Хрватска музика

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ех Хрватска Хрватска колку само имаат поинаква музика од другиве земји навистан да уживаш во неа.


Моја плејлиста:

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Лајк за Дорис одамна немав слушанто од нејзе песни, ти благодарам на потсетувањето (y)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ех пропуштив некои песни кои треба да ги додам...:pipi:


 
R

Rigel Kent

Гостин


Kakva Jelena Rozga , edna i edinstvena Liljana Nikolovska !:love:
--- надополнето: 28 ноември 2013 во 21:00 ---
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Најдобри се, прекрасна музика имаат и во изминатиов период само нив ги слушам, еве некои кои ми се свиѓаат:

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.365
Како бе сите сте ги заборавиле Let3?



Да направиш песна на музиката на Child in Time на Deep Purple, а на текст на Доѓи да остаримо заједно на Шабан Шаулиќ, и тоа да звучи вака добро, треба да си прво: мрднат, а второ: генијалец! За такви и ги сметам: мрднати генијалци. Помалку се attention whores, ама и како такви ги сакам.


Еве дел од моите најомилени:



^^^ Спотов за Tazi Tazi мислам дека е се уште забранет за прикажување на HRT. А и како не би бил? :pos:


^^^ Ова од саундтракот на некој од Ми нисмо анѓели филмовите.


^^^ Ова од последниот албум, иако е и тоа веќе некоја година старо, ама троа поразлично од тој некој фолк-рок што го фураа. Спотот им е посветен на Јадранка Косор, очигледно. :D
_____________________
Друго што ми текнува кога ќе помислам на Хрватска, а што не видов дека сте го постирале, е Дамир Урбан:


______________________
И трето, троа помеинстрим, ама сепак, овој поп ми се допаѓа: Филип Диздар, Натали Диздар и Лука Нижетиќ



 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.365
Во моето претходно мислење ги заборавив Силенте. Слушнете ја само „Терца на тишину“:


:cuc:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Предобри песни на Петар Грашо. Првата песна е дел од една Хрватска серија.

Додека пак песни кој се со подлабок текст сакам да го пофалам Џибони. Не знам дали он сам го има напишано тексто али е ежење, а спотот е ремек дело.

Хрватската муика за од целокупната музика на балканот без разлика дали е повеќе алтернативна или комерцијалан поп, рок, балада па и нивната традиционална клапа е претерано добра. Секогаш на јутјуб или на хрватските музички тв канали наоѓам по некој бенд, пеач или некоја пеачка што има сварно добри песни.

Имаат они и поп фолк, турбо фолк али не е до толку застапен како кај србите што мене тоа највеќе ме радува.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Нешто најдобро што се појавило од нова генерација пеачи во Хрватска. Овој беше учесник во хрватската верзија The Voice

Aко некој интересира хрватите имаат и официјална топ листа слично како што имаат британците и американците
http://www.top-lista.hr/www/hrtop40-17-tjedan-2017-17-04-2017-23-04-2017/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom