Фудбалски/трансфер дискусии

Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.417
Ама сега почна да мешаш. Никој од нас не кажа дека Мегваер е промашена инвестиција или дека не ја засилил одбраната на Јунајтед.
Ниту па некој кажа дека одбраната на Јувентус не беше подобра од времето на Киелини и Бонучи.
Муабетот е дека кога некој од поголемите тимови би ги инвестирал парите во избор на централен дефанзивец помеѓу Мегваер и Де Лихт, апсолутно секој тим би го одбрал Де Лихт зашто реално ем е подобар, ем има огромен потенцијал да се развие во уште подобар.
Верувај, никој не збори од инат, 10 различни луѓе фанови на различни тимови истото го велиме, дека Де Лихт е објективно подобар од Мегваер.
По кој критериум на објективност? Затоа што ти сметаш дека така е објективно?
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.157
Поени од реакции
81.212
Па дури и за репрезентација кога игра секоја топка од прекин оди кон неговата глава.
Тоа не зошто центрираат за него, туку затоа зошто има тиква глава па и да сакаат да погодат некој друг играч, не е возможно.

hh ;)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
1.419
Поени од реакции
1.796
Шкриниар па има катастрофа сезона сега, не вреди ни 50 ако гледаме така.

Башка, ајде да ја продискутираме и оваа страна - што ако го купеа Шкриниар ете и не се привикнеше на лигата? Мислам дека и тешко дека Интер за 80 ќе го дадеа Шкриниар кога потпиша нов договор.

Вака имаш играч кој ја знае лигата и кој не една, туку три супер сезони имаше, една со Хал, две со Лестер а и одлично СП со Англија. Плус како што веќе ти пишав, со Мегваер ако ништо друго Јунајтед повторно е закана од корнери и има играч кој сместа чисти нафрлени во шеснаесетник, да не зборам дека има и страшен удел во офанзивата.

Може имало подобри опции ама дефинитивно тие опции не се Кулибали и Умтити.
Јас само за цената зборам, добар си е мегваер.
Да не почнеме да отварање сеа дискусија што штопери има низ светов, никој освен владимир не вика дека е најдобар, ниту пак некој вика дека е лош, само просек е, си врши работа солидно, само е преплатен. Баш со муабетов ми текнува на мемето демек у канцеларија на лестер си викаат „Абе ние на заебанција им кажавме 80 милиони и овие го платија“... Како и да е, добар играч. Има време може ќе не демантира со игра на терен следната сезона... Сепак, теренот е местото каде што се докажува играч :)
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.417
никој освен владимир не вика дека е најдобар,
Ајде најди еден пост каде што велам дека е најдобар. Ако најдеш, јас ќе одам во ќош, ќе се покријам со ушите и ќе повторам 200 пати, грешио сам, говна сам јео. Ако не најдеш, ти тоа ќе го направиш.

Бива?
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.161
Поени од реакции
12.501
Sancho kako mlad talent pojde vo Dortmund za da se razvie. Vo City ne gledase perspektiva. Vo toj moment iako vazese za talent nikoj ni vo son ne veruval kako moze da napredne. I vo Dortmund ima seriozna konkurencija i ne mu bese nisto garantirano taka da na pocetok i ne igrase mnogu. Dur kon krajot na prvata sezona imase po nekoj nastap. Lani eksplodira a godinava uste podobar stana. Mu se dade sansa i ja iskoristi.

E sega pak ke recam Dortmund nisto nw gubi. Go zedoa za 7m Eur, igrase tri godini tuka valjda i ne za pregolema plata i vo 2 sezoni bese klucen igrac i pridonese da stanat vtori i da se plasiraat vo LS. Dali uste edna godina ke igra tuka i ke pridonese za uspesna sezona ili sega ke si odi - Dortmund vo sekoja situacija ke bide vo ogromen plus. Taka da jasno kaza upravata na Dortmund i nema pricina da svitkaat kicma sega oti ako popustat sega i vo idnina ke baraat pak. A mislam so Dembele, Pulisic i Obq pokazaa deka nema popusti. Realno Manchester treba da e sreken sto se pruzi prilika da go zemat ne znam dali ke dobijat vtora sansa.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.735
Поени од реакции
14.361
По кој критериум на објективност? Затоа што ти сметаш дека така е објективно?
Ако моето мислење како неутрален фан е необјективно, твоето е како фан на Јунајтед? Океј.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
6.946
Па не се ни очекува од Мегавер да напредува, си ја брка работата за која е земен. Јас ги имам изгледано сите натпревари на Манчестер во последните три години кои биле на ТВ. На стрим не гледам, мачно ми е. Одбрааната на Манчестер пред и после доаѓањето на Мегваер и небо и земја. Ама ако ви се тера инает по некои безвезни критериуми, нема проблем. Инаку, најдете еден искрен навивач на Јувентус, па нека ви каже дали ја претпочита оваа одбрана на Јуве, со Де Лигхт, или онаа со Кјелини и Бонучи.

Мегваер е машина, ги игра СИТЕ натпревари во сезоната на Јунајтед, од европски купови до карабао купот, огромно присуство е во одбраната на Јунајтед. Со него Манчестер ја има четвртата одбарана во лигата. Не бил брз, па не е земен да се трка на 100 и 200 метри.
Taa so bonuci i kielini normalno ali pred 5-6 god koga imaa po 27-8 god, sega kielini e pred penzija a bonuci ne e istiot od togas.. a momentalno najuskreno licno jas sakam da vidam kako ke funkcioniraat De ligt i Demiral, steta turkov se povredi ali natedna sezona sigurno ke bidat prvotimci i spored mene se novite kielini i bonuci vo juve ( normalno pred 5-6 god)
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
310
Поени од реакции
374
Ако најдобрите дефанзивци ги сместиме во tier 5, Мегваер е tier 4. Не верувам дека некој рекол дека е во најдобрите незнам зошто се форсираат такви муабети. Од друга страна неколку души што напнуваат дека е просек а во тим имаат кловнови како претходниците на Мегваер и бетер нека им пратат допис на Роџерс, на Оле, на Саутгејт дека типов не го бива. Де Лихт во Ајакс избрилира, во Јуве разочара. Генерално гледано (не само како изиграл сезона во Ајакс) се стреми на кај tier 4. Но никогаш ни тој нема да достигне 5ка. Мое мислење. Да, овде сите постираат мислења освен донев,стефан и нив слични кои постираат тврдења. Непоткрепени најчесто.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
13.042
Поени од реакции
32.951
Јунајтед во овој маркет се коцкаше ептен со Мегваер, сега за сега им се исплати, донесе киклопот некаква стабилност во таа климава одбрана која беше решетана со години ама Де Лигт би бил одбран од 9/10 екипи доколку се бира помеѓу нив.

Помлад, поспретен, подобар со топка, иднината е пред него посекако.

Е сеа не значи дека Јунајтед напраиле грешка избор, нив можеби и попаметно им беше да се коцкаат со Мегваер, ја знае ПЛ, репрезентативец додека кај Де Лигт се знаеше дека ќе треба одреден период на адаптација и ризикот е далеку поголем, затоа и Јуве се коцкаа со него, имаат веќе искусна одбрана они, полесно е играч да се пронајде таму него во Јунајтед.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
1.419
Поени од реакции
1.796
Ете можност Интер да го донесат.. ова без зезанции го зборам
Не сум баш за Меси во 2022/23 да доаѓа во Интер... Јас лично барем. Одличен играч е, светска класа, нема збор тука. Јас лично мислам дека Интер не би бил негов избор а и не знам на Интер колку меси би му бил приоритет. Со оглед на тоа сеа како стојат работите. Сепак треба да се види и Меси каква сезона ќе покаже. Плата огромна има исто така. Многу фактори се тука. Меси повеќе ќе го бркаат (доколку стварно одлучи да си иде) клубови којшто со тој трансфер ќе целат на маркетинг и продадени дресови. Како Јуве што напраи со Роналдо. Парите од дресови си ги вратија одма. Одличен маркетинг потег. (не не викам дека Роналдо е лош играч и не мислев нишо негативно со тоа шо го пишав за него)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
6.946
Не сум баш за Меси во 2022/23 да доаѓа во Интер... Јас лично барем. Одличен играч е, светска класа, нема збор тука. Јас лично мислам дека Интер не би бил негов избор а и не знам на Интер колку меси би му бил приоритет. Со оглед на тоа сеа како стојат работите. Сепак треба да се види и Меси каква сезона ќе покаже. Плата огромна има исто така. Многу фактори се тука. Меси повеќе ќе го бркаат (доколку стварно одлучи да си иде) клубови којшто со тој трансфер ќе целат на маркетинг и продадени дресови. Како Јуве што напраи со Роналдо. Парите од дресови си ги вратија одма. Одличен маркетинг потег. (не не викам дека Роналдо е лош играч и не мислев нишо негативно со тоа шо го пишав за него)
Во каква и да е форма Меси, со 14 раце би го потпишал баш ради тој маркетинг фактор.. Треба само будала од управа си да ги одбиеш Роналдо или Меси.. Ќе видиш дека Окото све ќе направи да го донесе, не е будала поклон на тацна да го игнорира..
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
30.099
Поени од реакции
35.935
Де Лихт колку што памтам направи 18 пенали и си шибна 2-3 автогола сезонава.


Уствари, технички не направи 18 пенали, пошто пола не беа судени... дека нели за Јувентус игра. :D
 
На врв Bottom