Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.843
Поени од реакции
33.793
Нема теоретски шанси да бидеме задоволни сите од листата на IMDB, премногу е вкусот релативен кога станува збор за рангирање на најдобри филмови на сите времиња.
Јас не се замарам со рангот кој го има Pulp Fiction, а и другите филмови на оваа листа, но Pulp Fiction е прејак.
Од атмосфера до дијалози и како се одвива приказната, све е многу јако изведено.
И јас комплетно се сложувам со тебе за Pulp Fiction. Дури и сметам дека е перфекционистичко дело - сите детали кои ги има во филмот да се вклопат на тој начин, богами и не е мала работа! За мене е еден од најдобрите филмови на сите времиња.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Го гледав Vozvrashcheniye на Андреј Звјагинцев, овој генијален руски режисер ќе има нов филм годинава на Кан, па одамна сакав да му ги изгледам Враќање и Елена. Првиот го изгледав, ремек дело, добитник на Златен Лав во Венеција. Она што се шокирав, и ме допре сега кога малце истражував околу факти за филмот, е тоа што главниот глумец, детето Андреи (Владимир Гарин) загинало некое време после филмот фрлајќи се во вода од скокалница, а баш во филмот на почетокот во првичните сцени преовладуваат сцени од страв од височина, фрлање во вода, сметање за кукавица доколку не се фрли неговиот брат. Стравично, инаку филмот ремек дело, it's a must.
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Го гледав Vozvrashcheniye на Андреј Звјагинцев, овој генијален руски режисер ќе има нов филм годинава на Кан, па одамна сакав да му ги изгледам Враќање и Елена. Првиот го изгледав, ремек дело, добитник на Златен Лав во Венеција. Она што се шокирав, и ме допре сега кога малце истражував околу факти за филмот, е тоа што главниот глумец, детето Андреи (Владимир Гарин) загинало некое време после филмот фрлајќи се во вода од скокалница, а баш во филмот на почетокот во првичните сцени преовладуваат сцени од страв од височина, фрлање во вода, сметање за кукавица доколку не се фрли неговиот брат. Стравично, инаку филмот ремек дело, it's a must.
Поучна приказна за начинот на воспитување на децата. Онака да се запрашаш кога би бил родител како би постапил во одредени ситуации. И јас кога го гледав бев фасциниран, а кога добро ќе размислам и ќе се присетам, сеуште ме држи то чудо. Силен импакт има филмот.
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
The Master e страшно добро снимен филм, со неверојатна глума на главните карактери, со солидна приказна и без ниту еден оскар. Не сум го гледал Линколн, али се прашувам каква глума дал Даниел Деј Луис за да го добие оскарот пред Феникс..

Енивеј, кој го нема глеано, има препорака од мене, со предупредување дека може да ве фати на кондиција и едвај да го дочекате крајот.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Fight Club, еден од подобрите филмови кој го имам гледано. Колку само често се случува кај луѓето тоа што му се случи на Нортон. Значи кога ќе влезиш во некоја машина, секој ден ти се случуваат исти работи, плус ја мразиш својата работа, и реално е да настанат онакви последици.

И исто така кога сме веќе кај шизофрениите, A beatiful mind, стварно филмска класика.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
уф еден од полошите филмови у модерната историја

Освен за неколку кадри(5 до 10 мин нека бидат) углавном лош филм

Upstream Color (2013)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.960
Поени од реакции
84.403
The Past е уствари еден од подосадните филмови што ги имам гледано[DOUBLEPOST=1398289354][/DOUBLEPOST]The Past е уствари еден од подосадните филмови што ги имам гледано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom