Хорор филмови

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Колку ќе биде само тапа овој новиов дел Фреди Кругер,дежа ву на претходните делови...но како и да е,бидејќи претходните делови ги имам гледано сите до еден,ќе го гледам и овој,колку и да е тапа.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Penny Dreadful (2006)

Ми дојде времето за рецензија, а за рецензии чекам баш вакви не многу познати а добри филмови. И ете дочекав, и баш ми се погоди прв хорор оваа година. Penny Dreadful е филм од независна продукција првпат прикажан на некој фестивал за хорори. Сѐ на сѐ одличен филм, но да рецензираме подетално.

Права работа што паѓа во очи е самата воведна шпица која не е многу поврзана со останатиот филм но е навистина невообичаена и со тоа атмосферата почнува да се гради буквално уште од првата секунда. Следна работа што паѓа во очи е првата сцена во која има две девојки од кои едната повраќа и тие се прикажани преку исто невообичаен агол на камера и изразит и тежок колорит постигнат со фотографски ефекти.
Едната од нив е постара жена и е психијатар, додека другата е млада девојка по име Пени која има доживеано траума и сега има фобија од коли. Двете се во кола на пат кон некое место, можеби местото каде Пени го доживеала настанот од кој ги добила стравовите, а одат таму со цел таа да се излечи и да ги победи нејзините стравови. Јасно е, нешто тука или не е во ред, или нема да биди понатаму во ред. И нештата почнуваат да се заплеткуваат...

Така, овој почетен дел ќе ве натера да се соживеете со главниот лик. И подоцна… подоцна преку најразличните визуелни и звучни ефекти, преку одличната фотографија и тешките бои кои ќе ни прикажат неколку различни амбиенти, многу добро изглумениот главен лик но и вие ќе го доживеете стравот и ужасот. Тој и вие ќе почувствувате страв, параноја, нервоза, тензија, чувство на клаустрофобија и сл.
Многу интересна игра на сетила.

Како негативна забелешка, сценариото можеби ќе ви изгледа многу едноставно.

9/10.

ПС. Не ми е најјасна оценката на имдб. Составена е од малку гласачи, 3000 и ако е попознат филмов можи ќе има повисока но и 3000 не се малку. Некои велат не бил страшен. Е па како што рече нашиов модератор еднаш, не треба да вриштиме по улици после филмот, некои коментираат на едноставноста на сценариото, на некаков си нелогичен тек на настани (а такви се сценаријата во еден куп хорори, вклучувајќи и хорор класици), на крајот. Да ги има тие работи но како што можи заклучивте од рецензијата, тие се споредна работа овде.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Колку ќе биде само тапа овој новиов дел Фреди Кругер,дежа ву на претходните делови...но како и да е,бидејќи претходните делови ги имам гледано сите до еден,ќе го гледам и овој,колку и да е тапа.
Токму затоа и ги прават, знаат дека Фреди има фан-база и можат да прават лесни пари на тоа. Се разбира, ние сме пирати, од нас нема да видат ни цент :)
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Го имате филмо кај со му излага раката од ѕидо?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
бев страсен обожавател на хорори и трилери и само таков жанр на филм гледав од моја 6 година па се до денес, не се плашам од хорорите, од неодамна престанав да ги гледам од проста причина што се презаситив, сега гледам крими серии и филмови, љубовни драми ич!

хорор филм кој за прв пат ме има извадено од памет е „Ексорцизмот на Емили Роуз“

а хорор филм кој сум го изгледала повеќе пати е “Од Самрак до Зори„ со Џорџ Клуни.

мој најомилен филм кој никогаш нема да го заборавам и секгоаш ќе ми биде интересен е трилерот „Стигмата“ нешто феноменално!
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Гледав како помал хорори , а сега не, некако ми е страв да не речам:nesvest: .... иначе како ептен мал најповеќе го сакав "Дали се плашите од темнината" филмот, многу хорорски ми почнуваше со тоа кајчето кога се нишаше ноќе и кога врнеше...мммм леле го сакам филмот сега...:smir::vozbud:
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Сега го догледав филмот "Outpost" од овај филм подосаден амин :/ Скоро целиот филм дејството се одвива на едно место , абе подосаден филм немам видено . Од мене оценка му давам одвај едно скромно 3че.

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Ајде и јас да не сум покусо :)...По препорака на една секси форумџика го гледав и јас вечерва Dead Silence и можам да кажам дека после долго време гледам хохор филм и навистина е добар, не сум љубител на вакви филмови ама овој може да се пофали ептен позитивно....Како што не гледам хорори воопшто ќе пишам 10/10 :)

ПС. И знам дека нема да спијам од језивите кукли...Никогаш не сум ги сакал :(
ЛОЛ коа го гледав од пред две три години имав кошмари месец дена и се откажав од хорори буквално, ова е дефинитивно еден од најстрашните хорори што сум ги гледал, сеа цел се ежам само коа ќе ми текне на некои сцени

Beware the stare of Mary Shaw
She had no children only dolls
And if you see her in your dreams
You must not scream
For she is taking revenge upon all
Who had silenced her and made her fall
Sending out 101 dolls to rip out their tongues
So none of them will utter a single word again
Beady little eyes, turning every way you go
Leave them in the dark and you never know
Forever they wil place you down, in eternal sleep
With a picture of horror, your own blood will seep
And gone forever, she will take
All your loved ones and family
Beware of Mary Shaw
She's very angry
And whatever you do, don't appear scared
For she will murder you and leave your blood there
Her ghost is kept inside one doll
Dug from her grave, you will lose it all
Just don't say her name
Don't ask her why
She'll take your loved ones and she won't cry
Beware of the stare of Mary Shaw
Her spirit lives on



Инаку еве еден хорор кој што ќе ве држи напнати постојано P2 почетната сцена е прајслес
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Ова маглава што се спушти претходниве денови, работава беше да земеш да ги гледаш The Fog, Silent Hill или The Mist... :)

Иначе, гледав еден глуп француски зомби хорор кој не би го препорачал

La Horde (негде се води 2009, негде 2010)

...само губење време е, сакам зомби хорори, ама овој беше поинтлес, глупа приказна и ликови, клише ситуации, знаеш и дијалозите како ќе се одвиваат...Единствените солидни француски хорор кои ги глеав досега се Martyrs, Haute Tension. L'interieur/Inside не ми се свиѓаше пошто беше gore, акцентот на графичкото насилство. Има некој друг добар француски хорор освен овие?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Паднавме на муабет со другариве ко им реков дека требит да дојдет маскирани за мојот роденден и едниот рече дек ќе се маскират во врколак, а другиов велит "јас во женскана од Evil Dead".


Најак! Еден од најаките хорор филмој!
 
V

Vollstandig

Гостин
едно прашање: Како се викаше еден филм, со кукли, што се живи, и постојано ќе убиваат луѓе, па куклата дури и дете ќе има мн интересен беше ама ич не ми текнува името. Ако го знае некој нека пиши да глеам нешто вечерва:)

Иначе да ви препорачам хорор филм:

Drackula 2000
 
T

Tetro

Гостин
едно прашање: Како се викаше еден филм, со кукли, што се живи, и постојано ќе убиваат луѓе, па куклата дури и дете ќе има мн интересен беше ама ич не ми текнува името. Ако го знае некој нека пиши да глеам нешто вечерва:)
Си ја утнал темата малку.
Child`s Play, повеќе делови се.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Паднавме на муабет со другариве ко им реков дека требит да дојдет маскирани за мојот роденден и едниот рече дек ќе се маскират во врколак, а другиов велит "јас во женскана од Evil Dead".


Најак! Еден од најаките хорор филмој!
Damn right! :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom