Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.509
7-ци се многу добри филмови, а 8-ци и 9-ки се ремек дела. Не може филмови на Буњел, Кјубрик или Фелини што се осмици, да бидат рака под рака со Хексоу Риџ.
6-ки се онака солидни, 5-ки се просек. Све што е кул и треш, се 4-ки, ко Sinful Dwarf, тројки се канцер, а најдобрите филмови се кецови и двојки, ко Birdemic на пример.

Луѓе денес од ракав лупаат осмици и деветки на филмови што се 7-ци или 6-ки.
А 10ки што се?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.189
Поени од реакции
6.449
Не знам зошто уште се тупи со скаливе кога одамна имаме тука установено дека сите скали ни се индивидуални и оценките се ориентациони. Јас од 6ка филм сум задоволна колку со 6ка на факултет, ич.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Не знам зошто уште се тупи со скаливе кога одамна имаме тука установено дека сите скали ни се индивидуални и оценките се ориентациони. Јас од 6ка филм сум задоволна колку со 6ка на факултет, ич.
Бубач бе :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.614
Поени од реакции
16.755
Битно е да се има генерален и референтен систем на оценување, за да има релевантна компарација. Ака тебе ти е ок 6-7, а мене ми е ок т.е. просек 5-ка како ќе се усогласиме или знам што мислење имаш за одреден филм? затоа потрудете се да се водите по општо прифатената формула 5ка - средина, 10 ка максимум просто е.

Значи у сите сфери на животот се е по некој стандард и скала за да се има своевидна референца - и мерка за квалитет, или што и да е. Професорите така оценуваат, IMDB така оценува, се функционира на тој начин.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.122
Поени од реакции
3.665
Вреди да се погледне Doctor Strange? Mу се спремам мн време ама некако сите разочарани ми беа од него .... :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.804
Поени од реакции
28.190
Вреди да се погледне Doctor Strange? Mу се спремам мн време ама некако сите разочарани ми беа од него .... :D

Pa nemase bas razocarani, dosta nad prosek I mnogu go sakaa reakcii. Vredi, interesen e, zabaven ama nisto poveke nad toa.
Mene mi bese ko inception, ne mi bese nesto novo, nesto razlicno ni vo zanrot superherojski. Ali dobar za tepanje vreme I ako sledis univerzumite.

Inaku mora da se soglasam so Corvus. Filmot za average joe e konfuzen, a za fanovite na igrite nedovolen, vo sekoja smisla.
Fassbander rasturi kolku I da go kocea skriptata I napisaniot lik, ama nitu toj ne mi go spasi filmot.
Od ubavite sceni ne vidov jas mnogu, ne znam vie sto ste gledale, a akcijata t.e tepanjeto pak voopsto blisku do igrite ili voopsto blisku do dobri.
Za mene filmot e flop. Edino kako fan na igrite bev srekjen sto malku barem bev vraten tamu, no sepak nedeovlno za da sum zadovolen na kraj.
Ne znam nekoj sto ne mu e poznato nisto, kako bi mu bil dobar...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.544
Поени од реакции
12.411
Вреди да се погледне Doctor Strange? Mу се спремам мн време ама некако сите разочарани ми беа од него .... :D
не сум сретнал човек до сеа да го исхејта него, дури и на мене како хејтер на суперхеројски филмови ми се допадна
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.733
Поени од реакции
11.399
Вреди да се погледне Doctor Strange? Mу се спремам мн време ама некако сите разочарани ми беа од него .... :D
Ова е максимумот што филмот може да го понуди, остатокот е исто ко да гледаш Авенџерс или Суисајд Скуад.

 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
7.928
Поени од реакции
12.980
Beauty and the beast е многу фил гуд филмче, 2саати носталгија и позитива. Не очекував мјузикл да ме бендиса олку.
 
На врв Bottom