Филм или книга?

Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Епа, книга, дефинитивно.... едноставно самиот си режисер на настаните, на изгледот на карактерите, на изгледот на сцените... сликите што си ги добиваш во главата... итн.
Филмот е само интерпретација на нечија друга мисла, на нечие друго видување... кое само го прифаќаш, а не го создаваш...

На пример, многу ми беше јако со Кодот на Да Винчи, затоа што додека ја читав книгата, цело време како ликот на командантот Фаш, ми излагаше ликот на Жан Рено. Одвај чекав да го гледам филмот за да видам дали се совпаѓа со моите замисли. Секако имаше ствари (како на пример Жан Рено) кој се совпаѓаше со мојата приказна... ама останатите работи не беа баш како што јас си ги замислував...

Секогаш е подобро да ја прочиташ книгата, затоа што едноставно ти предизвикува тек на мисли и ти ја разгорува имагинацијата, во која ти си режисер на филмот...
А кога веќе некој друг направил филм, можеш и да идеш да го гледаш, чисто за да видиш како некој друг (режисерот) сето тоа го замислува...

А што се однесува до Хари Потер... филмот нема никогаш да биде она што е книгата. Барем според моето искуство, ја имам прочитано само The Prisoner of Azkaban.. и мислам дека тој дел од Хари Потер го знам до детаљи и тотално се сеќавам на приказната... останатите делови се само тоа што сум го доживеала од филмот... и целосно е неспоредливо со чуството што го нуди книгата...

Од друга страна пак, ако више мора да го читам Тихиот Дон (ме уби книгава во средно), тогаш би гледала филм :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Buttercup напиша:
Од друга страна пак, ако више мора да го читам Тихиот Дон (ме уби книгава во средно), тогаш би гледала филм :)
Јас не би го гледала ни филмот, а уште помалку би ја читала книгата уште еднаш. Ќе гледам филм за козаците? Никогаш.
 

Стеф:]

стифлер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.938
Поени од реакции
3
ja bi se se odlucil za film nekako poubavo e
a knigata ponekogas te mrzi da ja citas
a filmot ke go izgledas za 2 saata i gotovo si zavrsil
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Филм нормално нема шанси книга у живот нема да читам со мерак :toe:
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Книга дефинитивно....обожавам да читам добри книги...
Но ако станува збор за некои глупи книги..т.е лектири е тогаш подобро филм да гледам..ама има и интересни филмчиња но некако книгите повеке ме привлекуваат
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Во книга многу повеке се доживувам сама себеси и ликовите. некако повеке објасната,повеке разбирам...а многу сакам од како ке прочитам книга да го гледам филмот за истата!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Во книгата јас си правам филм и имам повеке време да уживам во неа,а во филмот за саат-два се е завршено.Плус,сите филмови кои сум ги гледала а воедно сум ги прочитала и книгите-се одлучувам за книгата.Единствено Серијалот Сексот и градот не се мери со книгата.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Гледам доста филмови, но во книгите е далеку по добро опшано и нечесто ми се случува, откако ќе прочитам некоја книга, да го гледам филмот и да се разочарам.
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Филм гледам сами кога треба да ми помине времето, измеѓу две дешавки. А доколку за некое дело е сниман филм и има книга, порадо би ја прочитал книгата. Зошто? Па филмот е многу површински работен и не може да опфати се што писателот има замислено. Затоа ги читам книгите!
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Јас тргнувам од онаа старата.....сликата заменува 1000 зборови. Сепак не може да се бира. Раскажување на една приказна и преку книга и преку филм си има своја убавина, магија, и величенсвеност кога е создадена од вистински уметник.јас сум и за книга и за филм.
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Ако треба да бирам помеѓу филм или книга, бирам филм.
Ама ако ја имаш читано книгата, не го гледај филмот снимен според неа, ке те разочара.
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
Ако треба да бирам помеѓу филм или книга, бирам филм.
Ама ако ја имаш читано книгата, не го гледај филмот снимен според неа, ке те разочара.
Тотално си во право со ова горе кажаново.Последен пример ми беше со I am Legend,ја имав претходно прочитано книгата ,па го гледав филмот и се разочарав.И доколку би бирал помеѓу кинга или филм би одбрал дефинитивно книга.Зошто според мене филмот нема шанси да ја долови во целост приказната и атмосферата,како што може книгата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom