Фарба за коса

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Денес ретко која жена не се фарба.
Се повеќе и повеќе жени го прават тоа од потреба, а не од мода, бидејќи косата почнала прерано да им белее.
Која фарба ја користите вие? И на колку време се фарбате? Откако еднаш ќе се исфарбате, потоа го фарбате само коренот, или продолжувате да ја боите цела коса?
Користите ли бланш за да ја осветлите?


Јас се фарбам со фарбите од evolution, бидејќи ми ја негуваат косата и ја добивам саканата боја. Се фарбам на 20-25 дена, затоа што плавото бара посебна нега. Кога се фарбам обично го фарбам само коренот, но бидејќи сакам косата да ми биде посветла, се дешава да ја исфарбам и цела коса на 2-3 месеци. Бланш користам многу ретко, затоа што после него косата ми е како гума, цела се кине, и обавезно губам 2-3 цм од дужина.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
:) све нешто околу фарбани шатирани ова она, па марки н фарби вакви - онакви
што не си бидеш природна ко што си? нели си се сакаш како изгледаш со твојата вистинска коса?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Аман бре, низ цел свет се фарбаат, шатираат, бланшираат а ти уште го разгледуваш прашањето "не ли си се сакаш со твојата вистинска коса?"
Не е дека не си се сакам со мојата природна коса, меѓутоа друга боја нема да дојде лошо.
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Мењав фарби коа бев средно.. сеа си ја имам мојата природна коса и не сакам да се фарбам пошто и вака и така коа ќе почне да ми белее косата ќе морам да се фарбам.. така да сакам да искористам да си ја носам мојата прекрасна боја на коса.:) Али затоа експериментирам со фризури.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Звучите ко на реклама... :wink:

Иначе, најдобра фарба за коса?
Palette можеби?
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Цел свет многу работи прават, дај боже и ние да го правиме истото.
Млада си и љубопитна, а тоа е позитивно. Пред се позитвно е тоа што се грижиш за својот изглед:wink:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Acid напиша:
Звучите ко на реклама... :wink:

Иначе, најдобра фарба за коса?
Palette можеби?
Дефинитивно..
Се фарбам скоро 4-5 години..
Да не речам ама сите бои сум ги ставила на косава, па дури и шатирана бев.:icon_lol:
Се фарбам на секој месец-два, затоа што мразам да ми се гледаат црните корени од косата. И при секое ново фарбање јас имам нова боја на косата, и секоја нова фарба е најголемата спротивност на претходната. Последно се фарбав пред 4 дена..и мислам дека добро ми дојде освежувањево.:wink:
Уште ваква не сум била..:pos:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
ThA-BiTcH напиша:
Се повеќе и повеќе жени го прават тоа од потреба, а не од мода, бидејќи косата почнала прерано да им белее.
Де ма, и ти побеле?! :pos:

Другата Бич напиша:
Се фарбам скоро 4-5 години..
Епа затоа и тебе ќе ти побеле.. кај и да е :pos:
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Офчар напиша:
Де ма, и ти побеле?! :pos:



Епа затоа и тебе ќе ти побеле.. кај и да е :pos:
поука: Животот е само еден, живејте го и фарбајте се додека сте млади.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Офчар напиша:
Пеер, фарбање е фејк..
пеер, за некогоо фејкерството е оригиналност. Треба да е фејк за да не е фејк...
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Jas imam prirodna kosa koja menuva boja od katran crna do smega so prameni zavisno od raspolozenie . Taka da farbi odpagaat :P
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
ThA-BiTcH напиша:
Која фарба ја користите вие?
:
Acid напиша:
Иначе, најдобра фарба за коса?
Palette можеби?
Oваа фарба ја користам веќе 5-6 години (од прилика) и сум задоволна. Ниедна фарба ми се чини не ми дава таков сјај на косата како оваа.

ThA-BiTcH напиша:
И на колку време се фарбате?
Кога ми беше посветла косата се фарбав еднаш месечно, а сега сум црна и нема потреба толку често.
ThA-BiTcH напиша:
Откако еднаш ќе се исфарбате, потоа го фарбате само коренот, или продолжувате да ја боите цела коса?
Мрзам нешто пола-пола, па уште откако почнав да се фарбам, никогаш само коренот не сум го фарбала. Тука одма имаш трошок, две фарби ми беа потребни кога имав долга коса, а сега малку демек штедам со пократка:icon_lol:
ThA-BiTcH напиша:
Користите ли бланш за да ја осветлите?
Пред 4 години од прилика ме удри филм да се шатирам, но бидејќи беше лето се зезнав и почна како да ми оксидира косата:icon_lol: Се исплашив, па од тогаш не сум ставала бланш (еднаш и последно).
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Совети за фарбање на косата:


*За затемнување на косата

-Пронајдете ја бојата на коса која ја сакате, а потоа вратете ја на полицата и земете фарба која е за една нијанса посветла од онаа која сте ја избрале. Најчеста грешка која ја прават жените, додека ја затемнуваат косата, е што избираат ПРЕМНОГУ темна нијанса. Доколку, вашата коса е веќе фарбана, изберете темна боја, али со топла нијанса на основата (често е означена со "златна"/"gold"). Фарбаната коса, веќе ја има изгубена природната златна боја или помаранџест тон, така што ако изберете фарба со ладен тон (обично со ознака "ash"/пепеласто) ќе добиете ружни, зелени тонови.

*За осветлување на косата
-Купете две кутии/туби фарба - една во бојата која сакате да ја постигнете, а другата нека биде за една нијанса потемна од првата. Нанесете ја првата фарба оставајќи 2,5 цм од коренот па се до крајот на косата. Потоа темната боја, нанесете ја само на коренот, т.е израстокот. На овој начин, ќе спречите косата во коренот да остане посветла (фарбата побрзо делува на коренот, бидејќи кај коренот температурата е поголема), што е, иначе, една од најчестите грешки кога се работи за фарбање дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom