Хорор филмови

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Да има,

1 и уште 1. <<<< (не е баш хорор)

и овој, само да те предупредам прилично насилни се...
Фала на предлозиве. :) Ги имам сретнато порано филмовиве негде, ама сум ги заборавил. Од Ханеке е добар, ако не ти е гледан :
Funny Games (оригиналот, римејкот го неам гледано и не ни мислам :) ).

Сега налетав на оваа интересна рецензија за филмов (Funny Games) на ИМДБ, ова е само еден дел -

"First things first, Michael Haneke HATES Quentin Tarantino's films. He hates the way violence and death are shown as being 'cool' - Cool gangsters executing their enemies whilst saying cool lines (And you will know, that my name is the Lord! etc,etc)with a cool song playing in the background. This is not how violence is in the real world, violence is a horrible fact of life, not a glamourous thing for youths to copy, and I think Haneke intended Funny Games to show it how it really is."
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
http://www.tm.mk/component/content/article/41-horor/250-saw-3d-2010
Saw 3d

Додека се одвива смртоносната битка за бруталниот завет на Мозаикот (Торбин Бел), група преживеани од неговите нечовечки игри се собираат за да го подржат Боби Дејгн, друг преживеан човек чии сопствени мрачни тајни ќе создадат нов бран на стравови...
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
13 Hrs

Само шо го догледав чудово и можам да кажам дека е прилично добар. Не обожавам многу оваков тип на хорори со крвотници на сите страни (искрено овоа мене ни под хорор не ми спаѓа), ама филмов ми се свиѓаше. Британска продукција е, а искрено и одамна немам гледано некој британски филм така да имав супер продолжување од британскава филмотека :)
Инаку кој сака филмови во стилот на Wrong Turn овој мора да го изгледа.
7/10
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Постерот и младичот на него ветуваат добар филм:

 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.568
A и трејлерот ...
Имам високи очекувања од филмов, т.е., високи очекувања за жанр кој ''умира'', значи не очекувам нешто спектакуларно али очекувам нешто од кое би бил задоволен ... конечно.
Последен филм кој ете ми се допадна од овој жанр беше Карантин, го имам рецензирано на форумов алу кузнае к'ј е :), и тој и егзорцизмот на Ејмили Роуз. Kоинциденција е што и во двата филма главна улога е Џенифер Карпентер, ако не се лажам и во Декстер глуми, на Фокс Крајм ја имам начекано, незнам дал редовно е таму, ме мрзи да проверувам, нејсе, одлична е и во двата филма.

Паранормал Активити ми беше повраќаница од филм, али добрата реклама си го направи своето, ја искрено преразочаран бев ...
 
Член од
11 септември 2010
Мислења
101
Поени од реакции
9
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Се надевав дека ќе добие "R" рејтинг, меѓутоа доби "PG-13".

Не се снаоѓам баш најдобро околу линковите, али углавно од тука тоа го прочитав.

http://www.horrorbid.com/blog/blog1.php/2011/01/12/does-the-power-of-christ-or-the-ratings--1
[теорија на заговор]
Моќта на црквата сеуште не е мала. Нив им оди во полза што поголема публика да ги гледа ваквите егзорцистички филмови.
Кај деца посебно имаат поголемо влијание.
Ете на линкот пишува дека и „Егзорцизмот на Емили Роуз“ има PG-13. Се дава ли на таков филм пг13?
[/теорија на заговор]
 
Член од
11 септември 2010
Мислења
101
Поени од реакции
9
^^ Не сум размислувал за ова. Можеби си во право. Ама еве разгледав рејтинзи на imdb.com за другите егзорцистички филмови. И постарите и поновите. Углавно, повеќето имаат "R". Како и да е, ќе биде интересно да се види "младичот", хехе, повторно во хорор. Ќе почекаме и ќе видиме ;)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Лошото е да не го искасапиле филмот за да биде поприемчив за поголемиот дел од публиката. Така може само да му скратат на квалтитет. А "младичов", што би рекол Iosono..:), на постеров неверојатно потсетува на времињата кога го глумеше Ханибал.
 
T

Tetro

Гостин
[теорија на заговор]
Моќта на црквата сеуште не е мала. Нив им оди во полза што поголема публика да ги гледа ваквите егзорцистички филмови.
Кај деца посебно имаат поголемо влијание.
Ете на линкот пишува дека и „Егзорцизмот на Емили Роуз“ има PG-13. Се дава ли на таков филм пг13?
[/теорија на заговор]
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.720
Martyrs



Вреди да се погледне, можеби глупо завршува ама сепак интересна приказна...
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
Martyrs



Вреди да се погледне, можеби глупо завршува ама сепак интересна приказна...
Францускиот кај шо барат шо се случва после смртта?
Многу мноогу гнасен филм и по првите 5 минути почнав да се чувствувам депресивно...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Martyrs



Вреди да се погледне, можеби глупо завршува ама сепак интересна приказна...
Филмот е лудило, а зашто завршува лошо? мене баш добар и интересен ми се виде крајот,како и целиот филм, ултимативен тест е да се изгледа цел, има прилично експлицитни сцени и екстремно насилство, не е за секого.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.720
Францускиот кај шо барат шо се случва после смртта?
Многу мноогу гнасен филм и по првите 5 минути почнав да се чувствувам депресивно...
Да тој, вчера го гледав...многу гнасен а интересното е тоа што постои навистина теорија дека преголемата болка знае да доведе до таа состојба...

--- надополнето ---

Филмот е лудило, а зашто завршува лошо? мене баш добар и интересен ми се виде крајот,како и целиот филм, ултимативен тест е да се изгледа цел, има прилично експлицитни сцени и екстремно насилство, не е за секого.
Не е за секого. Глупо мислев затоа што едвај го чекав соопштението на крајот или очекував некоја филозофска порака нешто така слично...:)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Не сум проверил врз основа на што ги даваат тие PG оцените, ама веројатно ако нема голотија и пцуење, границата нема да е многу висока. Во секој случај се работи за типичен Exorcist филм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom