Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Член од
29 октомври 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Налетав на стар апарат Олимпус C-750 , и сакам да го оспособам ,ама немам XD картица, некој да знае каде може да се купи кај нас до 512мб/1гб. или некој тука да има ??
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Здраво ми треба најбрз одговор оти денес купвам камера---се двоумам за д5200 и д5300 која е разликата и дали има некаква разлика освен вифито и гпсот разликата ми е 8000 денари дали да ги фрлам за 5300 или да ја земам 5200 ако има некоја очигледна разлика и подобри перформанси ја земам 5300 али ако нема некоја разлика да не ги фрлам тие 8000 да ја земам 5200 благодарам!!!!
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Здраво ми треба најбрз одговор оти денес купвам камера---се двоумам за д5200 и д5300 која е разликата и дали има некаква разлика освен вифито и гпсот разликата ми е 8000 денари дали да ги фрлам за 5300 или да ја земам 5200 ако има некоја очигледна разлика и подобри перформанси ја земам 5300 али ако нема некоја разлика да не ги фрлам тие 8000 да ја земам 5200 благодарам!!!!
Незнам јас пред еден месец си зедов д5200 и апарото е бомбона :) е сега ако имаш ти за давање уште 8 илјади ради вифито и гпсто то е друго ама јас да сум не би дал толку пари радиннтие две работи шо не се многу многу битнин би придал уште некој динар и објектив че си земам , али зависи до буџето ако ти е неограничен земиго :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Незнам јас пред еден месец си зедов д5200 и апарото е бомбона :) е сега ако имаш ти за давање уште 8 илјади ради вифито и гпсто то е друго ама јас да сум не би дал толку пари радиннтие две работи шо не се многу многу битнин би придал уште некој динар и објектив че си земам , али зависи до буџето ако ти е неограничен земиго :)
не е само до вифи и гпс, на 5300 му е тргнат АА филтер што ги прави фотките поостри, има поголем екран и можно е да иди со друг кит објектив од колу 5200
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво на сите, не сум нов по форуми ама нов тука и така...планирам да земам дигитален фотоапарат, поточно овој Samsung NX3000 со 16-50mm леќи, што значи се работи за Mirrorless компактен апарат.

Овој во Македонија тешко дека можи да се најди, а ќе ме кошта ѓаол и пол овде, во сетек, анхоч и техномаркет (партнери на самсунг) го нема(според нивните вебој), уште во Палма Трејд од тетово да се провери ми остана, ама немаат тие веб страна.

Со план сум грција да одам да се наводенам и попатно солун ми е, а таму го најдов само во една на интернет:
Photoqueen за 389€, со вратен данок 316€.

Преку граница можи да се внеси стока а да не се царини со вредност до 350€, меѓутоа дали тоа значи со одбиен европски данок или со него?

И дали знаете некоја друга поголема продавница во солун за електроника како нептун, амц, сетек или специјална за фотоопрема?

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Здраво на сите, не сум нов по форуми ама нов тука и така...планирам да земам дигитален фотоапарат, поточно овој Samsung NX3000 со 16-50mm леќи, што значи се работи за Mirrorless компактен апарат.

Овој во Македонија тешко дека можи да се најди, а ќе ме кошта ѓаол и пол овде, во сетек, анхоч и техномаркет (партнери на самсунг) го нема(според нивните вебој), уште во Палма Трејд од тетово да се провери ми остана, ама немаат тие веб страна.

Со план сум грција да одам да се наводенам и попатно солун ми е, а таму го најдов само во една на интернет:
Photoqueen за 389€, со вратен данок 316€.

Преку граница можи да се внеси стока а да не се царини со вредност до 350€, меѓутоа дали тоа значи со одбиен европски данок или со него?

И дали знаете некоја друга поголема продавница во солун за електроника како нептун, амц, сетек или специјална за фотоопрема?

http://www.fotomarket.gr/

Aпаратот околу врат како секој турист не треба ни да пријавуваш е сега парите не ти ги враќаат одма туку треба да се вратиш назат од ко ќе ги завериш документите на грчка страна па следно одење грција во истата продавница ти го враќаат данокот
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Јап, знам дека треба да се вратам по парите, а инаку проверив и претходно, го нема на фотомаркет.
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Жена ми го има nx1000, јас малку го чепнав и мислам дека е звере!
Провери си по форуми.
Поздрав.
 
Член од
9 јули 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Пронајден е апаратот во repella.gr, Солун, 350€, без данок ~280€.
Јас задоволен :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
Здрaвo, сaкaм дa земaм Nikon D7100(или 7200) нo не знaм кaде цените се нaјпoвoлни, мoментaлнo сум вo гермaнијa и истo тaкa сум вo дилемa дaли oд тукa дa гo земaм или oд мк бидејќи се врaќaм сo aвиoн и не сaкaм цaринa дa ми oпнaт :tapp:
Пa некoј дa ме пoсoветувa мaлку aкo мoже?
 

Andy-95

The Slim Shady
Член од
29 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
108
Здрaвo, сaкaм дa земaм Nikon D7100(или 7200) нo не знaм кaде цените се нaјпoвoлни, мoментaлнo сум вo гермaнијa и истo тaкa сум вo дилемa дaли oд тукa дa гo земaм или oд мк бидејќи се врaќaм сo aвиoн и не сaкaм цaринa дa ми oпнaт :tapp:
Пa некoј дa ме пoсoветувa мaлку aкo мoже?
Цените се многу по повлни во Германија, можиш да си го купиш два три дена пред тргнување да чкрапниш некоја фотка и така ќе пријавиш и такс фри, јас така напрај со Хендикамера од сони во Австралија.
Многу по повлни се цените во Германија, баш гледав со 100 евричи поевтини се од МК.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
Цените се многу по повлни во Германија, можиш да си го купиш два три дена пред тргнување да чкрапниш некоја фотка и така ќе пријавиш и такс фри, јас така напрај со Хендикамера од сони во Австралија.
Многу по повлни се цените во Германија, баш гледав со 100 евричи поевтини се од МК.
да забележав тука цените се подобри, само уште нешто!
Не разбрав тоа со tax free што е ако можи да ми го обајснеш :D
иначе Фала за инфото!
 

Andy-95

The Slim Shady
Член од
29 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
108
да забележав тука цените се подобри, само уште нешто!
Не разбрав тоа со tax free што е ако можи да ми го обајснеш :D
иначе Фала за инфото!
Такс фри или tax free тие нешто како повраќај на данок. Купваш одреден производ, техничка роба, брендирани алишта, саатови и накит пример и ги чуваш фискалните од купувањето. Е сега во Австралија јас ко бев требаше да бидат не постари од месец, во Евеопа незнам како е. После на аерпдром се пополнива некој формулари и ти пуштат дома чек во вредност мислам 10% (јас кога купив од Грција апарат) од вредноста на апаратот. Така некако функционира Такс фри
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Такс фри или tax free тие нешто како повраќај на данок. Купваш одреден производ, техничка роба, брендирани алишта, саатови и накит пример и ги чуваш фискалните од купувањето. Е сега во Австралија јас ко бев требаше да бидат не постари од месец, во Евеопа незнам како е. После на аерпдром се пополнива некој формулари и ти пуштат дома чек во вредност мислам 10% (јас кога купив од Грција апарат) од вредноста на апаратот. Така некако функционира Такс фри
Да го купеше во Грција во продавница ќе си вратеше 23% ДДВ[DOUBLEPOST=1438328648][/DOUBLEPOST]
да забележав тука цените се подобри, само уште нешто!
Не разбрав тоа со tax free што е ако можи да ми го обајснеш :D
иначе Фала за инфото!
Одиш во грција, Солун, земаш опрема, на грчката граница на враќање даваш документи да ти заверат, следно одење во солун во продавница каде си зел опремата ќе ти вратат 23% ДДВ
Е сега не се исплаќа за секоја ситница така да правиш или ако живееш подалеку, јас сум Битола, до Солун повратна карта автобуска е 1000 денари така да се исплаќа и за 50 евра вратен данок да се прошета чоек до Солун, а за 600 евра то ти е веќе околу 112 евра, можеш за тие пари блиц да земеш или трипод или добар ранец за апарат и мемориска и филтер за објектив... па дури и некој поефтин објектив (канон 50 1,8).....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom