Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
.:MadMan:. напиша:
Breaking Bad лично за мене е mind blowing во два дена ги изгледав 3-те сезони, ама не е за сечиј вкус
Yay mind blowing :)

За филмови мислев, серии уште се наоѓаат, ма да се што фатив укинаа, не знам до толку ли сум малер или имам лош вкус... Прво начекав одличен (по мене) сит-ком, The Class, го укинаа по една сезона, уште има народ што плаче по интернетов за серијата. После почнав со Persons Unknown, и тоа отиде јабана одма. Од FF сам се откажав, V ја укинаа, The Event ја укинуваат... Дојде време на строга комерцијализација, ножот ги сече одма, не им даваат ни екстра 5-6 епизоди колку да ја завршат приказната... Ама за серии уште се гледа, па и кога не се топ квалитет, пак е добро...

Ама филмовиве се очај...
тогаш единственото нешто што ти преостанува е да гледаш стари филмови. Дали ти е гледан Jacobs Ladder? :)


wot напиша:
Точно. Од оваа и Six Feet Under нема потешки драми-серии. А Iosono бара динамичност во серија, или барем некое поглавно дејствие околу кое ќе се ориентира раскажувањето на приказната. Јес да е фан на драми како филмови, ретко го имам видено во тема за драма серија. Од мене предлог, и оваа е на мода ако сакаш серија предлог, Californication. Фузија од ситком, драма, реалити тв, глума, музика опака и се потребно за квалитетна серија. :)

За филмови, наебавме..

Не е баш драма BB, има доста акција/тензија во неа, крими драма би му дошло, сепак е доста интересна и пред се Coolness factor 10/10, Jessi + Walt - epic win! :)
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
IOsonoINTERISTA напиша:
Да не ми беше гледано се не кукав :)
Шала, имам по дома стари филмови за гледање, само некогаш ми се гледа нешто ново ама од 20 обиди само еден филм ми го задржува вниманието, и тој е обично тежок просек. Не знам дали јас станав пребирлив или стварно не чинат. Jacobs Ladder го гледав пред некој месец... Од Breaking Bad имам 7-8 епизоди некаде, штом ги ископам ќе почнам да ја гледам. Среќа GOT ми фати око иначе немаше ништо за гледање.

@wot, гледам јас драми серии, само одамна не сум гледал таква. Порано класици гледав, како North & South и Winds of War. Последно што гледав како драма беше Grey's Anatomy, додека вредеше да се гледа...
А да се префрлиш ти на европска кинематографија, верувам дека ќе најдеш нешто интересно...Почни со Тарковски (Андреи Рубљев и Носталгија) не се нови ама се мастерис :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
А да се префрлиш ти на европска кинематографија, верувам дека ќе најдеш нешто интересно...Почни со Тарковски (Андреи Рубљев и Носталгија) не се нови ама се мастерис :)
Па не сум без ич... изгледав се што се спомнуваше како вредно од германски филмови, нешто италијански, руски, шпански... послабо ми оди со францускиот филм, тешко ги сварувам, веројатно поради јазикот. Е, кога сме тука, кој сака да гледа добар WWII воен филм, гледав пред некој месец одличен белоруски филм: Brestskaya krepost (2010) . Онака, класика, по вистинита случка: на почетокот на нападот на германците на Русија, оваа област се наоѓа дирекно на удар и отсечена од остатокот, но наместо да се повлечат, војниците сместени во една тврдина решени се да ја бранат до смрт. Верзија на Аламо, sort of...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
За сите што не го гледале, Иосоно, поготово за тебе :)

The World's Fastest Indian

Антони Хопкинс во филмов е маестрален, филмот е според виситинска приказна, и е одлично вклопен, авантура-драма како ниедна друга :)

Based on one hell of a true story! :cuc:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
IOsonoINTERISTA напиша:
Да, гледам дека често го спомнувате филмов а не сум го гледал. Мислам дека имам уште троа од лимитот...
Секој килобајт вреди :)
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Готово. Нема веќе добри филмови. Ако ова не го претскажува крајот на една цивилизација, тогаш не знам што. Кај ви е креативноста бе, шабшали? Идеи нула, реализација испод нула. Дека ги крадеме филмовите, ги крадеме, ќе речеш немаме право да кукаме. А кога нема што да се украде? Нема ни што да се плати додуша, тоа го сватив во кино Рамстор откако на долгоочекуваниот Инсепшн заспав. Три пати. Да ви 'бам тоа неписмените, како деца кога се собиравме во маало имавме повеќе имагинација. Не убивте со глуми римејк филмови, приквели и сиквели, идиотски хумор, акциони квази херојчиња (оној Шиа ЛаБеоуф, со кого спие за улогите?), фотошоп актерки со нула способност за глума, моронски дијалози и 1000-ти копии од истиот хепиендинг. Ми го секирате Крејзи Појол без потреба, после не знае што збори...

И шо прајме сега? Ми здосади да збориме за стари филмови, тоа е како кога ќе го спомнеш Вардар па мораш да збориш за Панчев и Рингов, пошто времето застанало таму. Ин минтајм, сите добри серии ми ги укинуваат ненајавено а крајот на ЛОСТ ме фрли во тешка депресија. Куртулив дури кога случајно го видов спотот на К-15 Миле кај што вика: па што ако си паднал во депресија, замисли да си паднел у септичка јама... Него му ги отвориле очите, и он мене ми ги отвори, разбираш...

Ма да, јамата и не е така далеку. Крајот на светот го избегнавме неколку пати, ама кај да е ќе дојде, во форма на милион лоши филмови, од кои на сите ни се сере...

Кога ќе има нешто добро некој нека ми се јав,и по ПП.
Ја пак го имам спротивното чувство и сум на слатки маки кој филм попрво да гледам :) . Ја гледав пред некој ден листата на номинирани филмови на Канскиов фестивал и за око ми се фатија неколку. Ситуацијата надвор од Холивуд ич не е лоша има доста добри филмови, баш рагледај ги понудите по главниве фестивали сигурно нешто ќе најдеш . Холивуд веќе ни е одамна отпишан, за тоа ни муабет не ми се прави .
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
Ја пак го имам спротивното чувство и сум на слатки маки кој филм попрво да гледам :) . Ја гледав пред некој ден листата на номинирани филмови на Канскиов фестивал и за око ми се фатија неколку. Ситуацијата надвор од Холивуд ич не е лоша има доста добри филмови, баш рагледај ги понудите по главниве фестивали сигурно нешто ќе најдеш . Холивуд веќе ни е одамна отпишан, за тоа ни муабет не ми се прави .
Има нешто на саглам снимка?
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
Има нешто на саглам снимка?
За овие новиве уште не ,но за тие од прошла , претпрошла година сигурно има :) . На Псај му го предложив овој ,The Disappearance of Alice Creed,ваљда ќе ти се свиѓа , ако не барем женската во филмот ви е добра да се насладите :pipi:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
На Псај му го предложив овој ,The Disappearance of Alice Creed,ваљда ќе ти се свиѓа , ако не барем женската во филмот ви е добра да се насладите :pipi:
овој ми е симнат од пред неколку месеци... не ми текнуе што како зашто сум го симнал ама треба да е добар :D
најверојатно од 4chan сум го видел
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Најголем отров што можете да направите за да му го заебете филмот на човекот е со коментари од типот:

- Крајот е многу непредвидлив
- Крајот е предвидлив
- Филмот по се изгледа ке има продолжение, таков е крајот.
- Крајот не ми се бендиса
- Крајот беше многу жален
- Крајот беше многу интересен.

Сите вие што пишувате такви "рецензии" да знаете дека тотално му го уништувате филмот на луѓето и ништо друго. ОСТАВЕТЕ САМИ ДА СИ ГО ВИДИМЕ КРАЈОТ НА ФИЛМОТ. АМАН.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
И кога ќе го изгледаш крајот, сваќаш дека ништо не разбрале, џабе си се нервирал :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Ама глупо е.... Треба да се остават луѓето да си уживаат до крај во филмот.

Глупаво е ептен.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
Знам ама оди разбери се...
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740

Пошто доста критикувам во последно време да не испадне дека не правам ништо друго, еве ке дадам и некоја препорака од добри филмови што сум изгледал во последно време.

1. Kung Fu Panda :) http://www.imdb.com/title/tt0441773/
Не се шалам, цртанов е супер. Го гледав со машко/женско друштво и уживавме сите во филмов. Одличен за релаксација или за во друштво.

Се работи за панда што ке мава кунг фу. - Ете вака се пишува рецензија за филм, а не како ке заврши. Поради некои од вас тука на форумот незнам сега дали да го гледам (а планирав) Пиратите од Карибите последниот дел или Skyline пошто ми го раскажавте крајот. Фала ви многу.

2. Alien Autopsy http://www.imdb.com/title/tt0466664/

Филмов е сниман според вистинит настан, комедија за двајца типови кои што ке продаваат снимка на која се прикажува аутопсија на вонземјанин што се урнал во познатата Area 51. Добар и мрднат филм :)

3. Limitless http://www.imdb.com/title/tt1219289/

Имам еден другар што кога ке ми каже дека некој филм е добар, навистина е добар. (не ми е јасно само зошто го гледа и Хари Потер :) ). Но овој филм навистина вредеше. Се работи за еден тип што ке придобие некои способности. Трилер - научна фантастика - акција. Прва лига.

Толку од мене. И уште еднаш ве замолувам да не се посирате со рецензиите, не е работата на човек да му го раскажеш цел филм или дека ке завршел незнам неочекувано или незнам што. Оставете ги луѓето сами на раат да си уживаат.

Поздрав.
Искрено, параглајдер ни ова твоево не е рецензија туку е една реченица со кратка содржина. Многу посодржаен пост треба да напишеш за да можеш да го градираш твоето како подобро од останатите.
А за ова околу крајот. Аман бре, зар сериозно ако некој пише крајот е неизвесен тоа тебе ти го уништува? Не знам што да кажам на ова освен дека си филмски Саи Баба во тој случај.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Искрено, параглајдер ни ова твоево не е рецензија туку е една реченица со кратка содржина. Многу посодржаен пост треба да напишеш за да можеш да го градираш твоето како подобро од останатите.
А за ова околу крајот. Аман бре, зар сериозно ако некој пише крајот е неизвесен тоа тебе ти го уништува? Не знам што да кажам на ова освен дека си филмски Саи Баба во тој случај.
хммм..... http://en.wikipedia.org/wiki/Sathya_Sai_Baba

Значи овој бил Саи Баба. Незнам дали ликов гледа филмови од 5 годишна возраст, има моментално 27 години и не ужива во гледање на крај на филм кога некој веке му рекол дека крејот ке биде "неочекуван". Фактички го гледаш филмот и знаеш веке како ке заврши, свакаш?

Режисерот сакал да те изненади со неочекуваниот крај и да го направи филмот интригантен со некаква интересна завршница. И сето тоа што ја чини убавината кај еден филм како на пример "неочекуван крај", елементот на изненадување тебе ти е уништен поради некој палјачо што ти кажал дека филмот има "неочекуван крај" и мисли дека кажал нешто многу паметно, а уствари го направил филмот што го препорачува предвидлив, а со тоа и многу по неинтересен. Ми ја разбираш поентата?

Тоа е исто како да ти приредуваат изненадна роденденска забава, и некој роднина да ти се јави дента да ти каже дека се спремаат да те изненадат вечерта, разбираш?

Доколку и Саи Баба се нервирал кога ке му кажат каков крај на филм да очекува кога го гледа тогаш сум дефинитивно ист како него.

Поздрав.

п.с. Не градирам, не споредувам, не филозофирам и не оценувам многу во темата. Само препорачувам филм, кажувам што жанр е, накратко за што се расправа и крај. Бар мене повеке не ми треба да знам, пошто ке ми го расипат впечатокот.

Има додуша и некои многу фини и долги рецензии (не како моите) кои што ми се допаѓаат. Како рецензиите на IoSonoInterista (без улижување, едноставно така е), и чат пат на некој друг корисник што знае да напише многу за еден филм без да открие нешта што би ти го расипале филмот.

Кратко и јасно кажано - остај ги луѓето нека си уживаат и не им кажувај што и како се случува во филмот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom