Фриленсер (Freelancer)

Г

Грејвдигер

Гостин
После долг пост конечно се најде добар чоек да ме прифати за работа :) Се работи за Data Entry, барање и внесување на слика и информации на сајт за продавање/изнајмување на апартмани. :pipi:
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
Честитки :)

Јас се регистрирав на freelancer.com, odesk.com и guru.com

На freelancer аплицирав на 20-тина проекти, од кои ниеден не добив :( А на другите немам аплицирано.

Сега ќе почнам од ново... Ќе се надограм прво нешто, после ќе аплицирам на помалку, али добри проекти :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Да ја збогатиме малку листата на фриленс сајтови со неколку „job search“ сајтови.

Smashing Jobs - Дел од мрежата на Smashing магазинот. Одлично место да најдете некој проект за работа или пак вработување во некоја странска фирма.

Elance - еден од попознатите сајтови за фрилансери, место на кое треба да бидете добро спремени за секоја работа, има доста понуди за работење на некој проект од појаки компании.

Jobs for Bloggers - Повеќе се работи за фриленс пишувачи, но може да наидете и на оглас од областа на графичкиот дизајн и веб развој.

WPHired - Исклучиво за WordPress девелопери.

И македонскиот ИТ Кариера на кој можете да најдете работи во фирми во нашата држава. Прилично нов сервис и нема многу огласи.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
ова на oDesk.com лошо е што има исплата преку пејпал а не moneybookers...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Овие денови на Facebook гледам ми се врти реклама на Donanza.com. Интересен сајт кој работи како агрегатор на огласи за работа и си избирате 5 вештини по кои сакате да добивате информации на фидот.
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Потребна ми е помош околу ова, ако знае некој да ми објасни што точно се бара?

* 30 newsgroup posts
* 30 Yahoo answers posts
* Top 20 guitar directory submissions
* Top 20 directory submissions (general directories)

ми треба точно објаснување за newsgroup, guitar и directory submissions.
што е можно поскоро!
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Потребна ми е помош околу ова, ако знае некој да ми објасни што точно се бара?

* 30 newsgroup posts
* 30 Yahoo answers posts
* Top 20 guitar directory submissions
* Top 20 directory submissions (general directories)

ми треба точно објаснување за newsgroup, guitar и directory submissions.
што е можно поскоро!
· Newsgroup ти се нешто слично како и директориумите, „public board“ на кој секој може да испрати и чита пораки, ги има за секакви категории и се објавуваат веб-сајтови, огласи, може да прашаш ако ти треба некој совет... буквално за сe' што те интересира.
· Yahoo Answers.
· Веб директориуми на кои се објавуваат веб-сајтови. Конкретно за оваа точка ти треба директориум за гитари.
· Исто како претходното, само што овде треба да го додадеш сајтот на некој општи директориуми.

Еве еден сајт кој може да ти помогне околу пронаоѓањето на такви директориуми: http://www.web-directories.ws/.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: NYC
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
За да не отварам нова тема ќе прашам тука па дајте некој совети.

Значи сакам да направам сајт нешто слично како ова. Па што мислите дали би имало заинтересираност или воопшто да не се мачам, и да секако на Македонски ќе си е сајтот. Значи за фриленсери кои бараат работа.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
За да не отварам нова тема ќе прашам тука па дајте некој совети.

Значи сакам да направам сајт нешто слично како ова. Па што мислите дали би имало заинтересираност или воопшто да не се мачам, и да секако на Македонски ќе си е сајтот. Значи за фриленсери кои бараат работа.
Подобро би било да се отвори еден обичен Job Board, нешто како IT.com.mk Кариера. Полесно би било на фирмите или некој што има потреба од дизајнер да објави оглас, отколку да користиш толку голема платформа со еден куп работи. Може на такво нешто да се префрлиш кога ќе се зголеми бројот на огласувачи и фриленсери, а моментално не има многу малку.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Подобро би било да се отвори еден обичен Job Board, нешто како IT.com.mk Кариера. Полесно би било на фирмите или некој што има потреба од дизајнер да објави оглас, отколку да користиш толку голема платформа со еден куп работи. Може на такво нешто да се префрлиш кога ќе се зголеми бројот на огласувачи и фриленсери, а моментално не има многу малку.
Епа да во право си, но нема да има некоја голема разлика јас како што замислив беше само доколку си дизајнер да се регистрираш и преку тоа да аплицираш за работа, а за другите што бараат работа само да внесат информации, цени, време на изработка и слично. Али ете како што кажа гледам според дезен и лист едвај преку 20 фриленсери нека има уште 500 што е SF пак е малку и тоа ми е проблем.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
691
Поени од реакции
3
Откако ги прочитав сите постови од темава која btw е интересна за дискусија бидејќи нe наидов на ваква информација би сакал да прашам дали некој ги знае сите давачки што треба да се платат во делот даноци кон државата кога работиш како freelancer.
А да инаку најнормално дека не е така едноставно да направиш нешто во животот, така да прво добро треба да се испотиш па онда иде она доброто така тое е сегде па и тука би ми било чудно некој да мисли дека одма ќе му тргне.
Работа луѓе само работа и трпение и се ќе си дојде на свое место :)))
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Малкуми е чудно никој не го претставил до сега моментално најдобриот сајт во светот за фриленсер работа 99Design.com Не се мачето со страни како freelancer.com и Donanza.com затоа што таму од Индијците и пакистанците нема никогаш да добиете работа.Предноста на 99design e што само треба да се регистрирате и пота можете слободно да учествувате на кој било од 1000 активни огласи поделени во 12 категории.Тука секој може да понуди свој дизајн затоа што огласите се од отворен тип а не како на донанца.ком каде што се бира 1 дизајнер за најниска цена.Има за секого по нешто моментално има 714 активни огласи за изработка на логоа,133 за изработка на веб страни итн.На оваа страна сум активен веќе 1 година и сум презадоволен од условите што се нудат.До сега сум сретнал само 1-2 македонци и не знам зошто ги нема многу повеќе,можеби овој пост ќе придонесе да се намножиме :)).За се што не ви е јасно за оваа страница слободно можете да ме прашате и ќе ви објаснам.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Малкуми е чудно никој не го претставил до сега моментално најдобриот сајт во светот за фриленсер работа 99Design.com Не се мачето со страни како freelancer.com и Donanza.com затоа што таму од Индијците и пакистанците нема никогаш да добиете работа.Предноста на 99design e што само треба да се регистрирате и пота можете слободно да учествувате на кој било од 1000 активни огласи поделени во 12 категории.Тука секој може да понуди свој дизајн затоа што огласите се од отворен тип а не како на донанца.ком каде што се бира 1 дизајнер за најниска цена.Има за секого по нешто моментално има 714 активни огласи за изработка на логоа,133 за изработка на веб страни итн.На оваа страна сум активен веќе 1 година и сум презадоволен од условите што се нудат.До сега сум сретнал само 1-2 македонци и не знам зошто ги нема многу повеќе,можеби овој пост ќе придонесе да се намножиме :)).За се што не ви е јасно за оваа страница слободно можете да ме прашате и ќе ви објаснам.
на 99дизајн е претешко да победиш на проект пошто на сите имаш преку 100 "апликанти"
Еве ти како една година таму, кажи на колку огласи си учествувал и на колку си победил?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Малкуми е чудно никој не го претставил до сега моментално најдобриот сајт во светот за фриленсер работа 99Design.com Не се мачето со страни како freelancer.com и Donanza.com затоа што таму од Индијците и пакистанците нема никогаш да добиете работа.Предноста на 99design e што само треба да се регистрирате и пота можете слободно да учествувате на кој било од 1000 активни огласи поделени во 12 категории.Тука секој може да понуди свој дизајн затоа што огласите се од отворен тип а не како на донанца.ком каде што се бира 1 дизајнер за најниска цена.Има за секого по нешто моментално има 714 активни огласи за изработка на логоа,133 за изработка на веб страни итн.На оваа страна сум активен веќе 1 година и сум презадоволен од условите што се нудат.До сега сум сретнал само 1-2 македонци и не знам зошто ги нема многу повеќе,можеби овој пост ќе придонесе да се намножиме :)).За се што не ви е јасно за оваа страница слободно можете да ме прашате и ќе ви објаснам.
на 99дизајн е претешко да победиш на проект пошто на сите имаш преку 100 "апликанти"
Еве ти како една година таму, кажи на колку огласи си учествувал и на колку си победил?
дај бе одговорете на ова и мене ме интересира? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom