк, и имаш пари за учество, во никој случај кирија не е подобро од стан на кредит.
Не само МК, важи за цел свет, парите за кирија се фрлени пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom