Фиксна протеза

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.438
Ќе може ли некој да ми покаже слика од тие ретејнери што се носат после фиксната, пошо коа гледам низ Гугл на слики ми покажува се слики од протези, мобилни и фиксни?
:(:(:(
абе обични жички тенки што се ставаат од внатрешната страна на вилицата, од четворка до четворка или од петка до петка, не се ни осеќаат
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
абе обични жички тенки што се ставаат од внатрешната страна на вилицата, од четворка до четворка или од петка до петка, не се ни осеќаат
Е фала многу, бај д веј утре ставам протези па се спремам. А уште нешто да прашам. Дали ако отидам утре одма ќе ми ги стави протезите фиксни или прво сите тие ритуали, отпечатоци, снимки итн ? И дали тие ретејнери се носат цел живот или се вадат после некој определен период ?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.994
Поени од реакции
14.753
Е фала многу, бај д веј утре ставам протези па се спремам. А уште нешто да прашам. Дали ако отидам утре одма ќе ми ги стави протезите фиксни или прво сите тие ритуали, отпечатоци, снимки итн ? И дали тие ретејнери се носат цел живот или се вадат после некој определен период ?
Прво треба да ти направат модел, па да видиш дали треба да вадиш заби, и другите заби да ги направиш, па тек после се ставаат протези.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.438
Е фала многу, бај д веј утре ставам протези па се спремам. А уште нешто да прашам. Дали ако отидам утре одма ќе ми ги стави протезите фиксни или прво сите тие ритуали, отпечатоци, снимки итн ? И дали тие ретејнери се носат цел живот или се вадат после некој определен период ?
Ритејнерите ќе ги ставиш кога ќе ги извадиш протезите, рано ти е за нив. Па ќе да се носат цел живот, јас ги носам еве веќе четврта година, не ги ни осеќам, тенки жички се, исто како да ги нема. Утре ќе ти прават анализа на забите како што кажа бенеамата, чекај може треба да вадиш заби.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
855
Поени од реакции
692
дали има граница до која година може да се стави фиксна протеза?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.438
дали има граница до која година може да се стави фиксна протеза?
па се верува дека забите се движат во вилицата до 25 години ама сега па што беа моите на едно предавање, еден извади теза дека забите се движеле до 50 години... еве јас на 16 ја ставив на 18 ја извадив ама пак еден заб не успеа скрос да се поправина долната вилица... но како и да е, и да си 25+, стави, може ќе ја носиш подолго време ама ќе има ефект.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
855
Поени од реакции
692
па се верува дека забите се движат во вилицата до 25 години ама сега па што беа моите на едно предавање, еден извади теза дека забите се движеле до 50 години... еве јас на 16 ја ставив на 18 ја извадив ама пак еден заб не успеа скрос да се поправина долната вилица... но како и да е, и да си 25+, стави, може ќе ја носиш подолго време ама ќе има ефект.
ke видам.

600 еур е се уште за двете?
сепак фала
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.438
ke видам.

600 еур е се уште за двете?
сепак фала
па јас ги ставив за 600 евра ама моите беа стандард од оние олд скул, сестра ми година после мене стави од едни понови, без гумички, жицата е од инаков материјал и многу побрзо иде, за година ги извади.

Само нека не те лажат со овие порцеланскиве како што ставил членот слика погоре, срање се. Во ниеден сегмент не се подобри од останатите.

п. с. уствари иди еве препорака на фб види др. маргита смилева, може има ставено и други методи, малце може поскапа е докторкава ама сите светски трендови ги гледи, нај апдејтирана е. Јас сум презадоволна.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.491
Поени од реакции
50.452
дали има граница до која година може да се стави фиксна протеза?
Кога одам на контрола, понекогаш гледам и постари луѓе доаѓаат (50-60тина години) :D
Штом ставиле протеза, сигурно не е без ефект.

ke видам.

600 еур е се уште за двете?
сепак фала
Се зависи до состојбата на забите.
Дали има потреба на двете вилици да носиш, на колку заби и сл...
А има врска и во која ординација ќе отидеш.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ставив горна протеза пред неколку дена и имам отежнат изговор на Ф и В (посебно на Ф). Некој со ваков проблем? :-\
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.843
Поени од реакции
1.721
Ставив горна протеза пред неколку дена и имам отежнат изговор на Ф и В (посебно на Ф). Некој со ваков проблем? :-\

По некое време ќе се врати во нормала. Сега имаш проблеми затоа што усната празнина т.е. забите се под притисок, им треба време додека се навикнат.
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Може некој да ми опише какво е чувството денот кога треба да ви ја извадат протезата? :D
Едвај го чекам тој ден... :cuc: :pos:

И да прашам некој со искуство, значи носам фискни обични (стандард) значи со гумички, исто така носам и ластици, е сега докторката прво ми кажа дека ќе ги носам од 1ипол - 2 години, но сега ми кажа кога ќе се вадат и се фаќа точно 13/14 месеци. Дали е можно тоа или само ме теши? Инаку забите не ми беа многу криви, само имав еден ептен крив (3ка мислам) тој кучешки шо го викаат. Ќе ве молам за мислење околу ова. :)
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.843
Поени од реакции
1.721
Може некој да ми опише какво е чувството денот кога треба да ви ја извадат протезата? :D
Едвај го чекам тој ден... :cuc: :pos:

И да прашам некој со искуство, значи носам фискни обични (стандард) значи со гумички, исто така носам и ластици, е сега докторката прво ми кажа дека ќе ги носам од 1ипол - 2 години, но сега ми кажа кога ќе се вадат и се фаќа точно 13/14 месеци. Дали е можно тоа или само ме теши? Инаку забите не ми беа многу криви, само имав еден ептен крив (3ка мислам) тој кучешки шо го викаат. Ќе ве молам за мислење околу ова. :)

Па забите ти се исправиле побрзо отколку се очекувало, инаку сега кога ќе ти ги извадат фиксните, ќе мораш да носиш уште 1 година мобилна протеза.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz

Kajgana Shop

На врв Bottom