Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Многу сакав и низ гледањето активно се трудев да ми се свиѓа Assassin's Creed, ама за жал не понуди ништо повеќе од просек. Многу мразам да критикувам филмови, ама srsly којкур.
Имаше милион шанси филмов да биде overwhelming и естетски совршен ама ништо, флоп, трејлер од 3 минути за играта повеќе ме има внесено со акција отколку филмов од 2 саати, многу сум лута.
А ги има сите елементи да ми се свиѓа: Фасбендер, medieval setting, assassins, archery, потенцијал за breath taking акција и gasping кадри... и се тоа џабе зашто филмот delivers nothing.
Што знам, може во кино било доживљај да се гледа, вака за нигде....
Сакав да му стаам 7 ради Фасбендер, ама баш ради него ќе му стаам 6 зашто waste of talent беше проектов.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Многу сакав и низ гледањето активно се трудев да ми се свиѓа Assassin's Creed, ама за жал не понуди ништо повеќе од просек. Многу мразам да критикувам филмови, ама srsly којкур.
Имаше милион шанси филмов да биде overwhelming и естетски совршен ама ништо, флоп, трејлер од 3 минути за играта повеќе ме има внесено со акција отколку филмов од 2 саати, многу сум лута.
А ги има сите елементи да ми се свиѓа: Фасбендер, medieval setting, assassins, archery, потенцијал за breath taking акција и gasping кадри... и се тоа џабе зашто филмот delivers nothing.
Што знам, може во кино било доживљај да се гледа, вака за нигде....
Сакав да му стаам 7 ради Фасбендер, ама баш ради него ќе му стаам 6 зашто waste of talent беше проектов.
Толку го извреѓа за да му ставиш 6ка? 6ка што е океј оцена?:eek:

Плус од каде толкава изненаденост, кога никој не рече дека е совршен филмот. 6ка на ИМДБ, 17% на Ротен и 35 на Мета.

Акционите сцени (од 16ти век) беа бонбона на платно, ама беа премалку и мене рецимо ме нервираше што е сместен во денешно време и што цело време чекав да се случи нешто и оп заврши...Очигледно планираат 2ка и да перат пари на слава на игрите, али без добри сценаристи, тешко ќе им оди франшизава.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Толку го извреѓа за да му ставиш 6ка? 6ка што е океј оцена?:eek:

Плус од каде толкава изненаденост, кога никој не рече дека е совршен филмот. 6ка на ИМДБ, 17% на Ротен и 35 на Мета.

Акционите сцени (од 16ти век) беа бонбона на платно, ама беа премалку и мене рецимо ме нервираше што е сместен во денешно време и што цело време чекав да се случи нешто и оп заврши...Очигледно планираат 2ка и да перат пари на слава на игрите, али без добри сценаристи, тешко ќе им оди франшизава.
Жал ми е што се најде навреден од коментарот (или па таков впечаток оставаш), ама јас помала оценка од 6ка немам ставено на Летер, и многу ретко ставам помалку од 6 in general, тие оценки ги чувам за филмови како наказата Bitchslap или ересот Bounty Hunters, а и не знам зошто па јас тука треба да си ја правдам скалата, блокбастери од мене добиваат 7ци ако е блокбастерот лош, и 8 ако е блокбастерот добар, 6 за блокбастер е оцена испод лош, така што не... 6 не е ни блиску до океј оцена.
Друго што кажа дека никој не рекол дека филмот е совршен, не само што не е, туку е далеку од совршен, јас тоа што го очекував е да го исполни стандардот на блокбастер, а и па јас многу не се замарам толку со ротен и мета и имдб и рејтинзи all in all, ете БвС што е наголемо плукан ми е сосем океј блокбастер и донесе акција што сум ја враќала и прегледувала неколку пати, оваа акција беше далеку од солидна акција во однос на тоа колку потенцијал имаше, не знам зошто го скокна делот кај што јас кажувам дека сум разочарана од неискористениот потенцијал, што е голем фактор за некакви очекувања. Јас сум слаба на овој тип филмови со оние елементи што ги набројав и филмот ги имаше сите и пак и пак не донесе ништо што барем во моментот ќе ме занесе, далеку било да остане запаметен понатаму, тоа воопшто не го ни очекував.
Акцијата ме нервираше не само што беше ретка, па и таа ја имаа упропастено со Анимусот.... да сакам да се внесам во акцијата и некој да ме шета од тепачка на симулатор е авотгол во старт, исто ко на сред тепање реклами да ми пуштиле.
Го имаше најретардираниот крај може од сите филмови што излегола лани, каков ретардиран клифхенгер, па Fast and Furious имаат господ знае колку дела па пак си ги завршуваат филмовите со финиш, а не како промо за следниот. Побогу па Марвел така не си ги завршува филмовите, а во 10+ филмови обработува последователно дејство.
Акционите сцени може биле бонбона ама можеа да бидат многу многу многу многу подобри и како што реков да имаат breath taking ефект, немаа.
Игриве се многу неискористен потенцијал, не знам зошто вака ги понижуваат со half-assed адаптација.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Сум се навредил од коментарот, хахахахахаха. Сериозно?
Ако е лош добива 7ца, ако е добар 8ца. Ако е просек 6ка. :pos::pos::pos:

Немој да се навредиш од ова, ама скалава ти е прејака. :LOL:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
То е шо е, без навреда ама не памтам дека некогаш твоето мислење ми било мене или било кому релевантно.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
:shook::shook: Не е релевантно моето мислење? Се шокирав. :shook::shook:
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Премалце акција и уште помалку приказна. Реализација 0, прекраток, а огромен потенцијал.
И на @Corvus и на @Shawn Spencer се релевантни мислењата (барем што се однесува до филмот). :D
Баш си почнав од кецот да си ја играм асасинс и филмот беше огромно разочарување. 5.5/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Thank you James Mangold.

Пристојно финале и достоен клуч за едни од побитните ликови на x-men универзумот, преку потребно беше да се смени пристапот.

Xavier мисли на роудтрип е, застани ваму застани таму, lets put this innocent family in danger for no apparent reason
Не е ова критика, ептен легендарен беше со nagging grandpa понашањето
 
D

Daedalus

Гостин
То е шо е, без навреда ама не памтам дека некогаш твоето мислење ми било мене или било кому релевантно.
7-ци се многу добри филмови, а 8-ци и 9-ки се ремек дела. Не може филмови на Буњел, Кјубрик или Фелини што се осмици, да бидат рака под рака со Хексоу Риџ.
6-ки се онака солидни, 5-ки се просек. Све што е кул и треш, се 4-ки, ко Sinful Dwarf, тројки се канцер, а најдобрите филмови се кецови и двојки, ко Birdemic на пример.

Луѓе денес од ракав лупаат осмици и деветки на филмови што се 7-ци или 6-ки.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Секој си има свои критериуми за оценување. Не знам што се дига толку фама. Ако сум дал 6 значи не сум задоволен. 7 е онака добар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom