Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Ете, не сум била сама. Будалаштина невидена е филмот. :facepalm:
Не знам на кој би му се допаднал филмот, бидејќи нема никаква цел, нема почеток, нема крај, нема никакво дејство. Сите обиди да се објасни како филм со отворена интерпретација, полн со метафори, симболи и сл, пропаѓаат во вода зашто замислата е глупа, а изведбата досадна. Контроверзно ѓубре.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Noah (2014)
The Biblical Noah suffers visions of an apocalyptic deluge, and takes measures to protect his family from the coming flood.
Oва од имдб.

Take Shelter much? Ама добро, разбирам дека Аронофски не би се наканил да снима така апсурден филм според дешавките од стариот завет. Ќе видиме, уште е рано за коментари дека ќе е нешто невидено во добра или лоша смисла.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Noah (2014)
The Biblical Noah suffers visions of an apocalyptic deluge, and takes measures to protect his family from the coming flood.
Oва од имдб.

Take Shelter much? Ама добро, разбирам дека Аронофски не би се наканил да снима така апсурден филм според дешавките од стариот завет. Ќе видиме, уште е рано за коментари дека ќе е нешто невидено во добра или лоша смисла.
Абе сега ако одиме по некоја логика Take Shelter копира од Стариот Завет, а Ноа ќе биде само екранизација на тој дел од Стариот Завет.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Абе сега ако одиме по некоја логика Take Shelter копира од Стариот Завет, а Ноа ќе биде само екранизација на тој дел од Стариот Завет.
Не би рекол. Искрено, го немам читано стариот завет, не ни планирам. Знам само дека во приказната за Ное(шо сум слушнал ко мал и шо ме научил Рики Џервејс), дали од визии или од тоа дека Господ му рекол дека ќе има поплава, Ное почнува да ги собира сите животни во арката.
Од друга страна, сегашната кратка содржина на имдб не ми асоцира баш на тоа, туку на идејата во Тake Shelter. Затоа и го спомнав.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.139
Поени од реакции
84.830
Џанго е мајкоебавање.Каков филм само :cuc::cuc:.
Знам дека ќе има некои што ќе го хејтаат филмот пошто бил пре cheesy ама филмот е топ.

Што по ѓаволите бараше Џона Хил? Луѓе ко него и Мајкл Цера нејќам да ги видам во сериозни филмови...

Иначе читав дека и Саша Б. Коен бил поканет да глуми како комеди релиф во филмот ама на крај после двоумење се решил да ја прифати улогата во Клетници наместо оваа. А улогата му била нешто у стил дека требало да има секс со жената на Џанго па после им влага Џанго у соба и го убива. Нешто у тој стил.

Ај Нигеров и Валц што беа добри, добри беа (особено Валц). Ај Ди Каприо што беше невеојатен, неверојатен беше. Ама Семјел Л. Џексон :cuc: :cuc: :cuc: ем comedy relief беше на моменти ем сериозен негативец беше. He stole the show. :cuc: :cuc:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.445
Поени од реакции
58.533
Noah (2014)
The Biblical Noah suffers visions of an apocalyptic deluge, and takes measures to protect his family from the coming flood.
Oва од имдб.

Take Shelter much? Ама добро, разбирам дека Аронофски не би се наканил да снима така апсурден филм според дешавките од стариот завет. Ќе видиме, уште е рано за коментари дека ќе е нешто невидено во добра или лоша смисла.
Го чекам со пуканки од кога го најавија пред година дена. Ако ја утне Аронофски (тоа чекам де :) ) има да го плукам во 4 одделни рецензии, ќе ми плати за сите Американски Убавини што сум ги изгледал досега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom