Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Амерочки филмој немом да гледам појќе холивуски се исти се досадни безвезе акција ,барам некој од други држави да гледам ,пробав руски од советски период ама некако не ми се свиѓат.
Едно време на Телма даваја итљански секој четврток многу интересни беа,Го гледав на јутуб еден интерсна комедија овај

https://www.youtube.com/watch?v=ntLbORx64EA

немат лоши филмој итаљанит , препорачајте некој интересни слични од други држави не амерички .
 

Attachments

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Амерочки филмој немом да гледам појќе холивуски се исти се досадни безвезе акција ,барам некој од други држави да гледам ,пробав руски од советски период ама некако не ми се свиѓат.
Едно време на Телма даваја итљански секој четврток многу интересни беа,Го гледав на јутуб еден интерсна комедија овај

https://www.youtube.com/watch?v=ntLbORx64EA

немат лоши филмој итаљанит , препорачајте некој интересни слични од други држави не амерички .
На прв скрол и гледаше преку ретровизор меѓу нозе на втор скрол ова, навистина интересна комедија
1570292776362.png
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Амерочки филмој немом да гледам појќе холивуски се исти се досадни безвезе акција ,барам некој од други држави да гледам ,пробав руски од советски период ама некако не ми се свиѓат.
Едно време на Телма даваја итљански секој четврток многу интересни беа,Го гледав на јутуб еден интерсна комедија овај

https://www.youtube.com/watch?v=ntLbORx64EA

немат лоши филмој итаљанит , препорачајте некој интересни слични од други држави не амерички .
Paolo Genovese:
Perfect Strangers - Perfetti sconosciuti (2016)
The Place (2017)
The Immature - Immaturi (2011)
Immaturi – Il viaggio (2012)
A Perfect Family - Una famiglia perfetta (2012)
Ever Been to the Moon? - Sei mai stata sulla luna? (2015)
Blame Freud - Tutta colpa di Freud (2014)

Giuseppe Tornatore:
Cinema Paradiso - Nuovo Cinema Paradiso (1988)
The Legend of 1900 - La leggenda del pianista sull'oceano (1998)
The Best Offer - La migliore offerta (2013)
A Pure Formality - Una pura formalità (1994)
Malena - Malèna (2000)
The Correspondence - La corrispondenza (2016)
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
На прв скрол и гледаше преку ретровизор меѓу нозе на втор скрол ова, навистина интересна комедија
како Американска Пита е не е таков како што изгледа :) накај авантгарда тера
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.182
Поени од реакции
8.808
Да ептен, јас не можев да дочекам да одам и заминав со претходна умисла да го плукам овој џокер зошто нели носталгија и по тоа колку многу му остави впечаток џокерот на Леџер, ама колку само беше спектакуларно и совршено и без маана и не можев да најдам една мини минималистична утка некоја да речам аха еве срање е не чини знаев јас.

Никогаш не ми било помило зошто не сум била во право. Прекрасно искуство, посебно за мене како чудно ама фан сум на душевни болести на екран, ова беше како бебенце на бејби џејн и таксистот, уживав во секоја секунда, не беше само џокерот, беше и еден осамен живот, едно смрдено општество и еден лабилен човек кој пукна под притисокот под кој би пукнал и секој нормален. Јас пукнав малку во себе кога доживував се што доживуваше Артур.

Ептен се соживеав и јас поминував низ голготата, срце ме стегаше од жал, од неправди, од глупи разгалени богати луѓе, му идеше да ставам и јас маска на кловн и да протестирам од револт. Како и да е не беше обичен филм, разбуди во мене секакви чувства, глумата феноменална, кога заврши филмот аплауз доби во кино прв пат тоа го видов ама вредеше, Феникс да ти бил полн погодок, после ова ќе го гледам како вонсериски талент, сигурно дека ќе одам да го гледам уште еднаш и како што кажа некој погоре ова кино искуство не смее да се пропушти.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Најмногу ми се допадна тоа што филмот е направен низ перспективата на главниот лик. Џокерот е во сите сцени од почеток до крај, Жоакин Феникс е филмот. Слично како во Потстанар, и овде се работи за трансформација на карактер. Зарѓан сум за рецензии, сакам само да кажам дека филмот ги задоволува сите очекувања на фановите на Бетмен франшизата, иако имам замерки во однос на дијалозите, посебно сцената со гостувањето во шоуто на Де Ниро. Очекував подобар дијалог и генерално малку повеќе линии текст за Џокерот. “You ask me if I have any negative thoughts... all I have are negative thoughts" е фантастична линија и требаше да има уште десет такви. Друга работа што не ја знаев пред да го изгледам е дека филмот чинел само 55 милиони. Очекував некаков блокбастер со многу акција во последните 30 минути. За среќа не било така и можев да уживав во личната драма на еден отфрлен човек.

Споредби со Леџер се неблагодарни затоа што тој не доживеа целосен филм за Џокерот. Жоакин Феникс доби 2 часа на располагање. Филм со Џокерот на Леџер ќе беше исто толку добар, веројатно поспектакуларен. Во секој случај, Жоакин Феникс имаше тешки кондури за носење и добро ги износи.

Филмови кои те тераат да навиваш за негативци. Кум, @wot -е мој. Кум е причината.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Во врска со Џокер.

вчера го изгледав, сметам дека треба да се изгледа барем уште еднаш за да се долови цела замисла на филмот.
Филмот беше тежок, тензичен, на моменти напнат.
Беше опишан распадот на еден човек,
чекор по чекор, и од внатре и од надвор. Тоа ме бендиса и сметам дека Феникс е глумец и пол и му даде поголема длабочина на карактерот, одлична интерпретација на ликот.
еден од другарите шо го гледавме филмот имаше добра забелешка за џокерот дека факторот mad genius беше невидлив и мислам дека воопшто не изгледаше како високо интелегентна личност што е одлика на Џокерот, тоа недостигаше.
Неможам да го споредам со Леџер бидејќи дарк најт беше многу подобар филм, по избалансиран. сепак одлична работа заврши Хоакин, секоја чест.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
Филмов те тера да го мразиш Бетмен... ти го ебам тоа богатото инфлуенсерско копиле :mad:
Не се сложувам.

Ок, има и хумор во коментаров, ама ај кога веќе се почна муабет за филмов па да кажам и ја нешто :D

Мислам дека филмов има најдобар ориџин стори за Бетмен што било кога и било каде се прикажал.


Само дете е Брус. Неговите родители се скапани. И тој наместо да оди по нивен пат и да не му е гајел за обичните луѓе, наместо да прифати да живее богат живот - решава да стане симбол на надеж.

Завршува филмот во хаос.

Улиците горат. Народот е несреќен. Спремни се сите за класна војна.

Но. Знаеме дека ќе се појави надеж за Готам. Ќе се појави симбол. Ќе се појави Бетмен.

И пази, на Артур Флек никој не му обрнува внимание.

Кога Артур Флек го викна Брус...детето си дојде и (како најголем идиот) седеше додека овој му правеше трикови.

Брус не го третираше Артур како сите други што го третираа. (да, малце беше глупо што детево кежуал доаѓа странец да му пика прсти во усти али јбг)


Артур Флек пораснал без родител и со мајка што не се грижела за него.


Општеството од него очекува да биде лузер и...тој станува токму тоа. Лузер што е огорчен од општеството.


Брус Вејн ќе порасне без родители. Двајцата се убиени пред него од страна на човек што ги мрази богаташите.

Општеството од него очекува да стане ист како татко му и да биде човек што не му е гајле за обичните луѓе.

Тој станува баш спротивното. Човек што се бори против неправдите.


Овој филм имаше најдобар ориџин стори за Бетмен.

Бетмен и Џокер се различни страни на иста паричка, но кога се соочени со неправдата двајцата реагираат на различен начин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom