Фудбалски/трансфер дискусии

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.720
Поени од реакции
82.623
Скиреа е среќен ради Валентина ќерка му, пак ќе ја манијачи и ќе ја пцуе и ќе сонува влажни соништа после некој пораз на Јуве.
Нема да можам да ја манијачам, Алегри и наредил да го избрише Инстаграмот откако раскинала со дечкото :'(
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.759
Ме интересира @Mondonico и @Scirea што имаaт да кажaт по повод назначувањето на Алегри :ROFLMAO:
Што да кажам брат.

Оваа сезона со назначувањето на Пирло толку многу управата на Јувентус го спушти критериумот, се насанка со почетник доверувајќи му прва работа во животот како тренер на тим во транзиција, што во еден момент посакуваш само побрзо да ја исправат таа глупост, па макар го назначиле и Валтер Мацари.

Ќе ти скокнат интерашите дека сезонава кај Јуве не бил проблемот толку во Пирло колку што ние претставуваме, составот не го бивало и ќе земат да ти ги бројат фудбалерите вакви онакви и во еден момент може и да помислиш дека се во право.

Јас не тврдам дека составот е којзнае колку добар, има ограничувања, ама она што го играа сезонава дефинитивно е одраз на некадарноста на Пирло да управува и тренира ваков тим. Пребавен во одлуки за промена, ужасен тактички, чудни решенија само во неговата глава, нејасна поставеност на теренот и што ли уште не беа сам мал дел од работите кои може набрзина да ти ги кажам.

Е сега, кога сме на чисто колку многу сакав да го променат Пирло, да се префрлиме на Алегри. Дали се согласувам со одлуката да го вратат? Искрено да. Многу подобро решение од било кој друг млад и непроверен тренер или некој од типот на Инзаги, Гатузо или Фонсека. Ако бирав, би го одбрал Зидан од опциите што се споменуваа, нормално Конте ако беше во игра и толку. Сите други добри тренери се недостапни и невозможни, а кои би ги одбрал пред Алегри.

Во основа, моето мислење за него не е ни малку променето. Алегри имаше на располагање во еден момент предобар состав, не успеа да го искористи. Не ми е мака што загуби 2 финалиња, мака ми е како ги загуби (особено она со Реал бруката), мака ми е што во Серија А играше како да вози фиат, а имаше ферари, мака ми е што сето тоа му се прогледува низ прсти поради резултатите, кои ќе ги имаше било кој друг макар и просечен тренер. Воопрочем, со тоа што Сари освои Скудето, далеку после пикот на Јуве (кој беше 2014 - 2017) кажува доволно.

Алегри имаше еден огромен пад 2015та година, кога необјасниво во октомври Јуве имаше 3-4-4 (победи - нерешени - порази) скор и се наоѓаше на 10то место. Тимот со најдобар состав во првите 10 кола изгледаше како очајна збирштина на фудбалери кои првпат играат заедно. Тоа му беше веќе втората сезона, така да не беше ниту нов, ниту изненаден. После тоа нормално, заиграа како што треба (пред се' ефикасно на резултат) и очекувано ја освоија титулата. Многу луѓе таа сезона ова го претставуваат како успех, за мене беше само исполнување на очекувањата според квалитетот, а ужасниот старт, резултат на тешка неспособност.

Таа сезона беше и оној фамозен двомеч со Баерн, каде пак на некој начин неуспехот (де факто испаѓање) му се препишува како успех, демек со Баерн „едвај“ испаднал.

После тоа финалето во ЛШ наредната сезона со Реал, па 17/18та двомечот со Тотенхем каде само заради индивидуален квалитет се пласираше Јуве, па срамниот пораз од Реал 0-3 на домашен терен. Исто и овде имаше феномен, загубивме 0-3 дома, после тоа „несреќно“ испаднавме на Бернабе и уште еден неуспех (испаѓање во 1/4 финале) се претстави како успех за Алегри, сме дале 3 гола против Реал на гости, што да ти кажам. Тој феномен се повтори наредната сезона против Атлетико, само овде имавме среќа што поминавме понатаму (2-0 пораз во гости, 3-0 победа дома), за после тоа да испаднеме како од шала против Ајакс. Последната сезона, мислам дека и на управата на Јуве им стана јасно дека Алегри некако како сам да ги спушташе очекувањата и квалитетот, па правеше пресврти (некогаш недоволни, некогаш доволни) за истото да се претстави како успех.

Нејсе, со паметни потези на трансфер пазарот и задржување на Дибала очекувам борба за титула. Ако ништо друго, Алегри знае да игра максимално на резултат против помалите екипи.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.974
Поени од реакции
10.651
Не се парите од Англија, тоа Романо, а мислам уште некој го имаше пишано уште одма.




Иначе, од "наша" страна веќе со месеци знаеме дека има озбилен интерес за Лукаку. Кејн и Халанд беа другите имиња, ама за Кејн е невозможно да се преговара, а Халанд испадна штом Дортмунд се пласираше во ЛШ. Затоа уште пред некоја недела луѓе кои имаат конекции во клубот имаа информација дека Лукаку е сега главната цел ама дека се зависи од тоа дали Конте ќе останува во Интер. Ако остане, Лукаку е среќен и скоро нема шанси да сака трансфер. Но ако си оди, тогаш има реална шанса и Лукаку да одлучи да си оди. Ова исто беше потврдено пред некоја недела и од оној Кристоф новинарот од Белгија кој сметам дека е најрелевантен за нивните фудбалери, а истото го наговестува и сега. Има дури и информации дека веќе имало иницијални контакти помеѓу Челзи и луѓето на Лукаку за да се отворат разговори и да им се даде до знаење дека се сериозни.

Што ќе испадне од ова, ќе видиме. Уште мислам дека е тешко да се оствари трансферот, ама сепак има реални можности. На Челзи е сега со конкретна понуда да им пристапи на Интер, а и на Лукаку да покаже желба да си оди. Иако, штом им се потребни парите, на крај желбата на Лукаку е на последно место доколку Роман им извади пари на маса на кинезите. Не верувам да има брза разврска, само кажувам за да не ви дојде од нигде после. Мислам дека сигурно ќе има понуда.
дали тоа конечно Дрогбињо ке ти го купат?
има интересни твои постови да излезат на виделина, богами доста дробеше против него одкако потпиша за Јунајтед за сеа има да лижеш дебело таму кај пто плукаше


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.571
Поени од реакции
52.376
дали тоа конечно Дрогбињо ке ти го купат?
има интересни твои постови да излезат на виделина, богами доста дробеше против него одкако потпиша за Јунајтед за сеа има да лижеш дебело таму кај пто плукаше


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се молам конечно да дојде денот ти да поткрепиш нешто што збориш против некој.

Иначе уште имам несигурности околу него и ми е далеку од прв избор, иако Конте последнава година го направи дупло подобар играч од тоа што беше во Јунајтед. Џабе си правиш филмови.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Уште се убедени дека Пирло бил проблемот а не очајниот среден ред кој го имаат. Доколку не му донесат адекватни првотимци за во средина на Алегри прашање е дали воопшто и 4 место ќе достигнат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.974
Поени од реакции
10.651
Се молам конечно да дојде денот ти да поткрепиш нешто што збориш против некој.

Иначе уште имам несигурности околу него и ми е далеку од прв избор, иако Конте последнава година го направи дупло подобар играч од тоа што беше во Јунајтед. Џабе си правиш филмови.
ај па ти секад може да се врати Мората и онака ти беше подобар
Конте ништо не направил него лигата го направи да изгледа подобар
и сеа као некој ти вади муабети искача работава?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.476
Поени од реакции
5.481
ај па ти секад може да се врати Мората и онака ти беше подобар
Конте ништо не направил него лигата го направи да изгледа подобар
и сеа као некој ти вади муабети искача работава?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Викаш само до лигата е?
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.752
Поени од реакции
8.843
Уште се убедени дека Пирло бил проблемот а не очајниот среден ред кој го имаат. Доколку не му донесат адекватни првотимци за во средина на Алегри прашање е дали воопшто и 4 место ќе достигнат.
Едноставно конкуренцијата е мизерна..ќе нема клубови и несакајќи можат да освојат титула дури со овие играчи шо ги имаат....Интер и Милан очекувам послаби да се догодина каде составите ќе му бидат крпени со лимитирани финансии...Наполи и Аталанта се Наполи и Аталанта...неможат повеќе да одскокнат од тоа што го изиграа сега...ама ќе видиме има време
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
дали тоа конечно Дрогбињо ке ти го купат?
има интересни твои постови да излезат на виделина, богами доста дробеше против него одкако потпиша за Јунајтед за сеа има да лижеш дебело таму кај пто плукаше


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас мислам Мората да го вратат. Нели тогаш подобар беше од Лукаку?!
Сега ќе биди уште подобар, ќе си има другарче, ќе си се мотивираат еден со друг кој ќе биди подобар во офсајди и годење навивачи во трибините.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.571
Поени од реакции
52.376
Фино се најдовте другарчиња што си измислуваат :X3:
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
Фино се најдовте другарчиња што си измислуваат :X3:
Секако, сите измислуваат. Значи немој да се правиш на удрен. Голем дел на форумот знаат како им ги потекуваше машките полови жлезди на сите со тоа како управата на Челзи повлекува најдобри потези, секој трансфер е вау, како Челзи има најголеми таленти и тн.
До душа во последните година и нешто имаш намалено малце откако и лани и годинава прднавте во топла вода.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Интер и Милан очекувам послаби да се догодина каде составите ќе му бидат крпени со лимитирани финансии.
Демек минатото лето имаа неограничен буџет. Кај нас секако е лимитиран и доста скратија и на плати.

Засега нема најави за продавање важни играчи од кои може да заработат и да го ослабнат тимот.
Приоритет е да се откупат оние на позјамица и да се донесе замена за Хакан, напаѓач и крило.

Очекувам да одат на слободни играчи и нешто ситно како Жиру, Хисај, Иличич, некој отпадок од Реал или Челзи на позјамица.
Ако имаат шанса нема да пропуштат и некој поскап трансфер со услови кои им одговараат.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.260
Поени од реакции
7.263
Но сепак не се бунат. Не ми текнува некој од клубовиве јавно да се побунил за тоа. Не човек, клубот. Единствено Челзи кога имаа стејтмент за нивната казна, директно ги спомнаа Сити и тоа како односот кон нив од страна на УЕФА бил поразличен при решавање на случајот. Јас искрено не верувам да има некој голем клуб кој нема направено нешто нелегално и нема перено пари.

На крај сите само ќе пробуваат да го достигнат нивното ниво и да најдат алтернативни начини со кои ќе дојдат до повисоки финансии.

А мене лично глупо ми е тоа што мора преку спонзори и демек на "легален" начин да внесува пари во клубот. Негов е, ако има пари и сака да вложува, нека си вложува. Ја разбирам потребата од регулирање, ама може еве да има горна граница, ниеден клуб да не може на пример повеќе од 150 милиони во еден трансфер период да потроши. А дали тие пари директно дошле од газдата или од "легитимни" спонзори, не треба на никој да му е гајле. ФФП беше глупост која само им наштети на малите клубови кои едвај преживуваат, ништо друго.
Изгледа ја погоди поентата, ќе да прават малверзации клубовите поготово со агентите. Нејмар во Барса беше максимално криминален трансфер, Погба во Јунајтед исто имаше некои потенцијални криминални моменти околу исплаќањето на Раиола (ама успешно го затишија во новини). За други случаи не ми текнува, ама ќе да е тоа проблемот.
Автоматски споено мислење:

Се молам конечно да дојде денот ти да поткрепиш нешто што збориш против некој.

Иначе уште имам несигурности околу него и ми е далеку од прв избор, иако Конте последнава година го направи дупло подобар играч од тоа што беше во Јунајтед. Џабе си правиш филмови.
Ништо поразличен не е Лукаку, само нема константен медиумски притисок + има мажоретска поддршка од Конте (не е потсмевање ова). Во Јунајтед беше солиден, освен еден краток период (пред да го избркаат Мурињо) му се закачија новинарите и го уништија психички, мада лесен плен беше тогаш. Ни Оле немаше ништо против него, сакаше да остане.
Си кажа Мартинез јавно, Лукаку е едно големо бебе - мораш константно да го тешиш. За прикаски од Јунајтед да не зборам, не му годи притисок воопшто.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Едноставно конкуренцијата е мизерна..ќе нема клубови и несакајќи можат да освојат титула дури со овие играчи шо ги имаат....Интер и Милан очекувам послаби да се догодина каде составите ќе му бидат крпени со лимитирани финансии...Наполи и Аталанта се Наполи и Аталанта...неможат повеќе да одскокнат од тоа што го изиграа сега...ама ќе видиме има време
Вака по што заклучи дека еве на пример Милан ќе биде послаб? Кај прочита Милан да има проблем со финансии?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom