Фарба за коса

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Која фарба ја користите вие? И на колку време се фарбате?
Ја користам фарбата Игора. Таа е една од постарите фарби, дури и мајка ми ја користела кога била млада. Премногу сум задоволна. Еве веќе 1 година и 3 месеци се фарбам и постојано се фарбам само со таа. Еднаш само со Палете се фарбав, ама ептен ми се зезна бојата на косата и решив дека нема зошто повеќе да експериментирам.

Инаку се фарбам на 4 недели. Иако ми расте брзо косата, сепак обично ја фарбам на месец дена, затоа што тогаш веќе има потреба од фарбање.

ThA-BiTcH напиша:
Откако еднаш ќе се исфарбате, потоа го фарбате само коренот, или продолжувате да ја боите цела коса?
Зависи. Долго време ја фарбав целата коса, па после 2-3 месеци само коренот, па последниов пат целата ја фарбав.

ThA-BiTcH напиша:
Користите ли бланш за да ја осветлите?
Бланш не користам во никој случај. И без бланш убаво испаѓа бојата на косата, така да нема потреба да користам бланш. Еднаш мислам по грешка ставив бланш и после ми се идеше да се отрујам од мака.
 

Marchence

In love with Ssss
Член од
17 мај 2007
Мислења
483
Поени од реакции
1
Seuste ne sum ja isfarbala cela, samo po nekoj pramen, ama ne vo drasticno razlicna boja od prirodnata, samo nekolku nijansi posvetla. Nikako da se nateram sebesi da se isfarbam cela, se mislam ako ne mi se pogodi bojata ke se ubijam od nervoza!
 

Vikuska

I know the pieces fit...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
879
Поени од реакции
7
ne bi se farbala zasega prilicno sum zadovolna so prirodnata boja na kosa. sega koga ke mi podobeli... toa e drugo:)
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Е сега планирам да си ја фарбам косата црна.
Тие што имаат искуство со фарби, кажувајте нешто квалитетно.
Плс
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
najloso nesto sto mozete da i napravite na vashata kosa e da ja farbate, jas nikogash do sega ne sum ja farbala a ne ni planiram i pokraj site insistiranja na mojot frizer-odbivam, bidete prirodni pa makar i portokalovi
баш напротив... фарбата и’ дава сјај на косата и ја прави поубава. А најлошо што може да и’ се направи на косата е како шо рече Скул да се пегла или витка секој ден. :smir:

Иначе да си кажам за мене... не сум ја фарбала досега, само имам неколку светли прамени со осветлувач и толку, па наесен планирам да ставам некоја подруга нијанса од природнава. :pipi:
Dark Angel напиша:
Е сега планирам да си ја фарбам косата црна.
Тие што имаат искуство со фарби, кажувајте нешто квалитетно.
Плс
Кај мене на работа користиме фарби од Subtil (француска фирма) и искрено да ти кажам црната боја е преубава, и’ дава многу убав сјај на косата. Ама мислам дека потешко се наоѓа во маркети, побарај во парфимерии. Е сеа ако сакаш некоја поефтина пробај со Гарниер или пак со Palette, и тие се убај. Ваљда некако помогнав :smir:
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Кај мене на работа користиме фарби од Subtil (француска фирма) и искрено да ти кажам црната боја е преубава, и’ дава многу убав сјај на косата. Ама мислам дека потешко се наоѓа во маркети, побарај во парфимерии. Е сеа ако сакаш некоја поефтина пробај со Гарниер или пак со Palette, и тие се убај. Ваљда некако помогнав :smir:
Благодарам многу, јасно дека помогна, и како што гледам професионалец кажува. :back:
 
Член од
21 јуни 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
Epa vakaaa... Se nemam farbano do sega, a stvarno sakam.... ama uhste ne znam kako... imam plava kosa, a sakam neshto otka4eno... se mislam da ja ofarban nijansa posvetla a posle odozdola da ofarbam nekoj pramen so crvena boja na primer .... sovet? :))
 
M

_MACA_

Гостин
Не сум се фарбала,го ценам природното но за проба не е лошо...у последно време сакам да ја осветлам малку-карамел боја ама не знам има време.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Пронајдете ја бојата на косата која најдобро ја истакнува вашата убавина

Боја според тенот:


Црвената коса им прилега на жените чија кожа има розеникава нијанса, русата добро ќе ви стои ако во детството сте биле руси, а кафената дава длабочина


Ако како дете сте имале руса коса, таа боја одлично ќе ви стои и денес, советуваат стилистите. За руса ќе се решите ако можете да си дозволите редовно одржување затоа што израстокот и оштетувањата на неа се мошне видливи. Црвената коса сигурно ќе ви прилега ако имате кожа во розеникава нијанса, а жените со златест или маслинест тен можат да се намачат додека не најдат нијанса која им одговара. Доколку не сакате да бидете во центарот на вниманието одбегнувајте ја црвената - таа привлекува внимание и погледи. За кафена коса решете се ако на вашата природно кафеникава боја и недостасува длабочина или ако имате оштетена коса - кафената боја најдобро одразува светлина и ги прикрива недостатоците.

КАФЕНАТА НАЈЛЕСНО СЕ ОДРЖУВА
Кафената коса најлесна е за одржување, освен ако сте природно светлоруси затоа што тогаш ќе се забележува израстокот. Без страв косата ќе можете да ја боите и дома.
* Нанесувајте многу маскара, најдобро црна, затоа што тоа и дава противтежа на потемната коса
* Поиграјте си со сенките за очи со интензивни бои - добро им прилегаат на бринетите
* Ако поради темната коса изгледате бледо, нанесете малку сјаен бронзер

НА РУСОКОСИТЕ ИМ ПРИЛЕГА БОЈА НА ПРАСКА
Одбегнувајте производи со алкохол затоа што тие ја оштетуваат осетливата руса коса. Платинестите нијанси ретко кому му прилегаат.
* Бојата на праска одлично им прилега на русокосите - пробајте ги руменилата и кармините во тие тонови
* Доколку носите црвен кармин, најдобро е тој да биде полупроѕирен и не премногу интензивен
* Кафената маскара подобро ќе ви прилега од црната поради помалиот контраст со косата

ЦРВЕНАТА НЕ Е ЗА СРАМЕЖЛИВИ
Косата не смее да биде оштетена пред бојосувањето во црвена затоа што во спротивно црвената мошне брзо ќе избледи. И штетат и јаките шампони. Виолетовите тонови на црвената изгледаат неприродно.
* Одбегнувајте темни сенки на очите затоа што тие се "толчат" со црвената коса
* Руменилото и карминот во розеникави нијанси одлично ќе им прилегаат на црвенокосите жени
* Немојте да ги боите веѓите за и тие да се сложуваат со вашата коса - тоа изгледа неприродно

Извор: Вечер
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Боја според тенот:


Црвената коса им прилега на жените чија кожа има розеникава нијанса, русата добро ќе ви стои ако во детството сте биле руси, а кафената дава длабочина


Ако како дете сте имале руса коса, таа боја одлично ќе ви стои и денес, советуваат стилистите. За руса ќе се решите ако можете да си дозволите редовно одржување затоа што израстокот и оштетувањата на неа се мошне видливи. Црвената коса сигурно ќе ви прилега ако имате кожа во розеникава нијанса, а жените со златест или маслинест тен можат да се намачат додека не најдат нијанса која им одговара. Доколку не сакате да бидете во центарот на вниманието одбегнувајте ја црвената - таа привлекува внимание и погледи. За кафена коса решете се ако на вашата природно кафеникава боја и недостасува длабочина или ако имате оштетена коса - кафената боја најдобро одразува светлина и ги прикрива недостатоците.

КАФЕНАТА НАЈЛЕСНО СЕ ОДРЖУВА
Кафената коса најлесна е за одржување, освен ако сте природно светлоруси затоа што тогаш ќе се забележува израстокот. Без страв косата ќе можете да ја боите и дома.
* Нанесувајте многу маскара, најдобро црна, затоа што тоа и дава противтежа на потемната коса
* Поиграјте си со сенките за очи со интензивни бои - добро им прилегаат на бринетите
* Ако поради темната коса изгледате бледо, нанесете малку сјаен бронзер

НА РУСОКОСИТЕ ИМ ПРИЛЕГА БОЈА НА ПРАСКА
Одбегнувајте производи со алкохол затоа што тие ја оштетуваат осетливата руса коса. Платинестите нијанси ретко кому му прилегаат.
* Бојата на праска одлично им прилега на русокосите - пробајте ги руменилата и кармините во тие тонови
* Доколку носите црвен кармин, најдобро е тој да биде полупроѕирен и не премногу интензивен
* Кафената маскара подобро ќе ви прилега од црната поради помалиот контраст со косата

ЦРВЕНАТА НЕ Е ЗА СРАМЕЖЛИВИ
Косата не смее да биде оштетена пред бојосувањето во црвена затоа што во спротивно црвената мошне брзо ќе избледи. И штетат и јаките шампони. Виолетовите тонови на црвената изгледаат неприродно.
* Одбегнувајте темни сенки на очите затоа што тие се "толчат" со црвената коса
* Руменилото и карминот во розеникави нијанси одлично ќе им прилегаат на црвенокосите жени
* Немојте да ги боите веѓите за и тие да се сложуваат со вашата коса - тоа изгледа неприродно

Извор: Вечер
Се се` ама мислам дека не можам да поднесам маскара во боја. Еве јас сум русокоса и ако нешто ми ги истакнува очите повеќе, и повеќе доаѓаат до израз тоа е црната маскара.
Бојата на праска исто како и црвената може да имаат сосем спротивен ефект ако се претера со нивното нанесување.
Колку што на русокосите им прилегаат светли и пастелни тонови, толку подраматично изгледаат кога се нашминкани со потемни тонови.

Кафената боја на коса е навистина најлесна за одржување. Меѓутоа треба да се внимава на тенот, на пример девојка со многу светол тен може да изгледа пребледена и да изгледа буквално како болна. Сметам дека бринетите треба да се шминкаат понежно и да употребуваат кафени нијанси.

Црвена боја на коса...Скоро и ништо да не знам за ова, освен што не треба да ја употребуваат девојки кои имаат порозов тен на кожата.:helou:
 

Малата

Smile..It Confuses People
Член од
2 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
3
Неколку години бев плава и се фарбав со palette ама решив да ја променам бојата бидеќи требаше да се фарбам скоро секоја недела ..
Затоа решив да си ја враќам природната боја на коса ама некако тешко ми иде .. кога ќе се офарбам ми е супер кафеава ама по една недела пак плавото се појавува многу брзо ми паѓа бојата ..Препорачајте ми некоја кафеава боја од колекцијата на pallete
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Неколку години бев плава и се фарбав со palette ама решив да ја променам бојата бидеќи требаше да се фарбам скоро секоја недела ..
Затоа решив да си ја враќам природната боја на коса ама некако тешко ми иде .. кога ќе се офарбам ми е супер кафеава ама по една недела пак плавото се појавува многу брзо ми паѓа бојата ..Препорачајте ми некоја кафеава боја од колекцијата на pallete

Јас ке ти препорачам да ги смениш палете,пробај со гарниер,барем подолготрајни се од нив...Плавото секако некое време постојано ќе ти излегува,ама пак мојш да ставиш потемна нијанса на кафеаво(ама не претемна) од таа нијанса ти што ја сакаш..
 

Малата

Smile..It Confuses People
Член од
2 јуни 2009
Мислења
40
Поени од реакции
3
Јас ке ти препорачам да ги смениш палете,пробај со гарниер,барем подолготрајни се од нив...Плавото секако некое време постојано ќе ти излегува,ама пак мојш да ставиш потемна нијанса на кафеаво(ама не претемна) од таа нијанса ти што ја сакаш..

благодарам на советот ќе пробам :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
NE sum se farbala do sea i se dodeka ne vidam belo vlakno na kosata nema da se farbam. A koga bi se farbala toa bi bilo isto boja kako mojata, moze da probam edna-dve nijansi posvetlo ili potemno ali drasticna promena ne pravam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom