Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.437
Поени од реакции
4.848
Let3, Читај воведна реченица „indie filmmaking“ ;)

Форца Милан, јас и Лет т’нко дека ќе ти помогнеме за видео, бидејќи и двајцата работиме само фото, ама имаш во подфорумов Фотографија и Видео имаш секција Видео и продукција, клик таму, и со среќа ;)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
13
Поени од реакции
4
Caкаш студио да отвораш?
за почеток ти е доста апарат и објектив, па после ќе видиш и самиот шо ти треба, зависи каква фотографија ќе те привлече дали ќе сакаш да сликаш природа или улична или портрети.....
abe so tek na vreme zdravje boze ako se uspee studio da se otvori super, fotografijata mi e super nemam nisto protiv ali poveke sum jas za video za filmovi da snimis ali niskobudzetni pa zatoa prasuvav jas za pocetok sto e potrebno odnosno primarno, ne sum na dramski otidov na praven i sea nema nazad jbg koga bi go vrakal vremeto bi otisol na dramski, ali sakam da probam sam, iako kaj nas slabo za filmovi se prosperira poveke fotografijata e isplatliva[DOUBLEPOST=1422104653][/DOUBLEPOST]
Let3, Читај воведна реченица „indie filmmaking“ ;)

Форца Милан, јас и Лет т’нко дека ќе ти помогнеме за видео, бидејќи и двајцата работиме само фото, ама имаш во подфорумов Фотографија и Видео имаш секција Видео и продукција, клик таму, и со среќа ;)
ok e fala jas postirav veke pak na temava, a ne vidov deka si odgovoril sorry ;)
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.331
Поени од реакции
1.886
Здраво на сите, да прашам тука пошто не се разбирам во оваа технологија, знам само дека имале век на сликање на леќите или такво нешто :)

Сакам да купам за поклон ми е така подобар апарат но буџетот ми е ограничен на некои 200 евра максимум. Е сега што би вие препорачале да одам на старо од проверено (доколку се најде) или некое идеално за тие пари.

Употребата е личен кеф, сликање природа и слично.

Фала однапред.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Здраво на сите, да прашам тука пошто не се разбирам во оваа технологија, знам само дека имале век на сликање на леќите или такво нешто :)

Сакам да купам за поклон ми е така подобар апарат но буџетот ми е ограничен на некои 200 евра максимум. Е сега што би вие препорачале да одам на старо од проверено (доколку се најде) или некое идеално за тие пари.

Употребата е личен кеф, сликање природа и слично.

Фала однапред.
поклон на старо - не знам како би одело и колку би било ризично а за 200 евра може да се најде добар нов апарат, но не ДСЛР (оние “професионалните“) но за фотографирање од ќеиф одлично би било вакво нешто

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=710&directoryid=+154&ctrl=productdetails
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.331
Поени од реакции
1.886
поклон на старо - не знам како би одело и колку би било ризично а за 200 евра може да се најде добар нов апарат, но не ДСЛР (оние “професионалните“) но за фотографирање од ќеиф одлично би било вакво нешто

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=710&directoryid= 154&ctrl=productdetails
Што мислење можеш да дадеш за овој модел ?
Nikon COOLPIX L830
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Што мислење можеш да дадеш за овој модел ?
Nikon COOLPIX L830
доста послаб од канонот нарочно во квалитет на фотографијата
Не е се до изгледот на апаратот
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
235
Потреба од нискобуџетен идиот со солидно видео.За експериментирање под вода со заштитна маска.Некој што има користено и може да каже дека вади профи видео во многу "темни" услови:). Благодарам :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.137
Поени од реакции
11.413
Зависи кои ти се приоритетите. Ако има топ леќа и е лесен за адаптација на други леќи, зимај.
Според мене најбитна ствар у апарат е лесна достапност на replaceable parts као леќи, блицови, и пред се` батерии. Технички уште сум лаик и не знам што како се движи животниот век на шкрапало, батерија, леќа, тука нека ти кажат поискусниве.
Ако апаратот има топ features а деловите нигдне ни за лек да не ги најдеш, ми нема смисла тогаш.
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
189
Поени од реакции
688
Зависи кои ти се приоритетите. Ако има топ леќа и е лесен за адаптација на други леќи, зимај.
Според мене најбитна ствар у апарат е лесна достапност на replaceable parts као леќи, блицови, и пред се` батерии. Технички уште сум лаик и не знам што како се движи животниот век на шкрапало, батерија, леќа, тука нека ти кажат поискусниве.
Ако апаратот има топ features а деловите нигдне ни за лек да не ги најдеш, ми нема смисла тогаш.
Јас пак сум тотален лаик. Немам користено DSLR до сега така да сето ова е ново за мене. Цената ми се виде прифатлива и затоа прашав. Искрено врска немам ни достапност на леќи, ни квалитет на Sony за дигитални апарати ниту ништо. Правев муабет со еден пријател-фотограф за Sony ilce 3000 kb (за нијанса поефтин од Sony SLT-A58k) и ми вели бегај подалеку пошто реално нема да добиеш ништо подобро од high end point and shoоt. Зимам се со резерва така да секој совет од тука е добредојден.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.137
Поени од реакции
11.413
Јас пак сум тотален лаик. Немам користено DSLR до сега така да сето ова е ново за мене. Цената ми се виде прифатлива и затоа прашав. Искрено врска немам ни достапност на леќи, ни квалитет на Sony за дигитални апарати ниту ништо. Правев муабет со еден пријател-фотограф за Sony ilce 3000 kb (за нијанса поефтин од Sony SLT-A58k) и ми вели бегај подалеку пошто реално нема да добиеш ништо подобро од high end point and shoоt. Зимам се со резерва така да секој совет од тука е добредојден.
Би ти го препорачал Canon 1100 d за иста цена, или евентуално ако сакаш 1000ка плус да додадеш Никонот D3100. Има мали разлики меѓу овие два, но горе доле тие се. Не знам за Сонито како стојат со ДСЛРки, од мое лично искуство поминав многу лошо со еден P&Shoot ама ми го шитнаа со расипан и муки мачев додека не го средија колку толку. Никонот е достапен буквално за се`, леќи, батерии, канонот такоѓе. Овие 2 модела погоре што ти ги спомнав се мејнстримот на strater ДСЛРки и се широкораспространети, па нема шанса да им фали некој посебен дел, исто као нокиа 3310 на времето :D. Сеа тука некој може да ти даде совет плус за features, јас го имам канонот, месецов не шкрапнав пошо претходните 3-4 буквално маста му ја извадив па малку одмарам. Солидни слики вади (чинам имам нешто тука по форумов оставано), е сеа го немам пробано со обична 50 милиметарска статична леќа, (проучи ги барем типовите на леќи откако ќе земеш апарат), туку со стандардната-што-иде-со-него 18-55mm.
Никако не зимај Point and shoot дури и да е со суперзум, нема толкава сврха осим ако сакаш да манијачиш некој оддалеку. Огромна разлика на сензор и најбитно, не можеш подоцна да се надоградуваш со леќи, туку си целосно статичен. Шо трескам... ова последново гарант го знаеше.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Здраво дечки, сакам да купам апарт за поклон на татко ми. Цел живот е со еден ефтин апарат а многу голем љубител е.

Бидејќи јас тотално ништо не се разбирам ако може некој да ме посочи што да барам и каде, кои модели се најдобри итн.

Сакам да земам апарат + објектив + трипод до 70,000 ден

Поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Здраво дечки, сакам да купам апарт за поклон на татко ми. Цел живот е со еден ефтин апарат а многу голем љубител е.

Бидејќи јас тотално ништо не се разбирам ако може некој да ме посочи што да барам и каде, кои модели се најдобри итн.

Сакам да земам апарат + објектив + трипод до 70,000 ден

Поздрав
Секогаш прашувам, што сака да фотографира, не е исто дали е љубитељ на пејсажи или портрети, улична фотографија.... Постојат и универзални решенија али ако има некоја псебна страст за одредена фотографија убо е да му земеш апарат кој за тоа најмногу би му одговарал, а за толкав буџет не е проблем да се најде солидна опрема
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Секогаш прашувам, што сака да фотографира, не е исто дали е љубитељ на пејсажи или портрети, улична фотографија.... Постојат и универзални решенија али ако има некоја псебна страст за одредена фотографија убо е да му земеш апарат кој за тоа најмногу би му одговарал, а за толкав буџет не е проблем да се најде солидна опрема
Планинар е и патувач, било каде кога иде слика, природа, одмори, животни, сака да направи интересни слики.
Еве некои негови фотографии, направени со многу ефтина камера која нешто се расипа пред некој месец, така да сега е без камера, вакви видови фотографии слика највеќе: 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Би ти препорачал мирорлес апарат.
Тие се мали лесни (за носење по планини и на пат) а квалитет на слика му е еднаков како на ДСЛР.
http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1529&directoryid=+343&ctrl=productdetails
за ресто пари можеш да земеш трипод (иако мислам дека нема да му треба) и уште некој поголем зум објектив http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1665&directoryid=+349&ctrl=productdetails и торбица
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
Едно прашање/консултација, сакам да земам Canon 600D (му го имам меракот :)) , гледам со различни цени е, тоа е најверојатно поради објективот што го има но многу немам знаење околу тоа па затоа сакам да прашам кој е посоодветен, како за ептен почетник шо би преминал во аматер да го кажеме, било какви фотографии. знам дека некој е понов објектив итн. ама вака по стручен совет е добредојден.

http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1259&directoryid=+230&ctrl=productdetails
или
http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1904&directoryid=+230&ctrl=productdetails
или ако има разлика во објектив

http://genel.com.mk/
EOS 600D 18-55DCIII
 
На врв Bottom