Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Нормално дека за сите категории , ама нај битно Портрети, улица , ноќна , детали. е ај сега да те видам :)
земи си некој мирорлес
Јас имам фуџи Х-Е1 со 35мм 1,4, (појќе би сакал со 23мм 1,4), тој е одличен за се шо наведе горе, скоро еден мој приател зеде Фуџи Х-100Ѕ, тој е со неменлив објектив си има 23мм ф2.0 и тој е одличен. Мирорлесите веќе во се му парираат на класични ДСЛР плус се мали лесни незабележителни, рает да си сликаш на улица никој нема да ти се врти и те пули ко мене со канонот плус батери грип плус декадентно гломазна сигма 24-70 2,8
Фуџито ти е над буџетот, можеби да побараш сони алфа 5000 таа би требало да ти е во рангот а има добри оценки (ко шо приметив нема hot shoe за надворешен блиц, али фотките и се добри и на високо ИСО па нема ни да ти треба и јас на фуџито немам надворешен блиц а сликам доста во темни услови.
Инаку ако веќе си решил да биде нешто од трите кои ги предложи сам.... јас би одел прво со никон ради подобра фиотка на повисоко ИСО иако канонот мислам дека е подобар... а тоа малото 100Д не сум го пробал никогаш имаше еден од прилеп фотограф такво земено али после некое време го нудеше за продажба не знам оти дали се разочарал или нешто друго е во прашање

ПС
еве еден линк за алфата тест
http://www.photographyblog.com/reviews/sony_a5000_review/conclusion/
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
460
Поени од реакции
1.354
земи си некој мирорлес
Јас имам фуџи Х-Е1 со 35мм 1,4, (појќе би сакал со 23мм 1,4), тој е одличен за се шо наведе горе, скоро еден мој приател зеде Фуџи Х-100Ѕ, тој е со неменлив објектив си има 23мм ф2.0 и тој е одличен. Мирорлесите веќе во се му парираат на класични ДСЛР плус се мали лесни незабележителни, рает да си сликаш на улица никој нема да ти се врти и те пули ко мене со канонот плус батери грип плус декадентно гломазна сигма 24-70 2,8
Фуџито ти е над буџетот, можеби да побараш сони алфа 5000 таа би требало да ти е во рангот а има добри оценки (ко шо приметив нема hot shoe за надворешен блиц, али фотките и се добри и на високо ИСО па нема ни да ти треба и јас на фуџито немам надворешен блиц а сликам доста во темни услови.
Инаку ако веќе си решил да биде нешто од трите кои ги предложи сам.... јас би одел прво со никон ради подобра фиотка на повисоко ИСО иако канонот мислам дека е подобар... а тоа малото 100Д не сум го пробал никогаш имаше еден од прилеп фотограф такво земено али после некое време го нудеше за продажба не знам оти дали се разочарал или нешто друго е во прашање

ПС
еве еден линк за алфата тест
http://www.photographyblog.com/reviews/sony_a5000_review/conclusion/
Пример еве ќе речиме да земам Nikon D3200 ама без објектив каков објектив би ми препорачал ти , а да има солиден зум (бидеќи сега за покеток користам фјуџи со 50х зум , и ќе ми биди глупо малце да знам дека сум ограничен на многу помал зум , па некој објектив со солиден зум и претходната побарувачка од кој тип на фотографии . А да и не прескап
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Пример еве ќе речиме да земам Nikon D3200 ама без објектив каков објектив би ми препорачал ти , а да има солиден зум (бидеќи сега за покеток користам фјуџи со 50х зум , и ќе ми биди глупо малце да знам дека сум ограничен на многу помал зум , па некој објектив со солиден зум и претходната побарувачка од кој тип на фотографии . А да и не прескап
зум објективи посебно тие поефтинки се најчесто лош избор, подобро е да се земе фксен за тие пари пример скогаш би дал 300 евра за фиксен од колку за зум објектив и тоа зум со голем распон. Самата конструкција на зум објективот бара доста компромиси, за ефтини пари се уградуваат помал број поефтини елементи, па имаш такви со изразени деформации на слика, вињетинг, мекост...... али ете прво би го зел во предвит никоновиот 18-55, па после 18-105 и 18-200 (едно до друго ошто мислам дека се тука некаде по квалитет) е сега 18-55 ти е 3х зум али еве лично јас имам објектив о ич зум па до сега дали неколку пати сум зажалил оти немам, како шо споменав јас имам 35мм и општо земено и кога сум имал зум објективи најголем број на фотки сум сликал околу 35мм така да отприлике то е за мене некоја универзална бројка. А бидејќи и сензорот и објективот ми се одлични и во острина и во резолуција, можам да кропирам ако сакам “зум“ или да направам неколку чекори напред назат. Према мене се исплаќа малце и да одиш напред назат при фотграфирање одколку да имаш зум објектив кој ќе ти вади разочарувачки фотки
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.023
Поени од реакции
29.907
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=27_103_167&product_id=213233

Мислење за апаратов? Сестра ми сакала да си го купи, јас абер немам.....Зато и прашувам :) Освен од мегапиксели, не се разбирам за друго.
Добредојдени се и предлози, отприлика за тие пари.

Што се однесува до сликање, најобични работи, луѓе, природа, онака за личен кеф.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.440
Поени од реакции
4.860
Освен од мегапиксели, не се разбирам за друго.
Значи не разбираш НИШТО од фотографија.

Canon EOS 1200D е идеален апарат за почетник. Не знам што друго да ти пишам, може само да те збунам ако се распишам.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
94
Поени од реакции
23
а зошто не на половно,(освен ако е на картичка/рати)
пример http://forum.kajgana.com/threads/canon-xsi-450d.73610/
е доста солиден апарат за почетници
не гледај тоа 12 vs 18MP нема да се примети разлика освен ако се принта во голем формат

за ресто пари може да се земе нешто како 50мм ф1.8 (~5000ден)
или
Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 ~200евра

барем така мислам дека подобро вложени пари ке се
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.440
Поени од реакции
4.860
Апаратот на Лет3 гарант е веќе продаден :)

Томче, фина ти е идејата за втора рака апарат, ама нов апарат си има други предности како на пример, знаеш уште колку окинувања имаш со апаратот, гаранција, подобар квалитет на фотографиите при слабо светлo, подобар ауто фокус, итн... Плус 1200D снима и видео со пристоен квалитет (подобар од скап мобилен телефон, полош од скап апарат).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Ах не, продадов објективи и некои делови за апарат али тело и китот ми останаа скоро ми се јави еден за него, купување на половен ако не знаеш од кој земаш и како е користен апаратот - е ризик, али некогаш едноставно се нема пари за ново а сакаш да имаш дслр и половно е единствен избор. Има и половни машини кои ќе ги тераш со години.
Инаку Канон 1200 е одличен апарарат во таја класа а провери и Никон 3200 мислам дека е во тој опсег на цени
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.017
Поени од реакции
575
Ми треба апарат за домашни потреби, не се разбирам воопшто во оваа проблематика. Нешто што би можело да ми вади добри слики, но да не е скапо. :)
И прашање дали до објективите е тоа што ги прават сликиве зад човекот како позамаглено тој во фокус или некои апарати го имаат вградено фабрично?
Препорачајте тие што се разбирате нешто до кај 100евра дали за од интернет или од тука,
Однапред ви благодарам[DOUBLEPOST=1421329990][/DOUBLEPOST]П.С за добри мислам на подобри од овие што ми ги вади телефонот
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Ми треба апарат за домашни потреби, не се разбирам воопшто во оваа проблематика. Нешто што би можело да ми вади добри слики, но да не е скапо. :)
И прашање дали до објективите е тоа што ги прават сликиве зад човекот како позамаглено тој во фокус или некои апарати го имаат вградено фабрично?
Препорачајте тие што се разбирате нешто до кај 100евра дали за од интернет или од тука,
Однапред ви благодарам[DOUBLEPOST=1421329990][/DOUBLEPOST]П.С за добри мислам на подобри од овие што ми ги вади телефонот
то се вика бокех, тоа е да она што е фокусирано е остро и јасно а она шо е зад или пред него е замаглено нејасно, тоа се постигнува со поставување на голем отвор на објектив и фотографирање од поблиску (или со голем зум доближено)
како и да е ефтините апарати - тие до 100 евра тешко ќе најдеш некој кој ти дава мануелно подесување на отвор на бленда или брзина на окинување, тие се претежно со автоматско подесување, не знам ако на нив наместиш на портрет мод, дали ќе добиеш таков резултат али некако не ми се верува
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.017
Поени од реакции
575
то се вика бокех, тоа е да она што е фокусирано е остро и јасно а она шо е зад или пред него е замаглено нејасно, тоа се постигнува со поставување на голем отвор на објектив и фотографирање од поблиску (или со голем зум доближено)
како и да е ефтините апарати - тие до 100 евра тешко ќе најдеш некој кој ти дава мануелно подесување на отвор на бленда или брзина на окинување, тие се претежно со автоматско подесување, не знам ако на нив наместиш на портрет мод, дали ќе добиеш таков резултат али некако не ми се верува
Отприлика за колку пари се наоѓа апарат со кој би вадел добри сликчиња иако сум апла аматер (стрикно за дома) и кои марки да ги гледам, крај краева да почекам 2-3 месеци и да земам нешто над 100 евра од 150-200. Овие што гледам дека ги купувате по 27-30 илјади неможам да си ги дозволам, барем не во моментов.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Dept of field ДОФ се вика, колку што знам....може да се постигне и со идиотче, со сонито што го имам и така ми седи во фиока, успеав да постигнам добар ДОФ, кога сликав порано...но ја нема таа длабочина како со дслр.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.440
Поени од реакции
4.860
Длабочината на полето, или плиткоста (што ја бараме) највеќе зависи од големината на сензорот. Колку поголем сензор, толку поплитко поле на остар фокус. Побарај ако најдеш некој достапен "Mirrorless" или 3/4 апарат, со нив веќе може да добиеш такви резултати. Со апаратче од 100 евра... т'нко.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
13
Поени од реакции
4
Pomos pocetnik sum sakam da probam da se zanimavam so indie filmmaking , imam procitano dosta knigi i gledano mnogu videa sto kako funkcionira (WB,ISO,Aperture,Shutter Speed) ali mi fali praksa neam fateno DSLR vo raka pa planiram za pocetok da zeam canon eos 700d 18-55mm IS STM , objektiv canon EF 1,8/50 II i tripod , prasanjeto mi e sto e potrebno plus nesto taka kako primarno sto moze da se pomine so poevtino nesto reflektori,follow focus,shoulder rig , sovet mnogu dobro bi mi dosol, ja pratam temata i ima dosta iskusni clenovi sto imaat poznavanje na ovaa tema fala mnogu odnapred.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Pomos pocetnik sum sakam da probam da se zanimavam so indie filmmaking , imam procitano dosta knigi i gledano mnogu videa sto kako funkcionira (WB,ISO,Aperture,Shutter Speed) ali mi fali praksa neam fateno DSLR vo raka pa planiram za pocetok da zeam canon eos 700d 18-55mm IS STM , objektiv canon EF 1,8/50 II i tripod , prasanjeto mi e sto e potrebno plus nesto taka kako primarno sto moze da se pomine so poevtino nesto reflektori,follow focus,shoulder rig , sovet mnogu dobro bi mi dosol, ja pratam temata i ima dosta iskusni clenovi sto imaat poznavanje na ovaa tema fala mnogu odnapred.
Caкаш студио да отвораш?
за почеток ти е доста апарат и објектив, па после ќе видиш и самиот шо ти треба, зависи каква фотографија ќе те привлече дали ќе сакаш да сликаш природа или улична или портрети.....
 
На врв Bottom