Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.463
Да ја сменам темата од умрени.... Top Gun: Maverick :cuc:
10/10

Се сомневав дека ќе биде квалитетен кога прават продолжение после толку години, ама полн погодок!

Јас и двојничката на Џенифер Конели пред да фати короната :)
А вистинската Џенифер Конели и целиот филм Топ Ган Маверик се ТоБ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
По Златната палма во 2017 за The Square, шведскиот режисер Рубен Естлунд (Ruben Östlund) (The Square, Force Majeure...) освои уште една Златна палма во Кан, за неговиот нов филм Triangle of Sadness.

1653776106325.png

Беа доделени 2 Гран при награди за Close на Лукас Донт и Stars at Noon на Клер Денис. Најдобра режија освои Парк Чан-вук (Oldboy, The Handmaiden, Stoker, Thirst) за филмот Decision to Leave. Другите се небитни.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Корееда Хироказу и браќата Дарден се небитни? Ок. :cautious:

Очигледно беше дека Швеѓанецов ќе лапа Палма.

А делува ко да има доста добри филмови годинава. Сакам да ги гледам корејскиов Decision to leave, корејскиот Broker на јапонецот Корееда, скандинавскиве арапи Boy from Heaven и Holy Spider, Жената на Чајковски од Серебрјаков, новиот на Мунгиу, дури и тој со магарето на Сколимовски делува интересно, ама ок штом се небитни. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Корееда Хироказу и браќата Дарден се небитни? Ок. :cautious:
Другите НАГРАДИ се небитни Шонче. Заборавив дека понекогаш мора да се нацрта за да се сфати на што се мисли. :( По твојата логика, дека и Кроненберг, и Гронинген, и Мунгиу, и Серебреников... се битни, требаше да спомнам дека не освоиле награда?

А, и btw - Корееда не освои никаква награда, актерот во неговиот филм освои. А тој дали е битен или не, не знам, просветли ме. ;)

Кога одиш со клизаќи, потруди се барем да си ги обуеш копачките. ;)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Другите НАГРАДИ се небитни Шонче. Заборавив дека понекогаш мора да се нацрта за да се сфати на што се мисли. :( По твојата логика, дека и Кроненберг, и Гронинген, и Мунгиу, и Серебреников... се битни, требаше да спомнам дека не освоиле награда?

А, и btw - Корееда не освои никаква награда, актерот во неговиот филм освои. А тој дали е битен или не, не знам, просветли ме. ;)

Кога одиш со клизаќи, потруди се барем да си ги обуеш копачките. ;)
Те сконтав што кажуваш срц, немој толку butt hurt да бидеш. Толку остро на обична зезанција што не си ги пишал сите информации?!

Ако награда за главна улога е небитна тогаш чуму ја спомнуваш во темите за оскарите и ги гледаш сите номинирани актери и за споредна и за главна улога?! Небитни се. Lol
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Толку остро на обична зезанција што не си ги пишал сите информации?!
Кога истото што го пиша ти би го пишале некои други ликови од форумот, верувај дека не би реагирал исто, зашто во тој случај тоа би го сметал за „обична зезанција“. Твоите зајадливи коментари се се, само „обична зезанција“ не. Проблемот е перцепцијата која еден човек ја има за друг во виртуелен простор. Прост пример: на @Filip Telford јас не би му се налутил дури и не знам какви навреди да упати директно кон мене, иако лично не го знам, но мојата перцепција за него е дека е таков, зајадлив, така се однесува кон сите, и никогаш не би му замерил за ништо, како што верувам дека и он не би замерил доколку со ист аршин му вратам. Да не зборам тука за луѓе со кои се знам лично и надвор од форумов. Но сосема поинаку е кога човек како тебе со кој ем не се знаеме лично, ем те сметам за сериозна личност, а не некој кој е тука само за да се зеза. Затоа не можам да прифатам такво мислење како „обична зезанција“. Ај ова не е ништо, имаше многу поексплицитна ситуација со друг член кој директно ми се пожали за твоја навреда упатена кон него, која што, исто така, ако некој друг ја кажеше, ќе беше сфатена како шега. Таков впечаток си ни оставил, на сериозна личност, затоа сериозно те сфаќаме. :D
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Sully 2016

На филмов работев во 2015, ама ете од некоја причина дури сега го изгледав. Му давам 6/10 само ради тоа што ме врати во едни убави времиња. Дефинитивно најлошиот филм на Том Хенкс и Клинт Иствуд. Па дури ни приказната не ми е трогателна јер никој не умре. Глумата не постоеше кај никој освен кај господинот Хенкс. Башка психопатот Венди од Озарк му беше жена на овој Сали, а во комисија беше уште поголемиот психопат Скајлер Вајт од Брејкинг Бед.
Филмов би го заборавил инстантно.

А, и америве не можат да бидат подосадни и антипатични со тоа "New York's Finest". Кур се тресе у ладна вода. Да не го гледав бар ќе продолжев да мислам дека сум работел на фантастичен филм.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Ко дете ги имав гледано Resident Evil и Resident Evil: Apocalypse, па ги репризирав викендов за да ги изгледам и останатите 4 делови. Ох, кое разочарување. Првиот дел ми беше останат во сеќавање како добар филм, далеку од хорор ама како целина ми се свиѓаше филмот. Секој нареден дел полош и полош, таман си мислиш нема теорија да допре ново дно, и ете. Приказната милион дупки, визуелните ефекти ко да се правени од некое дете во пеинт. Овој режисеров Пол Андерсон му имам и други филмови гледано и не знам како уште егзистира во Холивуд.

Од гејмерски аспект приказната беше мадафака и заслужуваше подобра изведба тука. Мини серија од некој поасален режисер сигурно ќе беше подобро, ама ете. И да, Мила Јовович е срце :love:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ко дете ги имав гледано Resident Evil и Resident Evil: Apocalypse, па ги репризирав викендов за да ги изгледам и останатите 4 делови. Ох, кое разочарување. Првиот дел ми беше останат во сеќавање како добар филм, далеку од хорор ама како целина ми се свиѓаше филмот. Секој нареден дел полош и полош, таман си мислиш нема теорија да допре ново дно, и ете. Приказната милион дупки, визуелните ефекти ко да се правени од некое дете во пеинт. Овој режисеров Пол Андерсон му имам и други филмови гледано и не знам како уште егзистира во Холивуд.

Од гејмерски аспект приказната беше мадафака и заслужуваше подобра изведба тука. Мини серија од некој поасален режисер сигурно ќе беше подобро, ама ете. И да, Мила Јовович е срце :love:
На 14 јули излегува серија на Нетфликс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom