Фриленсер (Freelancer)

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Малкуми е чудно никој не го претставил до сега моментално најдобриот сајт во светот за фриленсер работа 99Design.com Не се мачето со страни како freelancer.com и Donanza.com затоа што таму од Индијците и пакистанците нема никогаш да добиете работа.Предноста на 99design e што само треба да се регистрирате и пота можете слободно да учествувате на кој било од 1000 активни огласи поделени во 12 категории.Тука секој може да понуди свој дизајн затоа што огласите се од отворен тип а не како на донанца.ком каде што се бира 1 дизајнер за најниска цена.Има за секого по нешто моментално има 714 активни огласи за изработка на логоа,133 за изработка на веб страни итн.На оваа страна сум активен веќе 1 година и сум презадоволен од условите што се нудат.До сега сум сретнал само 1-2 македонци и не знам зошто ги нема многу повеќе,можеби овој пост ќе придонесе да се намножиме :)).За се што не ви е јасно за оваа страница слободно можете да ме прашате и ќе ви објаснам.
Имаш морони од клиенти кои бираат моронски дизајни, и замисли само си потрошил 5,6 саати од твојот живот си ја внел сета креативност и ентузијазм за само 0 долари.
На крај ќе ти рече нешто во стил, боите не ми се свиѓаат си можел повеќе да користиш градиенти.
Боље роб да бидеш отколку да се надеваш на 99designs.com барем однапред ќе знаеш која ти е дневницата.

За дизајнер новајлија кој сака да се проба колку го бива нека изигра максимум 10 контести(надавања) зошто понатаму нема поента.

Самиот концепт на сајтот е убер моронски, тоа ти е исто ко јас да речам ај вие 20 души правете торта па откако ќе ја направите јас ќе пробам од секоја од нив(читај:20 торти) и ќе ја купам таа што ми се свига, а вие останатите можете слободно да пушите.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Имаш морони од клиенти кој го бираат моронски дизајни, и замисли само си потрошил 5,6 саати од твојот живот си ја внел креативноста и ентузијазмот за само 0 долари.
На крај ќе ти рече нешто во стил, боите не ми се свињаат.
Боље роб да бидеш отколку да се надеваш на 99designs.com барем однапред ќе знаеш која ти е дневницата.

За дизајнер ноавјлија кој сака да се проба колку го бива нека изигра максимум 10 контести(надавања) зошто понатаму нема поента.
па 200 долари за 5-6 саата работа мислам дека е фер цена :D (и да не добиеш)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
па 200 долари за 5-6 саата работа мислам дека е фер цена :D (и да не добиеш)
Не е фер.
Не си фрилансер за да знаеш како стојат работите.
Јас се случува да работам 20 саати за $100 долари ако искрсне некој екстра глуп проблем, а некогаш 1/2 саат за $50.
У основа колку си подобар толку повеќе се цениш и на крај памет не ти текнува да се бламираш на такви сајтови.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
па 200 долари за 5-6 саата работа мислам дека е фер цена :D (и да не добиеш)
Имаш у план дека од 100 проекти едвај на 1 ќе бидеш прифатен така ? Епа у превод да речеме дека еден проект ќе ти зима 5 саати (што е многу малку време) 100 по 5 ти е 500 у превод 20 дена за 200 долари ако добиеш. Фриленсер месечно му требаат сигурно барем 1000 долари ама буквална смисла Фриленсер кој е посветен само на оваа работа.... А и зошто би работел на такви страни, коа можам тоа време потрошено за прокетот да се потрудам да си најдам сериозен клиент ? :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Имаш у план дека од 100 проекти едвај на 1 ќе бидеш прифатен така ? Епа у превод да речеме дека еден проект ќе ти зима 5 саати (што е многу малку време) 100 по 5 ти е 500 у превод 20 дена за 200 долари ако добиеш. Фриленсер месечно му требаат сигурно барем 1000 долари ама буквална смисла Фриленсер кој е посветен само на оваа работа.... А и зошто би работел на такви страни, коа можам тоа време потрошено за прокетот да се потрудам да си најдам сериозен клиент ? :)
Кај ќе најдеш сериозен клиент? Отвараш жути страници за клиенти и бараш? Дали ја сум ќор и многу работни места има за дизајнери или не знам.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Секој Фриленсер има барем по 1 или 2 редовни клиенти, ако ништо друго ќе им понудам на нив некаков ре-дизајн или нешто ново, или пак ќе побараш од редовните клиенти препорака и 70% од 10 препораки една сигурно ќе добиеш и ќе најдеш работа... Ако едноставно нема работа сигурно не планирам да го трошам времето непотребно на работи каде што знам дека шансите се минимални, подобро на клиентот би му изработил нешто за без пари колку да го импресионирам и задржам и за понатака... Има милион други работи што би ги правел одколку да учествувам на вакви работи, убаво The Chosen One си кажа, ова е добро за почетници да стекнат колку толку некое искуство.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Кај ќе најдеш сериозен клиент? Отвараш жути страници за клиенти и бараш? Дали ја сум ќор и многу работни места има за дизајнери или не знам.
Чекај не те разбирам, сакаш да кажеш дека 99дизајн се исплати?
Значи имам акаунт таму ама воопшто немам аплицирано на ни еден натпревар... Гледам на тие што се гарантирани исплати има по 800 логоа.... 800 бе ееееј која е веројатноста баш тебе да те изберат?
Сум видел многу грди логоа избрани, а сум видел и многу добри и у секој случај не ти се исплати за трудот и не треба да се потпреш на тоа како начин на заработка... тоа е само лична сатисфакција ако сакаш да утепаш 4-5 саати да му пратиш 4-5 верзии од едно лого и да видиш што ќе напраиш со награда можност за добивка :)

За стални клиенти ќе си најдеш... јас имам неколку, најубаво да се поврзеш со некој американец кој бара аутсорсинг а има веб дизајн/девелопмент агенција и ете ти работа...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Чекај не те разбирам, сакаш да кажеш дека 99дизајн се исплати?
Значи имам акаунт таму ама воопшто немам аплицирано на ни еден натпревар... Гледам на тие што се гарантирани исплати има по 800 логоа.... 800 бе ееееј која е веројатноста баш тебе да те изберат?
Сум видел многу грди логоа избрани, а сум видел и многу добри и у секој случај не ти се исплати за трудот и не треба да се потпреш на тоа како начин на заработка... тоа е само лична сатисфакција ако сакаш да утепаш 4-5 саати да му пратиш 4-5 верзии од едно лого и да видиш што ќе напраиш со награда можност за добивка :)

За стални клиенти ќе си најдеш... јас имам неколку, најубаво да се поврзеш со некој американец кој бара аутсорсинг а има веб дизајн/девелопмент агенција и ете ти работа...

23 апликации, 400 долари guaranteed, уше 2 дена за аплицирање
your argument is invalid
има многу вакви, при 760 барања за логоа, 10% да се гаратирани тоа се 76, 10 да имаат мал број на апликанти = semi win?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Ондак зошто Фриленсерите еве за пример Дани Јанев, Даниел Брзанов, Никола Војновски(ExtremeBt), Горан Митев, и останатите не се занимаваат со вакви сајтови? Едноставно не вреди ова за почетници е добро. 400 долари за 10 саати работа и повеќе, а шансите да ме одберат зависат од тоа колку апликанти има и пак се минимални...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ондак зошто Фриленсерите еве за пример Дани Јанев, Даниел Брзанов, Никола Војновски(ExtremeBt), Горан Митев, и останатите не се занимаваат со вакви сајтови? Едноставно не вреди ова за почетници е добро. 400 долари за 10 саати работа и повеќе, а шансите да ме одберат зависат од тоа колку апликанти има и пак се минимални...
Ја пак ќе речам. Изглеа пари и работа на дрво растат па ја не сум погледнал нагоре.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Ја пак ќе речам. Изглеа пари и работа на дрво растат па ја не сум погледнал нагоре.
Не не растат, ама не сваќаш што се обидувам да ти кажам ај вака ќе идеме...
Почетник фриленсер = На почеток помала заработувачка и помалце клиенти.
Искусен фриленсер = Поголема заработувачка и со повеќе клиенти.
После секој проект ОБАВЕЗНО барај клиентот да те препорача, со тоа многу добиваш на 5 да те препорача големи се шансите 1 да те прифати...
А, стварно ако се нема работа за фриленсерот, изработи нешто за веќе редовен клиент и верувај со тоа ќе стекне голема почит и доверба кон тебе и ќе те награди и секако ќе ти остане верен...
Доаѓаме до заклучок ако веќе си искусен си работно искуство не ти треба сајтов, а ако си почетник и очајно бараш работа да добри се ваквите сајтови, се надевам свати сеа. :)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460

23 апликации, 400 долари guaranteed, уше 2 дена за аплицирање
your argument is invalid
има многу вакви, при 760 барања за логоа, 10% да се гаратирани тоа се 76, 10 да имаат мал број на апликанти = semi win?


Можеме вака да вртиме у круг.
Факт е дека не се исплати.
Има уште два дена еве плукни ме ако не се накачи бројот над 100 апликации... Колкави се шансите баш твојата да биде избрана? процентуално ќе му дојде околу 1%
Еве да речеме нека биде избрана, уште на колку други ќе имаш аплицирано и колку време ќе имаш потрошено за да победиш на еден натпревар?

Ако мислиш дека можеш тогаш слободно терај и дај боже на пример да победиш на 1 у 5 ама шансите се тешки ќе видиш и сам...

Послушај ми го советот пробај се на фриленс сајтови барем знаеш дека ќе бидеш платен колку што си работел...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615


Можеме вака да вртиме у круг.
Факт е дека не се исплати.
Има уште два дена еве плукни ме ако не се накачи бројот над 100 апликации... Колкави се шансите баш твојата да биде избрана? процентуално ќе му дојде околу 1%
Еве да речеме нека биде избрана, уште на колку други ќе имаш аплицирано и колку време ќе имаш потрошено за да победиш на еден натпревар?

Ако мислиш дека можеш тогаш слободно терај и дај боже на пример да победиш на 1 у 5 ама шансите се тешки ќе видиш и сам...

Послушај ми го советот пробај се на фриленс сајтови барем знаеш дека ќе бидеш платен колку што си работел...
Дај кажи кои се тие фриленс сајтови, баш ме интересира :)
Башка не знам дали си видел али многу често, еден човек има по 10тина аплицирања на еден риквест, мали измени/разлики во дизјанот = повеќе шанси да те одберат.Него друго нешо шо ме интересира, зар 1073 глупи луѓе има на една апликација за 574 долари?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Дај кажи кои се тие фриленс сајтови, баш ме интересира :)
Башка не знам дали си видел али многу често, еден човек има по 10тина аплицирања на еден риквест, мали измени/разлики во дизјанот = повеќе шанси да те одберат.Него друго нешо шо ме интересира, зар 1073 глупи луѓе има на една апликација за 574 долари?
Да у моментов се 1077 и расте бројот... види сортирај ги има околу 800 на еден што не е гарантирана исплата... Убаво ако фатиш некој кај што ќе има под 100 ама и тогаш знак на прашање е кога/дали ќе победиш...

Имаш еден куп фриленсерски сајтови, претпоставувам не знаеш само дизајн туку и програмирање така да аплицирај на све... фриленсер.ком, елансе.ком, одеск.ком, сцриптленс.ком, гуру.ком, имаш милион изгуглај и зачлени се у сите ваљда ќе фатиш нешто ама тешко ќе ти биде на старт у секој случај :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom