Фиксна протеза

Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Moe iskustvo e deka od koga ke ti ja stavat protezata zabite bolat edna nedela fazla. Dodeka ne ti se izlezeni zabite site ne stavaj bidejki jas mn rano ja staviv i mn dolgo vreme duri 6 godini ja nosev za da mi porasnat siet zabi. Ali so lesno, prva nedela samo supa caj ke jades :P
Е кога си ја носела протезата ти, мислам на колку години ја стави? Пошо мене 8ци не ми се уште излезени, да не треба и јас да ги носам долго?
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
12
Е кога си ја носела протезата ти, мислам на колку години ја стави? Пошо мене 8ци не ми се уште излезени, да не треба и јас да ги носам долго?


Dobro da mene mn rano mi ja stavija vo 2-3to odd do 8 odd ja nosev.. gledaj skroz site zabi da ti bidat izleznei, bidejki toa e mn golem period
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Dobro da mene mn rano mi ja stavija vo 2-3to odd do 8 odd ja nosev.. gledaj skroz site zabi da ti bidat izleznei, bidejki toa e mn golem period
Скроз сите заби излегуваат после 20та година, а можно е ни тогаш да не излезат (осмиците).

Е кога си ја носела протезата ти, мислам на колку години ја стави? Пошо мене 8ци не ми се уште излезени, да не треба и јас да ги носам долго?
И да ти излезат, кој знае дали протезата ќе ти ги опфати сите заби.
Мене од 6ка до 6ка ми се протезите, на седмиците немам брикети.

Јас ги ставив на 14-15 години, сега имам 20 и сеуште ги носам протезите :D
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Како издржувате по 5 години со протези ??? o_O Јас носев два пати, еднаш 7-8одд и еднаш 2-3та средно мислам, по година дена :D Вториот пат беше поради моја негрижа односно НЕносење на мобилните протези кои МОРА да се носат некој период откако ќе ги извадиш фиксните. Не ја правете мојата грешка :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Мобилните се "пострашни" од фиксните :)
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Скроз сите заби излегуваат после 20та година, а можно е ни тогаш да не излезат (осмиците).



И да ти излезат, кој знае дали протезата ќе ти ги опфати сите заби.
Мене од 6ка до 6ка ми се протезите, на седмиците немам брикети.

Јас ги ставив на 14-15 години, сега имам 20 и сеуште ги носам протезите :D
Да де и јас имам исто од 6 до 6 а на 7миците немам, али нема шанси да ги носам до 20 години. Многу е тоа :(
--- надополнето: 25 јануари 2014 во 20:38 ---
Мобилните се "пострашни" од фиксните :)
Мн точноо :LOL: Најмногу ме мрзи што треба цело време да ги мијам или преку ден кога ги носам што ништо не смејам да јадам. Така си ослебев 2-3 килца. Мерации :cool:
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
12
Како издржувате по 5 години со протези ??? o_O Јас носев два пати, еднаш 7-8одд и еднаш 2-3та средно мислам, по година дена :D Вториот пат беше поради моја негрижа односно НЕносење на мобилните протези кои МОРА да се носат некој период откако ќе ги извадиш фиксните. Не ја правете мојата грешка :)


Nemas izbor :P koga si dal tolku mn pari toa vreme ides do kraj :P
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Луѓе да ве прашам нешто.. Колку чинат фиксни протези на горна и долна вилица и дајте линк нешто или кај да идам да ѕирнам што, како, колку време ќе треба да се носат од прилика итн итн..?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Луѓе да ве прашам нешто.. Колку чинат фиксни протези на горна и долна вилица и дајте линк нешто или кај да идам да ѕирнам што, како, колку време ќе треба да се носат од прилика итн итн..?
На форумов никој не може да ти каже точно.
Се зависи од случај до случај. Ќе си се консултираш со стоматолог.

Ако толку инсистираш... цена околу 500 евра, време на носење 2-3 години.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
На форумов никој не може да ти каже точно.
Се зависи од случај до случај. Ќе си се консултираш со стоматолог.

Ако толку инсистираш... цена околу 500 евра, време на носење 2-3 години.
Затоа реков од прилика колку би била цената, се консултирав и со стоматолог ме упати во карпош 4 некаде, али да прашам на повеќе места секаде е различно па да видиме.. Фала многу како и да е :)
 

iloveafrica

Jessie J & Miley Cyrus
Член од
22 февруари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Вака носам фиксни протези и сакам да прашам дали после вадењето на протезите остануваат дамки на забите дали пак може да се искриват и дали ги белеат???;)
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Ајдеее, дојде и моето време за вадење на протезите... :vozbud:
Значи вака, носам фискни протези точно 1 година, за 1 месец треба да ги вадам, значи 13 месеци вкупно ги носев. Ортодонтката ми закажа да ги извадиме протезите во мај. :cuc:

Е сега, мало проблемче, треба да ги извадам сите четири умници (осмици), затоа што некои од нив растат навнатре и ортодонтката ми рече дека ако не ги извадам забите пак ќе ми се искриват.
Горе од едната страна имам една осмица никнато, исто така и долу, додека од другата страна двата заби не се никнати. :unsure:

Планирам да средам се за 2 месеци, значи планот е у рок од 2 недели да извадам една осмица горе, после 2 недели, кога ќе ги извадам протезите, да ја извадам и другата осмица горе.
После нареден месец другите два долу. Дали ми е во ред планот? Многу ми е важно, чекам мислење, бидејќи не можам да си дозволам забите пак да ми бидат криви, сега сите ми се прави и загризот е 10/10. :X3:

Ќе може некоја препорака за добар заболекар, кој ќе ми ги извади умниците без болка, ваше искуство? Слободно препорачајте или оставете ми порака во Инбокс, да не испадне дека рекламирате. :cool:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вака носам фиксни протези и сакам да прашам дали после вадењето на протезите остануваат дамки на забите дали пак може да се искриват и дали ги белеат???;)
Не, и да, ги полираат отпосле.
Ајдеее, дојде и моето време за вадење на протезите... :vozbud:
Значи вака, носам фискни протези точно 1 година, за 1 месец треба да ги вадам, значи 13 месеци вкупно ги носев. Ортодонтката ми закажа да ги извадиме протезите во мај. :cuc:

Е сега, мало проблемче, треба да ги извадам сите четири умници (осмици), затоа што некои од нив растат навнатре и ортодонтката ми рече дека ако не ги извадам забите пак ќе ми се искриват.
Горе од едната страна имам една осмица никнато, исто така и долу, додека од другата страна двата заби не се никнати. :unsure:

Планирам да средам се за 2 месеци, значи планот е у рок од 2 недели да извадам една осмица горе, после 2 недели, кога ќе ги извадам протезите, да ја извадам и другата осмица горе.
После нареден месец другите два долу. Дали ми е во ред планот? Многу ми е важно, чекам мислење, бидејќи не можам да си дозволам забите пак да ми бидат криви, сега сите ми се прави и загризот е 10/10. :X3:

Ќе може некоја препорака за добар заболекар, кој ќе ми ги извади умниците без болка, ваше искуство? Слободно препорачајте или оставете ми порака во Инбокс, да не испадне дека рекламирате. :cool:
Ако вадиш на клиника горе, барај го Оливер Димитровски :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Не, и да, ги полираат отпосле.

Ако вадиш на клиника горе, барај го Оливер Димитровски :)
Thanks! :) Уште неколку прашања ќе ти поставам, се надевам нема да се налутиш, утре сум на контрола, па малку да навлезам во овие работи... :D
Што мислиш, дали е подобро да ги извадам прво горните умници, па после долните?
Дали да почекам прво да ми ја извадат протезата, зошто исто така имам неколку заби за правење? Немој да настане некоја инфекција на умнциите после?
Дали 2 недели е доволно одмор за мене и секако за забите, помеѓу секое вадење на умник?
Кога ќе ги извадам протезите, дали ќе бирам помеѓу ритејнери и мобилна протеза или ќе ги носам и двете? Јас би ги носел и ритејнерите и мобилната ако може и двете за поголема сигурност.
Додека ги носев протезите, од време на време (за викенди) палев по некое цигарче :ROFLMAO: дали ќе ми останат многу флеки или со пари и тоа може да се реши?
Доволно ли е да ги носам само 13 месеци? Докторката рече дека забите не биле многу криви, затоа доволно било, немало да биде проблем ако ги извадам. Јас никогаш не напнував да ги извади, само ја прашував. :)

Фала ти уште еднаш! :cool: Да напоменам, твоите мислења ми беа многу корисни. На форумов не сум активен со објави, ама да не беа твоите мислења за протеза пред 1 година, немаше да ставам цел живот. Благорадение на твоите мислења, собрав храброст и ставив протези, порано мислев дека тоа е нешто многу грдо и дека луѓето со протези се глупи, но откако ставив протези, имам голема почит кон луѓето кои се осмелиле да стават протези и знам дека сигурно водат добра хигиена и внимаваат на забите 3 пати повеќе отколку другите луѓе. :LOL:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Thanks! :) Уште неколку прашања ќе ти поставам, се надевам нема да се налутиш, утре сум на контрола, па малку да навлезам во овие работи... :D
Што мислиш, дали е подобро да ги извадам прво горните умници, па после долните?
Дали да почекам прво да ми ја извадат протезата, зошто исто така имам неколку заби за правење? Немој да настане некоја инфекција на умнциите после?
Дали 2 недели е доволно одмор за мене и секако за забите, помеѓу секое вадење на умник?
Кога ќе ги извадам протезите, дали ќе бирам помеѓу ритејнери и мобилна протеза или ќе ги носам и двете? Јас би ги носел и ритејнерите и мобилната ако може и двете за поголема сигурност.
Додека ги носев протезите, од време на време (за викенди) палев по некое цигарче :ROFLMAO: дали ќе ми останат многу флеки или со пари и тоа може да се реши?
Доволно ли е да ги носам само 13 месеци? Докторката рече дека забите не биле многу криви, затоа доволно било, немало да биде проблем ако ги извадам. Јас никогаш не напнував да ги извади, само ја прашував. :)

Фала ти уште еднаш! :cool: Да напоменам, твоите мислења ми беа многу корисни. На форумов не сум активен со објави, ама да не беа твоите мислења за протеза пред 1 година, немаше да ставам цел живот. Благорадение на твоите мислења, собрав храброст и ставив протези, порано мислев дека тоа е нешто многу грдо и дека луѓето со протези се глупи, но откако ставив протези, имам голема почит кон луѓето кои се осмелиле да стават протези и знам дека сигурно водат добра хигиена и внимаваат на забите 3 пати повеќе отколку другите луѓе. :LOL:
Таман работа.

1. Како сакаш, сеедно е кои ги вадиш, доле им треба повеќе време да зараснат, ќе ти се формира дупка која ќе стои 2-3 месеца, горе поболна е анестезијата. Од две зла помалото :)
2. И ова како сакаш ама ако веќе имаш за поправање, подобро почекај да ги извадиш.
3. Зависи конци дали ќе ти стават али мој предлог е еден месечно да вадиш, не дека нема да издржиш али мазохизам е тоа, жив гладен/гладна ќе останеш.
3. Ритејнери задолжително! Ако може да ти направат калап од пластика за спиење, нека ти направат, ако не мобилна ама ритејнери да ставиш. Јас ги носам веќе 4 години и супер ми е, не ги ни осеќам, се навикнав.
4. Кои јадни флеки, откако ќе ги извадат протезите се полираат забите со паста, ништо нема да имаш :)
5. Ако се средило се и докторката рекла да се вадат, вади ги, нема сврха да ги носиш со сила, значи тоа дека не си бил тежок случај, има многу лоши аномалии каде 3 години се носат дури.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz

Kajgana Shop

На врв Bottom