Фиксна протеза

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Па забите ти се исправиле побрзо отколку се очекувало, инаку сега кога ќе ти ги извадат фиксните, ќе мораш да носиш уште 1 година мобилна протеза.
Значи покрај ритејнери, ќе морам и мобилна да носам или ќе ми дадат да бирам измеѓу 2-те? :)
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Дали после вадењето на фиксната остануваат некакви траги на забите? И ако може некој накратко да ми го опише процесот на вадење на протезата?;)
 

Gea

месечинка
Член од
11 октомври 2011
Мислења
205
Поени од реакции
720
Дали после вадењето на фиксната остануваат некакви траги на забите? И ако може некој накратко да ми го опише процесот на вадење на протезата?;)
Ќе ти го истругаат лепакот бе, не останува.
Процесот....па, не боли, не е страшно, не е ништо посебно!
Ти ги одлепува брикетите, прстените ги вади, и тоа е тоа.
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 00:16 ---
Може некој да ми опише какво е чувството денот кога треба да ви ја извадат протезата? :D
Едвај го чекам тој ден... :cuc: :pos:
Ко без заби се осечаш уствари. И имаш чувство дека се многу меки, и страв ти е да гризаш да не ти се скрши некој. :icon_lol:
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
Јас треба да носам протези фиксни ама мене ми е страв бидејки скоро сите заби ми се пломбирани немам горе лево 6ка и доле лево 6ка , и ми рекоа дека ке ми стават некое апаратче заедно со фиксната горе на непцето за проширување на горната вилица пошо долната ми е поголема од горната вилица.. и незнам дали да ставам да не ми се скршат сите заби .. ваше мислење ?:)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.491
Поени од реакции
50.452
Знае ли некој дали проф. д-р Марија Зужелова работи приватно ?
Ако работи, каде ?
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Јас треба да носам протези фиксни ама мене ми е страв бидејки скоро сите заби ми се пломбирани немам горе лево 6ка и доле лево 6ка , и ми рекоа дека ке ми стават некое апаратче заедно со фиксната горе на непцето за проширување на горната вилица пошо долната ми е поголема од горната вилица.. и незнам дали да ставам да не ми се скршат сите заби .. ваше мислење ?:)
Како може да ти се скршат од тоа забите ? Да се кршеле од тоа забите, немале да ти го препорачаат :pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wiz
Член од
30 март 2010
Мислења
88
Поени од реакции
212
Ме интересира дали фиксната протеза може да се плаќа на рати?
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.298
Поени од реакции
1.435
Дали после вадењето на фиксната остануваат некакви траги на забите? И ако може некој накратко да ми го опише процесот на вадење на протезата?;)

Вадењето е 10 минути работа... Задолжително носи ја мобилната протеза која ќе ти ја дадат. Послушај паталец :D Два пати носев фиксна :D
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.356
Дечки да ве прашам.. денес бев на заболекар и ми закажаја за фиксна протеза за 2 недели, е сега чудно ми е тоа што денес бев само да ми ги види забите, и сега чудно ми е што не побара ни снимка да се направи ни ништо ни мера ми зеде ни ништо, ми рече само да дојдам за 2 недели и ке ми ги наместеле ,,, и да прашам уште нешто извадени ми се 6ките дали ке може да се пресаде заб на тоа место и колку би ме чинело фала позз
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
3.891
Дечки да ве прашам.. денес бев на заболекар и ми закажаја за фиксна протеза за 2 недели, е сега чудно ми е тоа што денес бев само да ми ги види забите, и сега чудно ми е што не побара ни снимка да се направи ни ништо ни мера ми зеде ни ништо, ми рече само да дојдам за 2 недели и ке ми ги наместеле ,,, и да прашам уште нешто извадени ми се 6ките дали ке може да се пресаде заб на тоа место и колку би ме чинело фала позз
Имаш импланти, само така можеш да имаш заб сега

Еден забен имплант ти е 400 евра.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.356
Имаш импланти, само така можеш да имаш заб сега

Еден забен имплант ти е 400 евра.
Фала батец, со тек на време мислам дека и тоа ке го средам, 6ките ми се извадени па зато прашувам сепак фала
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Вистина ли е дека долна фиксна протеза е потешка за навикнување ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom