Хрватска музика

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Дефинитивно Џибони ми е врв.....


--- надополнето: 25 февруари 2013 во 15:02 ---
Добар е и Шкоро....

Ги има многу,не би можел се да објавам.....Оливер,Тереза Кесовија, Томпсон, Северина (пред Бреговиќ),Розга, Колонија,Мишо Ковач....
Бар за хрватска музика нема што не знам и немам дома.....
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Епа вака ..

- Прво. Магазин и Јелена Розга, која своевремено им беше најдобар вокал што се го имале во групата.

- Второ, Оливер Драгојевич и гореспоменатиот Џибони. Само еден наслов - Цесарица ! :cuc:

- Трето - Северина :pipi:. Уникат е и неповторлива појава. Сегашните песни нека останат за некоја друга дискусија, јас најубаво си ја памтам по старите добри ''Вирујен у те'' , ''Далматинка'' и ''Девојка са села''.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
the Trooper
И овие
Група ЦД, ВИС Странци,Група 220,Група Грешници,
ВИС Плаве Звјезде,ВИС Роботи,
( од ЦД-види во тема грамаф. плочи,дали ги има на Ју Туб)
И овие
Војко Саболовиќ, Џо Марачич, Вјекослав Јут, Ивица Шервези,
Далибор Брун, Душко Локин,Ксенија Еркер,Ѓорге Перузовиќ,
Џани Маршан,Душко Јарамаз,Велимир Ленгер,Т.Ивчиќ и др......
ама ти си ги имаш овие сигурно...да не пикнав некој Србин.
----------------------
е сега кој се овие ќе се прашуваат 99,99%
а јас пак велам кој ви е тој Цибони или Север.....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Одлична музика имаат Хрватите, многу ми се допаѓаат. Оливер и тој далматински шмек со баладите е неповторлив, го сакам Џибони, Данијела, Северина знае да направи добра песна, Весна Писаровиќ на времето кога бев основно исто ја сакав, Елементал, Данијела, Горан Каран...
Поп музиката во Хрватска е топ.
Еве неколку песни што лично ги сакам многу:
Најдобрата песна и текст од Северина според мене
Лана имаше неколку хита, не знам дали е уште активна:
Ќе додадам и попосле други песни, на овие прво ми текна, да не ставам многу у пост, да не се кочи.. :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Слушате ли хрватска музика? Кои се ваши омилени песни, музичари, групи..? :)
Еве некои од моите омилени хрватски песни:


Кога го видов насловот на темата, пред да ја отворам, овие две песни беа првото нешто што ми падна на памет. :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Дефинитивно Џибони ми е врв.....


Ги има многу,не би можел се да објавам.....Оливер,Тереза Кесовија, Томпсон, Северина (пред Бреговиќ),Розга, Колонија,Мишо Ковач....
Бар за хрватска музика нема што не знам и немам дома.....
Хрватската музика не почнала од почеток на 90 те години како што си ги ставил спотовите на твоите омилени нумери туку многу порано иако од оние кои ги знаеме и ден денес преку спотови на сцена беа во 70 те години.Освен Оливер, Тереза,Мишо Ковач тука е и Јосипа Лисац од старата гарда брачниот пар Арсен Дедиќ и Габи Новак,Кичо Слабинац, Зринко Тутиќ,Мило Хрниќ,Фрањо Ласиќ,Здравко Шкендер Златко Пејаковиќ,Мери Цетиниќ,Јасна Злокиќ, Зорица Конџа,Дорис Драговиќ, Масимо Савиќ,Дино Дворник,Борис Новковиќ,Ален Славица, Томислав Ивчиќ, Јасмин Ставрош и други.Во 70 те години се формираше и најдобрата југословенска поп група во тие простори позната како Нови Фосили кои најголемите успеси ги постигна откако дојде тогаш младиот член Рајко Дујмиќ кој во пракса се докажа како еден од најуспешните композитори на југословенската сцена чии хитови денес станаа еврегрини а групата имаше доста турнеи во останатите социјалистички држави од источниот блок.Други познати групи беа популарните Магазин на чело со Тончи Хуљиќ кој пред некој ден доби награда на златна Бубамара на популарноста, Рива која победи на евровизија,Денис и Денис со Марина Перазиќ од рок групите најпознати се Сребрени крила на чело со Владо Калембер,Парни Ваљак со нашиот Аки Рахимовски,Прљаво Казалиште со Јасенко Хоура,Азра со Џони Штулиќ, Психомодо поп со блесавиот Давор Гобац,Хаустор,Филм со Јура Стублиќ и од последната генерација на популарни пејачи Даниела Мартиновиќ,Петар Грашо,Горан Каран и останатите ги знаете.:)Инаку истата судбина денес ја има и хрватската музика како и српската,босанската,македонската и цела останата популарна светска музика односно полека умира затоа што од тоа време се што беше создадено ќе се слуша во наредни 100 години а од ова денес што се создава за неколку години никој нема да се сеќава кој и што испеал.

Едитирано од супермодератор - Не цитирајте постови со многу видеа, т.е бришете ги видеата од цитатите, за да нема многу скролање додека се дојде до одговорт и да нема кочење заради видеата.
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 16:23 ---
Епа вака ..

- Прво. Магазин и Јелена Розга, која своевремено им беше најдобар вокал што се го имале во групата.

- Второ, Оливер Драгојевич и гореспоменатиот Џибони. Само еден наслов - Цесарица ! :cuc:

- Трето - Северина :pipi:. Уникат е и неповторлива појава. Сегашните песни нека останат за некоја друга дискусија, јас најубаво си ја памтам по старите добри ''Вирујен у те'' , ''Далматинка'' и ''Девојка са села''.
Да те поправам.Најдобар женски поп вокал во поранешна Југославија беше нашата Лилјана Николовска која пееше во првата постава на Магазин и која ги отпеа најпознатите хитови.Ова јавно го изјави Тончи Хуљич на златна Бубамара на популарноста.А Јелена Розга според мене е просечен вокал кој е далеку од Лилјана која пееше тогаш.
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 16:41 ---
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 16:44 ---
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Хрватската музика не почнала од почеток на 90 те години како што си ги ставил спотовите на твоите омилени нумери туку многу порано иако од оние кои ги знаеме и ден денес преку спотови на сцена беа во 70 те години.Освен Оливер, Тереза,Мишо Ковач тука е и Јосипа Лисац од старата гарда брачниот пар Арсен Дедиќ и Габи Новак,Кичо Слабинац, Зринко Тутиќ,Мило Хрниќ,Фрањо Ласиќ,Здравко Шкендер Златко Пејаковиќ,Мери Цетиниќ,Јасна Злокиќ, Зорица Конџа,Дорис Драговиќ, Масимо Савиќ,Дино Дворник,Борис Новковиќ,Ален Славица, Томислав Ивчиќ, Јасмин Ставрош и други.Во 70 те години се формираше и најдобрата југословенска поп група во тие простори позната како Нови Фосили кои најголемите успеси ги постигна откако дојде тогаш младиот член Рајко Дујмиќ кој во пракса се докажа како еден од најуспешните композитори на југословенската сцена чии хитови денес станаа еврегрини а групата имаше доста турнеи во останатите социјалистички држави од источниот блок.Други познати групи беа популарните Магазин на чело со Тончи Хуљиќ кој пред некој ден доби награда на златна Бубамара на популарноста, Рива која победи на евровизија,Денис и Денис со Марина Перазиќ од рок групите најпознати се Сребрени крила на чело со Владо Калембер,Парни Ваљак со нашиот Аки Рахимовски,Прљаво Казалиште со Јасенко Хоура,Азра со Џони Штулиќ, Психомодо поп со блесавиот Давор Гобац,Хаустор,Филм со Јура Стублиќ и од последната генерација на популарни пејачи Даниела Мартиновиќ,Петар Грашо,Горан Каран и останатите ги знаете.:)Инаку истата судбина денес ја има и хрватската музика како и српската,босанската,македонската и цела останата популарна светска музика односно полека умира затоа што од тоа време се што беше создадено ќе се слуша во наредни 100 години а од ова денес што се создава за неколку години никој нема да се сеќава кој и што испеал.

Едитирано од супермодератор - Не цитирајте постови со многу видеа, т.е бришете ги видеата од цитатите, за да нема многу скролање додека се дојде до одговорт и да нема кочење заради видеата.
]
Де бре.....Оливер,Тереза,Мишо Ковач не се од 90тите.....пола од тие што ги спомнав се од пред 90 и некоја. ;)
Па ни Џибони не е на сцената од тогаш,но реално соло кариерата во овој период ја почнува.Порано мислам дека пееше во Дивље Јагоде и Осми Путник.....а може да сум грешка.
Реков ме мрзи се да спомувам,а можам и многу имиња да додадам на овие што ги имаш набројано.......
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 18:43 ---
the Trooper
И овие
Група ЦД, ВИС Странци,Група 220,Група Грешници,
ВИС Плаве Звјезде,ВИС Роботи,
( од ЦД-види во тема грамаф. плочи,дали ги има на Ју Туб)
И овие
Војко Саболовиќ, Џо Марачич, Вјекослав Јут, Ивица Шервези,
Далибор Брун, Душко Локин,Ксенија Еркер,Ѓорге Перузовиќ,
Џани Маршан,Душко Јарамаз,Велимир Ленгер,Т.Ивчиќ и др......
ама ти си ги имаш овие сигурно...да не пикнав некој Србин.
----------------------
е сега кој се овие ќе се прашуваат 99,99%
а јас пак велам кој ви е тој Цибони или Север.....
Душко Локин и Џани Маршан само ти ги знам од овие вака од прва.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ајде нека се отвори тема и за босанска музика ве молам
Па ајде де што чекаш.........
Махир Палош -На клупи крај старе куќе и+100-тина хитови --------
------------
Де бре
Реков ме мрзи се да спомувам,а можам и многу имиња да додадам на овие што ги имаш набројано.......


Душко Локин и Џани Маршан само ти ги знам од овие вака од прва.
Па си знаел за Хрватска музика(забавна)колку јас за Марс.
Каде ти е ВИЦЕ ВУКОВ, и кога тој пееше,кој беа хитови и..
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Одлична тема!
И веќе се наброени многу изведувачи, така да немам многу што да додадам, само ме чуди што никој досега не ги спомена КУД Идијоти. Сигурно еден од највлијателните панк бендови од просторите на екс Југославија.

http://www.youtube.com/watch?v=jgxs7PWlDqM

http://www.youtube.com/watch?v=W07NKe3dxx8

http://www.youtube.com/watch?v=wTXBItLk-6w

www.youtube.com/watch?v=d_KXNDY4Gvg

Едит: Инаку бендот е еден од најголемите критичари на националистичката политика на балканските простори и е еден од првите хрватски бендови кои настапија во Србија после војната
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Најдобар Балкански хип хоп...после македонскиот нормално :icon_lol:Трам11
(и неговите остатоци)
или некоја варијација



prodali bi sve, al da ostane nase :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom