Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.005
Поени од реакции
34.550
И Сашко Коцев исто :D
На овие ко Клуни и слично мислев, не-балканци, за нив се подразбира :D
Кој балканец, па повеќе холивудски отколку балкански филмови има снимено.
Ги имаш драмите? Знам дека си и по книгите, ако немаш би ти препорачал, ја има оваа и уште 2, еден вид на мини-трилогија се ама не се поврзани
Од ова што знам освен "Череп во Конемара" и "Бесачи" други негови адаптации немало до сега кај нас?
Ууу, браво. Не знаев дека ги има преведено на македонски. Ќе ја барам книгава на саем.

Да, и Бесачи е поставена во МНТ, и се токмам одамна, ама уште не сум ја гледал. Некако повеќе накај театар Комедија одам, иако МНТ никогаш не ме разочарале. Животот е прекрасен, на пример, ми е во топ 3 претстави што сум ги гледал во животот. Последно ја гледав Мој термин таму, и таа ми се допадна исто.

А Череп во Конемара беше ѕверска, кој не ја гледал, најтопло препорачувам.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.592
Ко то тамо пева? (1980) - е еден од најдобрите југословенски филмови.
Малкумина знаат дека на времето, на Џорџ Лукас му се има многу допднато филмот и дека си има напраено своја приватна верзија.



edit: и на офф нет се појавило
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.890
Поени од реакции
39.355
Овој Волверин vs Дедпул изгледа ќе биде последниот суперхеројски филм. Тажна виолина за нердовите со they/them придавки
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
821
Поени од реакции
2.103

Се да им ебам,се упропастија мора на се да се внимава што ќе се каже и направи да не се навреди некој.
Инаку го гледав филмот во кратки црти во една од сцените Емили Блунт мисли дека Рајан Гослинг е натрапник и пробува да се одбрани и ќе го нападне па ќе направат хаос во просторијата,влегува Хана Вадингам и вика што се десило овде како да биле Амбер и Џони.
Одма критики за сценаристите за оваа реченица бидејќи промовирале домашно насилство :facepalm:
Ги контактирале Universal Pictures да дадат изјава и сега ќе мора да се правдаат од продукцијата.

А го гледав повторно The French Connection од 1971 пред извесно време каде што Џин Хекмен лабаво си кажува нигер,бич и тн.
Каде се тие времиња сега....
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Unfrosted 2024 so Jerry Seinfeld

 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.868
Поени од реакции
24.362
Хмм.. молзење, ама па од друга страна Петар Џексон? o_O

Автоматски споено мислење:


Енди Серкис? I'm sold!

 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
2-3 реченици небитен муабет
Како тоа мислиш небитен муабет?
Глеаш жената на мајка и колку убаво и објасни дека во зима било многу ладно во куќата и едвај ставиле парно :ROFLMAO:
После си седеа во дворчето и рече цвеќињата ќе пораснат и ова сè ќе биде затворено.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.005
Поени од реакции
34.550
Како тоа мислиш небитен муабет?
Глеаш жената на мајка и колку убаво и објасни дека во зима било многу ладно во куќата и едвај ставиле парно :ROFLMAO:
После си седеа во дворчето и рече цвеќињата ќе пораснат и ова сè ќе биде затворено.
Уууу, ама си се внесол во филмот!
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.351
Поени од реакции
58.010
Kingdom of the Planet of the Apes солиден, вовед филм во нова трилогија најверојатно. Обично се нервирам со вовед филмови, нека направат два одеднаш и да ги изгледаме едноподруго со мало интермецо, а не да чекаме две-три години до следниот. Во секој случај, ми се допадна како е направен филмот но што се однесува до дејствието, се може да се раскаже во 3-4 реченици.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.592
You People ги има сите карактеристики на идеолошки поткована уметност, според барањата нивната религија.

Сите белци се слаби, глупи, утепани, чизи. Сите црнци се јаки, сериозни, паметни и силни. А па црнкињите... Е тие се најпаметни и најмудри од сите профили. Нив можат да им парираат само трансџендерите и хомосексуалците.

Тоа е на кратко, опис на буквално секој лик од филмот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom