Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.263
Поени од реакции
3.200
Никола Којо, тоа сцената со шиптарот у Парада е снимано у некое битолско муслиманско село.


Ако Никола Којо важи за познат и еминентен актер секако.
Секој втор месец е тука. Не се брои.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.768
Поени од реакции
22.798
Харви Кајтел наводно во Битола.

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.989
Поени од реакции
34.439
Малце офтопик, ама сепак на некој начин поврзано со темата: ја гледав претставата "Череп во Конемара" на Театар Комедија, по текст на Мартин Мекдона. Цело време мислев колку добро би функционирала и како филм. Еден од ликовите, Мартин (Виктор Арсов го глуми во Комедија) е како напишан за Бери Киоган. Се надевам дека наскоро ќе ја екранизираат.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.467
Поени од реакции
9.407
Се што било јако од филм и му направат двојка откако ќе видат заработка, после ни кецот не ми изгледа добар. Како да идеш во кафана, дајте нешто најубаво што ви е и ти носат шпагети со седум соса, пиперка од Африка, три листа каранфилче, посолени со сол од кај оној што беше едно време популарен, па рендана печурка пронајдена 80 метра под хераклеа, една капка крв од жаба девица и ти јадеш вчудоневидено, на сите им раскажуваш ееј тоа сосот бомба, па како беше се комбинирано, одма да идеш да пробаш. И идеш другиот ден и бараш специјалитет на денот и сега има шпагети со... Ама вчера јадев шпагети. Ама сега сосот е од... Абе не ме интересира не ми се јадат веќе шпагети. Така некако, јака споредба нема што.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Џокеров на Феникс е најмалце допадлив од сите претходни, со исклучок на тој со Лето. Више делува како ретардиран да е, него вистински криминален мастермајнд.
Ме потсети да го гледам пак Темниот Витез.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.875
Поени од реакции
39.321
Се што било јако од филм и му направат двојка откако ќе видат заработка, после ни кецот не ми изгледа добар. Како да идеш во кафана, дајте нешто најубаво што ви е и ти носат шпагети со седум соса, пиперка од Африка, три листа каранфилче, посолени со сол од кај оној што беше едно време популарен, па рендана печурка пронајдена 80 метра под хераклеа, една капка крв од жаба девица и ти јадеш вчудоневидено, на сите им раскажуваш ееј тоа сосот бомба, па како беше се комбинирано, одма да идеш да пробаш. И идеш другиот ден и бараш специјалитет на денот и сега има шпагети со... Ама вчера јадев шпагети. Ама сега сосот е од... Абе не ме интересира не ми се јадат веќе шпагети. Така некако, јака споредба нема што.
ако си гледала филмови, првиот беше тотален рип оф од King of Comedy и Такси Драјвер. Така да овој Џокер ни оригиналност нема. Вториов дел ќе биде како мјузикл, нема да е класичен филм. Нешто како Лала Ленд со Џокер и Харли Квин.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.467
Поени од реакции
9.407
ако си гледала филмови, првиот беше тотален рип оф од King of Comedy и Такси Драјвер. Така да овој Џокер ни оригиналност нема. Вториов дел ќе биде како мјузикл, нема да е класичен филм. Нешто како Лала Ленд со Џокер и Харли Квин.
Првиот добар ми беше. Вториот не го ни гледам.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.996
Поени од реакции
84.526
Не знам дали го памти ова некој, рандом сега ми текна :pos:

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.996
Поени од реакции
84.526
Раде Шербеџија?
И Сашко Коцев исто :D
На овие ко Клуни и слично мислев, не-балканци, за нив се подразбира :D

Малце офтопик, ама сепак на некој начин поврзано со темата: ја гледав претставата "Череп во Конемара" на Театар Комедија, по текст на Мартин Мекдона. Цело време мислев колку добро би функционирала и како филм. Еден од ликовите, Мартин (Виктор Арсов го глуми во Комедија) е како напишан за Бери Киоган. Се надевам дека наскоро ќе ја екранизираат.
Ги имаш драмите? Знам дека си и по книгите, ако немаш би ти препорачал, ја има оваа и уште 2, еден вид на мини-трилогија се ама не се поврзани
Од ова што знам освен "Череп во Конемара" и "Бесачи" други негови адаптации немало до сега кај нас?
Автоматски споено мислење:

Ај уште ова да пишам у мојов мини-спам

Го има некој гледано My Son?

Има 2 верзии
Оригиналот
и римејкот

Ист е режисереот за двата филма, а интересно за филмов е што главниот актер нема сценарио и целиот филм зависи од него и актерот го дознава плотот во исто време како и неговиот лик, а воедно нели и публиката

Дали знаете други филмови без сценарио со сличен gimmick, а да ви се имаат допаднато?
99% сум сигурен имаше пред 7-8 години еден сличен филм без сценарио од релативно познат режисер, ама да ме убиеш не ми текнува сега...
Мислев нешто од Пол Томас Андерсон дека е, изгуглав, не ќе да било ништо од него. Ако не се лажам беше некој филм со плав постер, и од секој обид да изгуглам актери што мислев дека се во филмот...сфатив дека не памтам ниту еден актер :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom