Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Имам Nokia 5310, и изгледа имам поставено security code, и не можам да го најдам сега, па како резултат на тоа не можам ни СИМ картичка да сменам, пошто само со таа која што беше внатре тогаш си работи. Има некој начин да се ресетира кодот, или нешто друго?
Средив.
Направив upgrade на софтверот, и преку тоа автоматски се ресетираше се'.

*just in case некој налета на постов после 2 години и ме опцуе зошто не сум пишал како сум го решил проблемот.
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Имам Nokia 5310, и изгледа имам поставено security code, и не можам да го најдам сега, па како резултат на тоа не можам ни СИМ картичка да сменам, пошто само со таа која што беше внатре тогаш си работи. Има некој начин да се ресетира кодот, или нешто друго?
http://gsm.mk/Kako-da-ischitate-bezbednosen-kod-od-BB5-platformata-na-Nokia-storija-1331
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
dali mozi da se nadogradi samsung s3650 so android
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Како бре не Тортица, може :) Со доплата од 50/70евра во било која мобилара може да го замени за некој сличен самсунг со андроид, пример s5570 :D и тоа е некаков вид на надградба.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Vaka imam samsung gt-s5230,toa e onoj crniot so 100mb vgradena memorija i slot za kartica micro sd,go kupiv minatata godina so 8meseci garancija i mal defekt .Defektot e sledniov = ne cita memoriska karticka ,sum probal i so 512mb i 1gb i 2gb i so razlicen proizveduvac verbatim, i toshiba ,ne gi ni pokazuva deka se vneseni.Vo t-mobile mi baraa 1200den za popravka i ne mi kazaa so e defektot,jas gi prasav dali e fizicki osteten nesto on mi rece ne e ,i se karav malo poso garancijata treba toa da go pokrie.... E sea me interesira dali e mozno da e problem so softverot ,pa da treba samo da se preinstalira(dali mozam sam) ili ima nekoja druga zaebancija, poso ne veruvam deka samo mene mi se ima ova sluceno.
Fala!!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Vaka imam samsung gt-s5230,toa e onoj crniot so 100mb vgradena memorija i slot za kartica micro sd,go kupiv minatata godina so 8meseci garancija i mal defekt .Defektot e sledniov = ne cita memoriska karticka ,sum probal i so 512mb i 1gb i 2gb i so razlicen proizveduvac verbatim, i toshiba ,ne gi ni pokazuva deka se vneseni.Vo t-mobile mi baraa 1200den za popravka i ne mi kazaa so e defektot,jas gi prasav dali e fizicki osteten nesto on mi rece ne e ,i se karav malo poso garancijata treba toa da go pokrie.... E sea me interesira dali e mozno da e problem so softverot ,pa da treba samo da se preinstalira(dali mozam sam) ili ima nekoja druga zaebancija, poso ne veruvam deka samo mene mi se ima ova sluceno.
Fala!!
Не верувам дека е софтверски, мада пробај ... куцни *2767*3855# ... ќе ти избрише се од телефонот
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
i so ako mi izbrise se?,jas mislev da ne ima softverska greska nekoja pa da najdam nekoj nov i da se preinstalira
За да провериш дали има софтверска грешка иди на официјалната страна на самсунг...ај поточно овде
Код:
http://www.samsung.com/uk/consumer/mobile-devices/mobile-phones/touch-screen/GT-S5230BDAXEN-support
прочитај се што треба,симни си го потребниот софтвер за пц и преинсталирај го телефонот.Ако е софтверски проблем со ова ќе се среди,ако не тогаш носи го на сервис само што мислам дека нема да ти се исплати да го правиш на сервис.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
За да провериш дали има софтверска грешка иди на официјалната страна на самсунг...ај поточно овде
Код:
http://www.samsung.com/uk/consumer/mobile-devices/mobile-phones/touch-screen/GT-S5230BDAXEN-support
прочитај се што треба,симни си го потребниот софтвер за пц и преинсталирај го телефонот.Ако е софтверски проблем со ова ќе се среди,ако не тогаш носи го на сервис само што мислам дека нема да ти се исплати да го правиш на сервис.
aj ke probam,fala
 
Член од
28 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
5
Може код за декодирање да ми пратиш за самсунг е590...
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Некаде во македонијава можат ли да се најдат делови за Sagem my750x .. поточно ми треба само џојстикот . ако има некој сагем my750x со расипан нека каже..
 
Член од
28 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
5
Да, каков сакаш?
Вака сеа коа телефонот ми е декодиран на Космофон картичка и не ми прифаќа друга на пример од вип ... ми бара некој код или да повикам SOS...За декодирање ми викаат од космофон 500 денари што реално не вреди да го декодирам за тие пари...подобро би ги искористил за кредит на другиот телефон...Да не имаш некој код да ми дадеш да пробам да го одблокирам телефонот..да прима и други картици освен космофон..:/
Барав нешто на јутуб...
http://www.youtube.com/watch?v=T6-mOCBtH54
Ама се наплаќа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom