Фиксна протеза

Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
денес ставив протеза осекам болка и во секој моменти ми се чини дека ке ми се одлепат, не можам да јадам како што треба ,,, ама како и да е ке издржам една година:D. дали е нормално болка или треба да го посетам пак стоматологот?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
денес ставив протеза осекам болка и во секој моменти ми се чини дека ке ми се одлепат, не можам да јадам како што треба ,,, ама како и да е ке издржам една година:D. дали е нормално болка или треба да го посетам пак стоматологот?
Ден-два нормално е
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
bratche ne mozam da jadam , samo na tecna hrana sum, malce nesto ako kasnam pojako odma bolka osekjam vcera gi kladov pa ke vidime za nekoj den ako ne se smiri ke odam :)
нормално е, издржи 2-3 дена. Земи и аналгин, гризи сламка.... :)
 

Курт Кобејн

Вистинскиот
Член од
25 јануари 2014
Мислења
56
Поени од реакции
73
Здраво
Денес бев на ортодонт и ми ги разгледа забите, ми кажа што како. Само кога стигнав дома имав некои нејаснотии. Долните заби ми се совршено наредени, додека кај горните имам некои компликации. Докторката не ми рече конкретно дека треба да носам и на долната протеза, ама ми ги разгледуваше и долните заби и ми спомна нешто.
Прашањето ми е дали протеза на долната вилица (од која сум сосема задоволен) е медицинска потреба (угриз или такво нешто) или се работи само за профит?
 
Член од
1 октомври 2013
Мислења
759
Поени од реакции
336
Сите мислиме дека ни се убави забите бидеќи ги гледаме онака на предна страна а заболекариве подетално ги разгледуваат ама можеби и за профит се работи ти треба сам да одлучиш што е најдобро доколку мислиш дека е се во ред со долната вилица не ти се потребни протези :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво
Денес бев на ортодонт и ми ги разгледа забите, ми кажа што како. Само кога стигнав дома имав некои нејаснотии. Долните заби ми се совршено наредени, додека кај горните имам некои компликации. Докторката не ми рече конкретно дека треба да носам и на долната протеза, ама ми ги разгледуваше и долните заби и ми спомна нешто.
Прашањето ми е дали протеза на долната вилица (од која сум сосема задоволен) е медицинска потреба (угриз или такво нешто) или се работи само за профит?
Сите мислиме дека ни се убави забите бидеќи ги гледаме онака на предна страна а заболекариве подетално ги разгледуваат ама можеби и за профит се работи ти треба сам да одлучиш што е најдобро доколку мислиш дека е се во ред со долната вилица не ти се потребни протези :)
Не е до профит, до загризот е ... :) ти не мораш да ставаш ама кога ќе ја извадиш горната протеза ќе имаш чувство дека си ја угризуваш долната вилица, ко диносаурус некој.

и кај мене не требаше долна, ама ставив и дури накнадно требаше да се корегира загризот, во случајов да се подигне.
 

Курт Кобејн

Вистинскиот
Член од
25 јануари 2014
Мислења
56
Поени од реакции
73
Не е до профит, до загризот е ... :) ти не мораш да ставаш ама кога ќе ја извадиш горната протеза ќе имаш чувство дека си ја угризуваш долната вилица, ко диносаурус некој.

и кај мене не требаше долна, ама ставив и дури накнадно требаше да се корегира загризот, во случајов да се подигне.
Е фала многу друже, ми требаше некој од искуство да каже, зашто сепак се пари у прашање и незнаев колку може да му се верува на некој што има масивен профит од тоа. :)
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Здраво
Денес бев на ортодонт и ми ги разгледа забите, ми кажа што како. Само кога стигнав дома имав некои нејаснотии. Долните заби ми се совршено наредени, додека кај горните имам некои компликации. Докторката не ми рече конкретно дека треба да носам и на долната протеза, ама ми ги разгледуваше и долните заби и ми спомна нешто.
Прашањето ми е дали протеза на долната вилица (од која сум сосема задоволен) е медицинска потреба (угриз или такво нешто) или се работи само за профит?
Да не треба да носиш ластичиња ? Еј тие смрт ми беа, нонстоп ги кинев :D Горната и долната вилица поврзани со две ластичиња.. ама влечат тие, малце и болеше :D
 

Курт Кобејн

Вистинскиот
Член од
25 јануари 2014
Мислења
56
Поени од реакции
73
Да не треба да носиш ластичиња ? Еј тие смрт ми беа, нонстоп ги кинев :D Горната и долната вилица поврзани со две ластичиња.. ама влечат тие, малце и болеше :D
Само што почнувам со постапката за протеза, така да уште не знам каква точно судбина ме чека :D , но секаква солуција што ќе ми спаси 300евра би ми била добредојдена. (300евра по вилица е цената што ми ја кажаа)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
значи друже немаш друга солуција, или ќе имаш неправилен загриз или за година две ќе си тип топ. А 300 евра ако не сега, за глупости ќе даеш некад во животов, сигурно сум.

Евтина е ортодонцијата кај нас, во Америка кредит земаат за да им стават на децата, 5000$ е третманот.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Да не треба да носиш ластичиња ? Еј тие смрт ми беа, нонстоп ги кинев :D Горната и долната вилица поврзани со две ластичиња.. ама влечат тие, малце и болеше :D
Страшно нешто... поготово на сабајле кога требаше да се извадат :D
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
12
Moe iskustvo e deka od koga ke ti ja stavat protezata zabite bolat edna nedela fazla. Dodeka ne ti se izlezeni zabite site ne stavaj bidejki jas mn rano ja staviv i mn dolgo vreme duri 6 godini ja nosev za da mi porasnat siet zabi. Ali so lesno, prva nedela samo supa caj ke jades :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom