Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Член од
6 април 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
dali ima nekoe programceza nokia n80 so mozi da odkluci wi-fi od nekoe uciliste ili privaten internet
 
Член од
8 април 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
на нокиа н73 надвор на отворено има мрежа, но кога влегувам внатре губи мрежа,
каде е проблемот и колку ќе ме чини
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
на нокиа н73 надвор на отворено има мрежа, но кога влегувам внатре губи мрежа,
каде е проблемот и колку ќе ме чини
ако е до антената што во 80% од случаевите е - пред се доколку е непрофесионално отворен, 400 денари.
доколку е некое оштетување на плоча има опција и да на се праи, после антената одат филтрите, хибрид за мрежа, капси итн... сите тие се контролери кои можат да намалат сигнал :)

кај мене 1800 денари :) во мобико незнам, мобико се официјални за се и моторола во мкд.

dali ima nekoe programceza nokia n80 so mozi da odkluci wi-fi od nekoe uciliste ili privaten internet
vo momentov postojat samo za windows, му требаат 4 до 5 дена барање и пак не функционираат :)

Имам Нокиа 7390 и во последно време почна да ми прави проблем микрофончето, т.е. повремено знае да не се слушам јас ништо кај другиот што го барам или ме бара.Направив комплетен ресет, направив software update, не ставав теми за да не го реметам, ја форматирав мемориската картичка, ја вадев ставав батеријата (во тотален очај кога бев) но приметив дека после software update и комплетниот ресет имаше резултат, но еве нема една недела повторно се случува истото.Приметив дека има опција за прочистување на гласот или нешто слично, ја активирав и деактивирав но и вака и така повторно се јавува проблемот.Чаре и колку ќе кошта тоа чаре?
не сум нашол до сега некој софтверски да поправи хардверски дефект.
600 денари е миркфонче во алфа мобил, :)
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
se

koj e posleden softwer za k850i mojov e 035 i mi kazuva deka e posledna verzija nemozam da go nadogradam ili li ponov i koja e verzijata i kolku kosta kj tebe necro so se patcoj za kam i t.n.:helou::toe:
 

zive_te

system a.d.m.i.n.........
Член од
9 април 2009
Мислења
386
Поени од реакции
4
se

uste edno prasanje na w580 zvucnikot gubi kontakt nekoas imas zvuk nekoas ne so e problemot necro dali znaes pisi ili nekoj drug so znae
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Игри на Самсунг U700

Знае ли некој како може да се префрлат игри на самсунг U700, освен директно да ги симнам од интернет на мобилниот, кога пробувам да префрлам од компјутер игра не ми го покажува фолдерот со игри, а во другите фолдери нема јава подршка и ми кажува дека неможе да го препознае фајлот. Читав на интернет има некој кодови за U600 ама не пасуваат на U700 па ако некој знае нешто Please Help!! :zid: Или како да се отвори фолдерот игри да можам преку компјутер да префрлам или да се активира јава и во другите фолдери. Си купив телефон и сеа неможа, да му инсталирам ништо:zid:

Поздрав
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Е и јас го имам истиот проблем


Помош:helou:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Знае ли некој како може да се префрлат игри на самсунг U700, освен директно да ги симнам од интернет на мобилниот, кога пробувам да префрлам од компјутер игра не ми го покажува фолдерот со игри, а во другите фолдери нема јава подршка и ми кажува дека неможе да го препознае фајлот. Читав на интернет има некој кодови за U600 ама не пасуваат на U700 па ако некој знае нешто Please Help!! :zid: Или како да се отвори фолдерот игри да можам преку компјутер да префрлам или да се активира јава и во другите фолдери. Си купив телефон и сеа неможа, да му инсталирам ништо:zid:

Поздрав
Е и јас го имам истиот проблем


Помош:helou:
Ај пробајте со ова ... па пишете дали е ок

First you need the “Qualcomm USB” drivers and “BitPim”. Prepare the USB cable, but dont put it in!

Driver: http://uploaded.to/?id=u8j08i
BitPim: http://sourceforge.net/projects/bitpim

a. Unpack the drivers to a folder (exp. Desktop), but don’t install it!
b. Install BitPim.


1. You must entering follow code: *#0523#
2. [9] common >> [6] USB Configuration >> [2] Qualcomm USB
[*]
--> Qualcomm USB Configured.
Plz Reconnect the Cable.0

3. Now put the USB cable in the phone and Pc.
--> Windows found a new hardware.
Install the hardware manual and chose the Qualcommdriver folder.
Now go to the Hardware manger ->Modems->Qualcomm, you must know the port number.

4. Open “BitPim” and configure the software for your u700.

Phone type: Other CDMA phone
Com port: *look at step 5*(you can Browse, but chose the right one!)

And press “OK”

5. Start “BitPim”, go to the menu “View” and active “View Filesystem”.

6. Klick on “Filesystem” (left in BitPim).
Now can you see a blue folder, open the folder (press on “+”).
--> … retrieving

7. Now put the games (jar and jad files) in the follow folder “Games” (Media->Games).

8. Disconnect the USB cable from the phone.

9. Leave the Qualcomm menu and entering this code in your u700: *#6984125*#
Now are you in “Admin setting” menu.

a. Select the menu [4] Internals (Master Key: *#9072641*#)
b. Chose the menu [7] Storage settings
c. Update media database, Update Java DB and Create AX Dat File.


That it’s!! (You can leave “Admin setting”.)

Important: DON’T delete the games with the mobile phone, you must delete the games with “BitPim”.

Original desciption in german by "DerRichter", samsung-stuff.de, translation by tariq_ch
 
I

Ivan_FBI

Гостин
Kопчето за палење на к750 значи тоа на плочата што е дали може да се среди некако:nesvest::nesvest: и за моторола в3 не работат тие стрелките и 9-ката, ваљда само фолија треба да се смени.. Цена???:nesum::nesum::nesum:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
за в3 можи да е и фолијата(која патем е цел флет што го поврзува горниот со долниот дел и кошта околу 500 ден со се монтажа) а можи и да е некој контролер(капс или како и да се вика) за тастатурата сепак најдобро на сервис а за к750 тоа мора да се менува и по мое не би коштало многу

поздрав
 

aleksandar13

Супер Админ во наводници
Член од
18 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
Е брат дај кази енкој код за SonyEriccson model: k770i ја го знам само *>*<<*<


fala od naprad
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
за в3 можи да е и фолијата(која патем е цел флет што го поврзува горниот со долниот дел и кошта околу 500 ден со се монтажа) а можи и да е некој контролер(капс или како и да се вика) за тастатурата сепак најдобро на сервис а за к750 тоа мора да се менува и по мое не би коштало многу

поздрав
кај има флет со монтажа за моторола в3 за 500 денари? :s
јас колку што знам дилерски флетот спрема мене на пријателска база никаде неможам испод 15 евра да го најдам.
не верувам дека некој совесен сервисер испод 1000 денари ќе ти монтира флет за в3 :)

Kопчето за палење на к750 значи тоа на плочата што е дали може да се среди некако:nesvest::nesvest: и за моторола в3 не работат тие стрелките и 9-ката, ваљда само фолија треба да се смени.. Цена???:nesum::nesum::nesum:
кај мене ти е 300 денари копчето за палење доколку не се откопани водовите,
моторолата ако е до флетот - 1200 денари.
ако е до капсите 900 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom